PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Kovo 9 d. 10:19

Politikų žaidimai: kodėl taip įvyko, kas atsitiko…

Vilnius

Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt


167575

Šiuo sunkiu karantininiu laikotarpiu, Nepriklausomybės atkū­ri­mo dienos išvakarėse, politikai sau ir tiems, kas domisi politika, dienas praskaidrina įvairiomis rietenomis. Šią savaitę viešojoje erdvėje nuskambėjo skandalas: Seimo narė dr.Silva Lengvinienė, dirbdama Elektrėnuose, supainiojo interesus.

Tokį verdiktą išplatino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Elektrėniškiams ši naujiena labai svarbi, gavome keletą skambučių su prašymu papasakoti, kas atsitiko. Todėl apie įvykius trumpai parašysime žodžiais, tarsi iš dainos: kodėl taip įvyko, kas atsitiko kas?…

Konfliktas dėl žodžių
O atsitiko štai kas… Skųstis pirmiausia pradėjo būsimoji Seimo narė: rinkimų į Seimą metu paskutinę ­savaitę, kai Kaišiadorių-Elektrėnų rinkimų apygardoje antrame ture likę buvo du kandidatai – Silva Lengvinienė ir Audronis Ažu­balis, administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius savo feisbuko paskyroje pasidalino tokiu įrašu:

1-300x141.jpg

Toks direktoriaus įrašas ne­sutrukdė rinkėjams balsuoti už Silvą Lengvinienę. Elektrėniškiai dabar Seime turi saviškę pedagogę, socialinių mokslų daktarę, buvusią Profesinio mokymo centro direktorę ir buvusią savivaldybės tarybos narę, į rinkimus ėjusią su prieštaringai vertinama „Laisvės partija“. Tapusi Seimo nare S. Lengvinienė, nesulaukusi atsiprašymo, G. Ratkevičių apskundė VTEK ir savivaldybės tarybai, pra­šydama įvertinti kolegos elgesį. Nei taryba, nei VTEK G. Ratkevičiaus nenubaudė, nes jis pasiteisino: 

2-768x190.jpg

Pati kalta
VTEK rekomendavo S. Lengvinienei kreiptis į kitas instancijas, bet ji daugiau niekur nesikreipė ir savo garbės bei orumo negynė. Bet netrukus po skundo atmetimo, VTEK gavo skundą dėl pačios Seimo narės etiškumo. S. Lengvinienė apskųsta už tai, kad dirbdama Profesinio mokymo centro direktore įdarbino vyrą ir sūnų. Praėjus šimtui dienų darbo Seime, VTEK užbaigė nagrinėti skundą ir vasario paskutinę dieną, sekmadienį, žiniasklaida paviešino informaciją, kad S. Lengvinienė kalta. Kalta ne todėl, kad įdarbino artimuosius, bet todėl, „kad vadovaudama minėtam centrui 2018–2020 metais S. Lengvinienė pasirašė su šiame centre dirbančiais jai artimais asmenimis susijusius dokumentus: darbo sutarčių priedus, susijusius su jų darbo užmokesčiu, darbo vietos vertinimo korteles, kuriose vertintas darbo (veiklos) sudėtingumas, krūvis, atsakomybės lygis ir darbo sąlygos, įsakymus dėl priemokų skyrimo bei pareiginio atlyginimo pastoviosios ir kintamųjų dalių nustatymo. VTEK teigia neturinti duomenų, kad S. Lengvinienė būtų informavusi apie galimą interesų konfliktą ir nusišalinusi“.Trumpai tariant, kalta ji todėl, kad bendrame atlyginimų sąraše tarp visų darbuotojų algalapyje buvo vyro ir sūnaus pavardės, o jai priklausė tą algalapį pasirašyti.

Pamoka direktoriams
Čia panašiai taip: jei mokyklos direktoriaus žmona dirba mokytoja, jai algalapio pasirašyti direktorius negali. Tai padaryti turėtų kažkas kitas. Kaip sakė S. Lengvinienė, švietimo įstaigose dažnai mokytojais ir mokyklų vadovais dirba šeimos, bet niekada nebuvo iškilusi problema dėl algalapio pasirašymo neteisėtumo. Politikė mano, kad tarsi jai vienai pritaikytas toks reikalavimas yra formalus ir perteklinis.

 

Silva Lengvinienė

Ji apgailestavo, kad jos sūnus – trečios kartos pedagogas šeimoje, įsigijęs šiuo laiku taip reikalingą socialinės pedagogikos profesiją, liko tarsi kaltas, kad jo mama dirbo direktore. Komisija priminė politikei, kad ateityje vengtų interesų konflikto, o jam kilus – nusišalintų. S. Lengvinienės pamoka – gera pamoka visiems šalies švietimo įstaigų vadovams: nelaukite, kol jus paskųs, kad pasirašote ant sutuok­tinio, vaiko ar anūko algalapio, tai padaryti paveskite kitam. Taip biurokratiškai pasielgę apsaugosite save nuo etikos sargų verdikto. Seimo narė dar atkreipė dėmesį, kad jai kandidatuo­jant į Seimą, matyt kažkieno skundimu, jos vadovaujamoje įstaigoje 4 kartus buvo daryti finansiniai patikrinimai, bet nusižengimų nerasta. Atlyginimus Profesinio mokymo centrų darbuotojams nustato Švietimo, ­mokslo ir sporto ministerija.

Politikų žaidimai
Konfliktas tarp S. Lengvinienės ir savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos (dabar Liberalų sąjungos) įsižiebia ir užgęsta nuo savivaldybės įkūrimo – 2000 metų. Į pirmąją sa­vivaldybės tarybą S. Lengvinienė iš­rinkta buvo su Centro partija, kurios­ Elektrėnų skyriui vadovavo meras Kęstutis Vaitukaitis. Iki 2007 metų S. Lengvinienė dirbo savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja. 2007 m. laimėjusi konkursą, paskirta buvo Profesinio mokymo centro direktore. Per tą laiką įvairios permainos vyko ir politikoje. Centro partija tapo Liberalų partija, kuri keletą kartų keitė pavadinimus. Keičiantis partijų pavadinimams skyrėsi ir vėl jungėsi S. Lengvinienės ir K. Vaitukaičio keliai. Vienu laikotarpiu S. Lengvinienė priklausė Remigijaus Šimašiaus liberalų partijai, o K. Vaitukaitis – Artūro Zuoko liberalams. 2014 m. partijos vėl susijungė į Liberalų sąjūdį, o S. Lengvinienė ir K. Vaitukaitis vėl tapo partiečiais. 2019 m. savivaldos rinkimuose tarp Liberalų sąjūdžio ir S. Lengvinienės įsižiebė nauja kibirkštis. Mokslo daktarės laipsnį apsigynusią S. Lengvinienę rinkimų sąraše kolegos išreitingavo į antrąjį dešimtuką, o tokį vietinį politikos veikėją Ovidijų Leicmoną – pirmu numeriu. S. Lengvinienė pasijuto kolegų neįvertinta, todėl partiją paliko ir dalyvavo organizuojant visuomeninį judėjimą – rinkimų komitetą „Patriotų sąjūdis už Elektrėnų kraštą“, kuris ją iškėlė kandidate į savivaldybės merus. Savivaldos rinkimai pasibaigė keturiolikos balsų persvara buvusio partiečio K. Vaitukaičio naudai. Tokia persvara K. Vaitukaitis Elektrėnų savivaldybės meru išrinktas penktą kartą. O S. Lengvinienė politinę karjerą tęsė toliau: vėl nuėjo į R. Šimašiaus partiją, kuri dabar jau pavadinta „Laisvės partija“, o partijai vadovauja Aušrinė Armonaitė. Deja, sėkmingus rinkimus apkartino skundai ir VTEK sprendimas.
Bet politika – tai tokia veikla, kad pyktis ir taikytis galima nuo­latos. Šiuo metu K. Vaitukaitis ir S. Lengvinienė jau sutarė dirbti Elektrėnų labui. S. Lengvinienė yra Švietimo ir mokslo komiteto narė, o komitetui savivaldybės vadovai jau, atrodo, įrodė, kad Elektrėnų baseinui būtinai reikia remonto, o remontui rei­kia lėšų. Tai va, tokie tie politikų žaidimai, kaip sakoma: jeigu krokodilas suėdė tavo priešą, tai dar nereiškia, kad jis tavo draugas. Ir atvirkščiai.

Julija Kirkilienė