Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Ukmergė - vienas iš septynių Lietuvos miestų, turintis išlikusį savo senamiestį, turintį ypatingą savo aurą ir žavintį įvairių stilių mūriniais pastatais, daugiakultūriškumą menančiomis siauromis akmenimis grįstomis gatvėmis, maldos namais, istoriniais objektais, gražuolėmis arkomis ir išskirtiniais architektūros elementais. Tik Ukmergė ir Lietuvos sostinė - Vilnius miesto centre turi po piliakalnį.
Ukmergės senamiesčio išsidėstymą formavo gamtiniai elementai – jis “spraudėsi” tarp piliakalnio ir pilies kalno, Šventosios upės ir Vilkmergės upelio.
Ar tikrai mūsų senamiestis - tai mažo miestelio idilė didelio miesto centre? Ar tiesa, kad gyvenant senamiestyje, viskas pasiekiama tiesiog kojomis, nereikia niekur važiuoti? O gal senamiesčio magija gražiausia, kuomet ten ne gyveni ir ne dirbi, o tik lankaisi? Ar tikrai čia sunkoka pravažiuoti, beveik nėra kur palikti automobilių bei vargina kiti dalykai? Ką daryti, kad senamiestis taptų gyvybingas ir patrauklus gyventojams ir svečiams?
Į šiuos ir į daugybę kitų klausimų praėjusį penktadienį, rugpjūčio 27 dieną, bandė atsakyti Ukmergės rajono savivaldybės vadovai, Tarybos nariai, savivaldybės administracijos darbuotojai ir kviestiniai svečiai, dalyvavę neįprastame posėdyje ir apkeliavę pėsčiomis Ukmergės senamiestį.
Šiame pusdienį užtrukusiame posėdyje-ekskursijoje jo dalyvius lydėjo Ukmergėje jau antrus metus vykdomo tarptautinio projekto „KAIROS: Kultūros paveldas – galimybė miesto plėtrai ir darniam socialiniam vystymuisi“ (URBACT Veiksmų planavimo tinklo programa) koordinatoriai: Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas, vyriausias rajono architektas Artūras Sakalauskas ir Lina Baublienė, o su Ukmergės istorijos „perlais“ supažindino to paties Urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus vyriausiasis specialistas, paveldo žinovas Žygimantas Komliauskas.
Šio projekto tikslas - parengti Ukmergės senamiesčio vystymo strategiją, kuri tenkintų visų poreikius. Tam labai svarbu į jo įgyvendinimą įtraukti kuo daugiau ukmergiškių – buvo vykdoma jų apklausa, siekiant išskirti prioritetus: objektus, vertybes, darbų kryptį.
Savivaldos atstovai šio posėdžio- ekskursijos metu aplankė, susipažino su 10-čia Ukmergės senamiesčio teritorijoje esančių objektų.
Bendramintės ukmergiškės Vaiva Narkūnaitė ir Sonata Ordė pristatė naują verslo idėją – „Šventės su kava“. Gedimino gatvėje restauruotame pastate įsikūrusios parduotuvės „Gedimino 7a“ bendrasavininkas Gediminas Žemaitis papasakojo apie visus „iššūkius“, su kuriais tenka susidurti vystant verslą senamiestyje. UAB „Grožio artelė“ vadovė ir jau 25 metus sėkmingai gyvuojančio to paties pavadinimo grožio salono ( Vytauto g. 4-3) savininkė Renata Račickienė išskyrė šios, senamiestyje vystomos veiklos „pliusus“ ir „minusus“. Ukmergės meno mokyklos direktorė Klavdija Stepanova pristatė savo vadovaujamą įstaigą ir aptarė galimas perspektyvas, kaip dar efektyviau būtų galima išnaudoti pagrindinį, senamiesčio teritorijoje (Vienuolyno g. 7) stovintį šios mokymo įstaigos pastatą. „Pramogų korporacijos“ (Vasario 16-osios g. 31) – vienintelės vietos senamiestyje, kur vyksta pramogos po stogu vadovė Deimantė Markevičiūtė aprodė turimas valdas: stalo žaidimus, lazerių areną, stalo futbolą, boulderingo, gimtadienių ir susitikimų erdves. Vieną iš jų – laipiojimo sieną, kurioje esančias net 44 trasas reikia įveikti pagal spalvas, išbandė Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas, Tarybos narys Justas Šakalys ir Ukmergės miesto seniūnas Žilvinas Dirsė. Ukmergės 2-ojo notaro biuro (Širvintų g. 12) notarė Nijolė Pukėnaitė papasakojo, kaip kaip jai sekasi tame pačiame senamiesčio pastate dirbti ir gyventi. Ikimokyklinio ugdymo studijos „Zuikutis“ (Darbininkų g. 2) įkūrėjai Vilma ir Algimantas Leigai išsakė savo problemas, su kuriomis susiduria jau ne vienerius metus ir prašė rajono valdžios atstovų sutvarkyti šalia esančio Vilkmergėlės upelio vagą ir pakrantes, taip pat Darbininkų ir Kalvių gatves. Senamiestyje savo dirbtuves-studiją (Vytauto g. 18) turintis menininkas Julius Zareckas papasakojo apie tai, kokią magiška vieta kūrybai yra Ukmergės senamiestis ir jo erdvės.
„Mūsų senamiesčiui gyvybingumo suteiktų noriai čia besikuriantys žmonės – tiek gyventi, tiek vystyti verslus. Kad šis procesas vyktų sparčiau, reikalingi koordinuoti savivaldybės administracijos veiksmai, suderinti su Taryba sprendimai dėl senamiesčio infrastruktūros pagerinimo.
Manau, jog turėtume patobulinti prieš trejus metus savivaldybės patvirtintą senamiestyje esančių pastatų fasadų tvarkymo darbų kompensavimo tvarką, labiau skatinti privačius asmenis ir organizacijas kartu su savivaldybe bendromis jėgomis tvarkyti statinius, patenkančius į kultūros vertybių teritorijas, skiriant dalinį finansavimą šių statinių išorės ir jų aplinkos tvarkybai.
Turime remti pastatų savininkus, kurie rūpinasi paveldo išsaugojimu - tvarko bei puoselėja jiems priklausantį nekilnojamąjį turtą, taip prisidedami prie gražesnio miesto veido ir bausti piktybiškai nesitvarkančius, kurių statiniai yra apleisti ir kelia grėsmę kaimynams.
Svarbu pabrėžti tai, kad visi pasiūlymai pirmiausia turi eiti iš pačios vietos bendruomenės, žmonės turi išsakyti nuomones, pasiūlymus. Ukmergės senamiesčio gaivinimas turėtų būti vienas iš prioritetinių darbų tiek šioje, tiek sekančiose Ukmergės rajono savivaldybės Tarybos kadencijose“, - sakė Ukmergės rajono savivaldybės meras Rolandas Janickas.