PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2017 m. Spalio 8 d. 20:23

Politiniame „klumpakojyje“ – kaltinimai terorizmu

Šiauliai

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


16362

Vakar Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nariai ne juokais susikibo, spręsdami klausimą dėl mero Artūro Visocko iniciatyvos iš biudžeto skirti per 70 tūkst. Eur tautiniams rūbams pirkti. Per Šiaulių gimtadienį A. Visockas svečiams surengė „Tarybos posėdį“, pakvietęs balsuoti, kad „Šėltiniui“, kurio vadovai tapo miesto garbės piliečiais, būtų skirti 72 tūkst. Eur. Toks mero vienasmenis sprendimas sukėlė politikų nepasitenkinimą – buvo išvadintas net teroristiniu.

Šiaulių politikai – „Gyvulių ūkio“ veikėjai?

Vos pristačius sprendimo projektą, pasisakyti panoro liberalas Arūnas Rimkus. Politikas tokį siūlymą prilygino legendinei anglų rašytojo Dž. Orvelo knygai „Gyvulių ūkis“.

„Aš iš principo kalbėsiu vienu klausimu – dėl pinigų skyrimo tautiniams rūbams. Kaip matome, vyksta darnus Visocko judėjimo ir socialdemokratų darbas.
J. Sartausko pasiūlyta mintis dėl kostiumų yra entuziastingai palaikoma Visocko judėjimo“, – sakė A. Rimkus.

Politikas rėžė, jog Šiaulių socialdemokratai senu įpročiu sugalvojo vienus vaikus padaryti lygesniais už kitus, pagal tai, ar šie šoka tautinius šokius.

„Valdovams tiesiog taip šovė į galvą, kad jiems taip gražu, jiems taip patinka. Gal ir teisėta, kai grupė, turinti valdžią, apdovanoja, išskiria sau patinkančius, bet tikrai neteisinga. Taip elgiasi kiaulės Dž. Orvelo novelėje „Gyvulių ūkis“. Šiauliuose tikrai vyksta esminis vidinis proveržis blogąja prasme“, – dėstė jis.

Politikas kreipėsi į socialdemokratą J. Sartauską, merą A. Visocką, teatro direktorių A. Žvinį, politikos mokslus baigusį D. Griškevičių, Tarybos narius pedagogus.

„Kur ir kas jus mokė skirstyti vaikus į vertus ir nevertus dovanų pagal jų užsiėmimą? Ar šeimoje savo vaikus irgi taip skirstote? Kaip jūs galėsite žvelgti į akis tiems nuvertintiems, antrarūšiams vaikams, kurie sportuoja, žaidžia, šoka ne tautinius šokius?“ – klausė politikas, iš anksto pasirašęs kalbą.

Politikai skilo į dvi stovyklas

Po tokio pasisakymo pasipylė norinčiųjų replikuoti eilė.

„Ar mums pavyktų suvaldyti emocijas ir atšaukti visus pasisakymus, nes nemanyčiau, kad verta reaguoti“, – replikavo miesto meras.

Vladas Artūras Balsys kolegas politikus kvietė nebalsuoti už projektą kaip socialiai nejautrų.

„Yra dar daugybė žvyruotų gatvių, neapšviestų gatvių, be šaligatvių. Tų gatvių gyventojus kviečiu, sutikus merą, jo pavaduotojus, paklausti kodėl taip yra, kodėl į jų padėtį nereaguojama“, – ragino V. A. Balsys.

Politikui prakalbus apie gatvių problemą, pasigirdo mero replika, jog „tautinis kostiumas sumaišytas su žvyru“.

Klausančiųjų Tarybos posėdžio įrašą panoro atsiprašyti Angelė Kavaliauskienė, kuri pati dirba švietimo srityje.

A. Kavaliauskienei antrino ir Zina Žuklijienė, Rima Juškienė, tačiau Andrius Šedžius prabilo, jog kultūra nėra tik tautinis kostiumas, ir biudžeto nereikėtų skirstyti spontaniškai.

„Tai palaukite, o kodėl mes nuskriaudžiam kitas sritis? Tokie klausimai turėtų būti sprendžiami juos planuojant, tariantis su visais Tarybos nariais, o ne tai, kad meras per savo priėmimą sugalvojo, spontaniškai pažadėjo ir dabar visi turi vykdyti. Aš ne prieš tautinį kostiumą, bet prieš teroristinius metodus“, – piktinosi jis.

Politikas sakė, jog Tarybos nariai šiandien pastatyti į tokią padėtį, kai negali balsuoti prieš, nes tokiu atveju atrodys, kad jie yra nusistatę prieš tautiškumą. A. Šedžius sakė nepasiduosiantis teroristiniams veiksmams ir balsuodamas susilaikys.

Gintautas Lukošaitis į tai replikavo, jog labai apgailestauja už „vargšą nuterorizuotą Tarybos narį“.

A. Visockas taip pat pasiaiškino, kad, norėdamas suprasti, ar žmonės palaikytų tokį sprendimą, žaidybiniu būdu epizodą pateikė didesnei grupei žmonių per padėkos vakarą. „Mačiau, jog absoliučiai didžioji salės dalis tikrai pritartų. Miesto Tarybos nariai atstovauja žmones. Esu labiau negu tikras, jog 99 proc. žmonių laukia šito sprendimo“, – savo poziciją gynė meras.

Garbės pilietei ėmė drebėti kinkos

Į tribūną pasisakyti stojo ir šių metų garbės pilietė, choreografė Violeta Laugalienė. Ji neslėpė, jog ėjo kalbėti rami, savimi pasitikinti, tačiau po politikų pasisakymų jai ėmė drebėti kinkos.

„Vadovai patys siuva kostiumus, važiuoja po kaimus, supirkinėja senų kultūros rūmų skudurus, persiuva ir taip puošia savo vaikus. Ir visi kolektyvai turi aukščiausią kategoriją“, – skaudžią situaciją nušvietė V. Laugalienė.

Choreografė neslėpė apmaudo, kad šokėjai, skinantys laurus, turi į koncertus vykti už tėvų pinigus, dalyvauti visose miesto šventėse ir atrodyti gražiai, neturėdami tautinių kostiumų.

Politikai, nors ir patekę į keblią padėtį dėl mero „žaidybinės“ formos skirstyti šiauliečių pinigus, 21-am Tarybos nariui balsavus „už“, 2-iems susilaikius ir 4-iems nebalsavus, pritarė, kad vaikų šokių kolektyvai įsigytų tautinių rūbų už kiek daugiau nei 70 tūkst. Eur.