PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 28 d. 17:48

Pozityvi kandidato patirtis atrankos procese – kaip ją suskurti?

Ukmergė

Vytautas NemunaitisŠaltinis: Etaplius.lt


210708

Kartais darbuotojai randami pasitelkiant kolegų rekomendacijas ar kitais rečiau pasitaikančiais būdais, vis tik  dažniausiai darbuotojų paieška vykdoma atliekant kandidatų atrankas. Profesionalūs atrankų specialistai išmano, kaip užtikrinti jų efektyvumą. Gera kandidato patirtis atrankos metu ženkliai prisideda prie sprendimo priimti darbo pasiūlymą. Kaip sukurti tokią patirtį?

Tinkamas bendravimo tonas

Bendraudami su kandidatais, atrankas atliekantys specialistai turėtų pasirinkti tinkamą toną. Pernelyg didelis entuziazmas gali dirginti ir būti priimtas kaip įkyrumas. Išryškintas oficialumas neleidžia užmegzti patikimo ryšio. Perdėtas familiarumas gali priversti kandidatą jaustis taip, lyg specialistas rodo esąs viršesnėje, galios pozicijoje arba nepakankamai taktiškas ir profesionalus. Tad kalbantis ar susirašinėjant su kandidatu derėtų išlaikyti draugišką, bet pagarbų bendravimo stilių, empatiškai jaučiant, kaip komunikuoti nusiteikęs darbo ieškantis žmogus ir tai iš dalies atliepiant, bet išlaikant profesionalumą.

Tinkamas sutikimas

Organizuojant susitikimą su kandidatu, svarbu atsižvelgti į kandidatui tinkamą laiką, iš anksto informuoti apie susitikimo trukmę, struktūrą, esant galimybei pasidalyti aktualia informacija apie poziciją, įmonę. Sutarus sutikti su kandidatu, ar tai vyktų gyvai, ar nuotoliu, darbo ieškantis asmuo turėtų jaustis laukiamas. Tai reiškia, kad nederėtų jo versti laukti, jeigu jis atvyko arba prisijungė prie virtualaus susitikimo. Pasisveikinti reikėtų draugiškai, maloniai, pasakyti, kad džiaugiamasi susitikimu. Jo pradžioje galima trumpai įvardyti, kaip vyks pokalbis – tai kandidatui padeda sumažinti įtampą, pasijusti saugiau.

Lūkesčių išgryninimas

Susitikimo metu verta nuoširdžiai aptarti su kandidatu, kokie yra jo lūkesčiai būsimam darbui, parodant, kad jis vertinamas kaip asmenybė, ir kad tiek, kiek įmanoma, darbovietė atsižvelgtų į darbuotojo individualumą. Jeigu pokalbio metu koncentruojamasi tik į kandidato patirtį, gabumus, įgūdžius, stipriąsias puses ir tai, ką jis gali pasiūlyti būsimai darbovietei, žmogus gali pasijusti „išsunktas“ ir nebenorėti tęsti pokalbio.

Pokalbio metu turėtų būti išlaikytas balansas tarp to, ko reikia darbdaviui, ir to, ko reikia darbo ieškančiam asmeniui. Geriau pažinęs kandidato lūkesčius bei gebėjimus, atrankos specialistas gali pasiūlyti ir kitą darbo poziciją, kurioje žmogus atsiskleistų dar geriau.

Laiko valdymas

Ištempti, ilgi pokalbiai vargina visus, juo labiau, jeigu tas pokalbis – ir taip daug pasitempimo reikalaujantis darbo pokalbis. Reikėtų vengti per didelio kiekio klausimų, labai ilgo vieno klausimo nagrinėjimo, o pamačius, kad kandidato kūno kalba jau išduoda nuovargį, reikėtų paspartinti pokalbio eigą ir pasakyti, jog netrukus susitikimas bus baigtas. Prisiminkime, kad darbo pokalbis – tai ne įprastas darbo susitikimas, ir nuovargis jo metu gali ateiti daug greičiau dėl patiriamo streso. Tai nereiškia, kad kandidatas yra greitai pavargstantis ar jautrus įprastam darbiniam stresui. Kita vertus, per daug skubintis taip pat nedera: net jei matote, kad kandidatas netinkamas, nereikėtų skubėti baigti pokalbio po 15 min., nes tai privers kandidatą jaustis nesmagiai. Rekomenduojama pratęsti diskusiją bent iki 30min, parodant susidomėjimą kandidatu, aptariant pozicijos, organizacijos vertes ir tokiu būdu užtikrinant, jog asmuo iš pokalbio išeis kaip teigiamas įmonės ambasadorius.

Grįžtamojo ryšio suteikimas

Labai svarbu kandidatams suteikti grįžtamąjį ryšį, kad ir kokia būtų atrankos baigtis. Tokiu būdu mezgamas ryšys ir „paliekamos atviros durys“, jeigu būtų progų pratęsti pažintį atsiradus kitų karjeros galimybių. Grįžtamasis ryšys kandidatams teikiamas ir apie atrankos eigą, kitus etapus. Taip pat svarbu teirautis paties kandidato grįžtamojo ryšio, įspūdžio apie susitikimus su darbdaviu.

Jeigu atrankos metu kandidatai atlieka testus, užduotis, jų rezultatus vertėtų perduoti ne tik darbdaviui, kuriam yra vykdoma atranka, tačiau ir jas atlikusiam žmogui. Tai jam padeda geriau įsivertinti savo stiprybes ir silpnybes, iš naujo permąstyti planuojamą karjeros kelią.

Nemažai straipsnių su patarimais, ko kandidatams tikėtis darbo pokalbiuose, o darbdaviams – kaip pasirengti efektyviam interviu, galite rasti svetainėje Emplonet.lt naujienų skiltyje.