Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Dalies verslo ir kultūros atstovų netenkina kai kurios Turto banko paskelbtos buvusio Lukiškių kalėjimo komplekso laikinos nuomos sąlygos. Vieni jų planuoja dalyvauti konkurse, kiti norėtų, bet neturi galimybių, o tretiems abejonių kelia įsipareigojimų apimtis ir neilgas nuomos terminas.
Viena svarbiausių kliūčių, pasak BNS kalbintų verslininkų ir kultūrininkų, yra karantino ribojimai kultūros ir meno veiklai.
Būsimo konkurso aptarime susidomėjimą šiuo objektu rodęs bendrovės „Creative Industries“ savininkas, prodiuseris Lauras Lučiūnas BNS sakė su partneriais iš meno ir sporto pasaulio rimtai svarstantis dalyvauti nuomos konkurse.
„Planuojame tikriausiai dalyvauti, tačiau žiūrime į tai labai atsargiai ir atsakingai. Turiu ekspertų grupę, kuri bando išskaičiuoti naudą ir atsiperkamumą, ar tie dveji metai (nuomos – BNS) išvis realu. Nenorime sudalyvauti tik tam, kad sudalyvautume. Jeigu sudalyvaujame, tai paprastai ir gaminame kažką, darome“, – BNS teigė L. Lučiūnas.
Pasak L. Lučiūno, privačių įmonių susivienijimas, kuriame būtų jo ir dar kelios įmonės, turi aiškią viziją, ką veiktų Lukiškėse.
„Turime labai aiškią viziją dėl muzikos ir sporto renginių, veiklos, kas ten galėtų reziduoti. Čia toks „suneštinis balius“ būtų, sakykime“, – svarstė „Creative Industries“ savininkas.
Anot jo, konkurse vienas didžiausių iššūkių ir problemų lieka karantino apribojimai.
„Pagrindinis niuansas yra pandeminis laikotarpis ir egzistuojantys draudimai. Jei mes, sakykime, laimime konkursą, turime mokėti nuomą, bet negalime vystyti veiklos, tai būtų labai neversliška iš mūsų pusės“, – sakė L. Lučiūnas.
Pandemijos suvaržymai ir glausti nuomos terminai daugiausia abejonių kelia ir kitam galimam nuomininkui – Vilniaus technologijų ir meno centrui.
„Pagal kvalifikaciją mes atitiktume, bet įsipareigojimai gana dideli – 20 tūkst. eurų nuoma, tada komunaliniai mokesčiai, apsauga, visas valdymas to objekto. Žodžiu, suvaldyti tą projektą netoli 50 tūkst. eurų kas mėnesį kainuotų, todėl reikalinga pajama, kad padengtų tas išlaidas. Kol kas tai neatrodo labai įkvepianti situacija“, – BNS sakė centro vadovas Darius Žakaitis.
Jo teigimu, nors centras šio objekto atžvilgiu turėjo daug planų ir pokalbių, šiuo metu jis būtų labiau linkęs nedalyvauti nei dalyvauti konkurse.
„Dar mąstom. Turim laiko. Labai jau nepatrauklios sąlygos – trumpas terminas (nuomos – BNS), dideli įsipareigojimai, tuo pačiu karantino visa situacija, žodžiu, nesam labai sužavėti. Ir pagrinde yra terminas: mes nesam trumpos distancijos bėgikai, ką ten per dvejus metus gali padaryti“, – aiškino D.Žakaitis.
Susidomėjimą Lukiškių kalėjimo įveiklinimu anksčiau rodę kultūrininkai irgi dar svarsto dėl galimybės dalyvauti konkurse. Vilniaus Kirtimų kultūros centro direktorė Vilma Ramanauskienė sakė, jog konkrečių sprendimų kol kas nėra.
„Mūsų norai ir svajonės yra labai dideli, o galimybes reikia įvertinti, ypač finansinius dalykus. (...) Turim įveiklinimo planą gan patrauklų, bet atsiremi į realybę, į finansus, į teisinius dalykus, todėl kol kas žiūrim, ar atitinkam nurodytas sąlygas, ar mes tai pavešim. Mūsų steigėjas savivaldybė, todėl ir jos žodis neturėtų būti paskutinis“, – BNS teigė ji.
Anot V. Ramanauskienės, apie 400 kv. metrų ploto dabar turintis centras yra „nykštukas“, todėl jis dalyvautų konkurse tik su partneriais.
18,7 tūkst. kv. metrų ploto buvusio kalėjimo pastatų kompleksą kartu su 2,2 ha teritorija Turto bankas norėtų išnuomoti dvejiems metams.
Konkurso dalyviai privalo turėti bent dvejų metų ne mažiau nei 4 tūkst. kv. metrų ploto negyvenamųjų patalpų valdymo patirties. Pradinė nuomos kaina siekia 0,97 euro už kv. metrą (be PVM), o pradinis konkurso dalyvio įnašas – 121,9 tūkst. eurų (su PVM).
Skelbiama, kad komplekse bus galima vykdyti edukacines, kultūrines, menines, mokslines bei kitas veiklas.
Pasak Turto banko, Lukiškių kalėjimo kompleksas išnuomojamas laikinai, kol bus pasirengta ilgalaikiam jo įveiklinimui.
1904-aisiais iškilusiame Lukiškių kalėjimo komplekse yra šeši pastatai: Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė, administracinės, gamybinis patalpos, kalėjimas, taip pat sovietmečiu statyta kalėjimas-ligoninė, tvora su kontroliniu perėjimo postu. Jie įtraukti į Kultūros vertybių registrą ir turi nacionalinės kultūros vertybės statusą.
Kaip laisvės atėmimo įstaiga kompleksas naudotas iki 2019-ųjų vasaros, vėliau čia vykdytos ekskursijos, kalėjimas naudotas kaip patraukli erdvė užsienio serialų ir kino filmavimams.
BNS