Policija: dėl galimų pažeidimų per savivaldos rinkimus pradėti du ikiteisminiai tyrimai

Lietuva
BNS/Fotobankas nuotr.
Ingrida Steniulienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Dėl galimų pažeidimų per savivaldos rinkimus policija atlieka du ikiteisminius tyrimus.

„Tyrimas atliekamas pagal Baudžiamojo kodekso 172 straipsnį – trukdymas pasinaudoti rinkimų teise. „Jų (ikiteisminių tyrimų – BNS) sukonkretinti negalime, kad nepakenktume tyrimui“, – BNS trečiadienį sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Jis nekomentavo, nei kada tyrimai pradėti, nei ar juose yra įtariamųjų.

Abu tyrimus atlieka Utenos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

Baudžiamasis kodeksas numato, kad tas, kas prieš asmenį, turintį teisę rinkti arba dalyvauti referendume, panaudojo psichinę prievartą, apgaulę arba jį papirko, siekdamas paveikti jo valią realizuojant savo teisę rinkti ar nuo jos susilaikyti arba dalyvauti referendume, arba šiuos veiksmus atliko prieš asmenį, turintį teisę būti išrinktam, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

Tas, kas aukščiau numatytus veiksmus organizavo, juos atliko sistemingai arba jeigu dėl to rinkimai ar referendumas buvo pripažinti negaliojančiais, baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki šešerių metų.

„Policija aktyviai dirba, bendradarbiaujame su „Baltosiomis pirštinėmis“ ir Vyriausiąja rinkimų komisija. Policija tikrai reaguoja pakankamai aktyviai, gavus pranešimą, važiuojama į vietą aiškintis“, – BNS sakė R. Matonis.

Pasak jo, nuo vasario 20 dienos Lietuvos policija gavo 21 pranešimą, susijusį su galimais pažeidimais per rinkimus. Daugiausia pranešimų gavo Vilniaus ir Kauno apskričių vyriausieji komisariatai, po jų rikiuojasi Marijampolės ir Utenos. Iš Telšių apskrities negauta nė vieno pranešimo.

Ketvirtadienį planuojamas policijos generalinio komisaro Renato Požėlos, VRK pirmininkės Jolantos Petkevičienės ir „Baltųjų pirštinių“ susitikimas. 

Kaip BNS sakė Panevėžio apskrities policijos atstovė Odeta Jukniūtė, antradienį, 14.59 val. buvo gautas pranešimas iš Pasvalio rajono savivaldybės, kad į savivaldybės pastatą, į išankstinio balsavimo patalpą, atėjo neblaivus asmuo, keikiasi ir trukdo darbui.

Atvykę policininkai vyrui nustatė lengvą 0,76 promilės girtumą, surašė protokolą ir išlydėjo iš pastato. Policija neturi informacijos, ar jis ėjo balsuoti, ar tiesiog užėjo į savivaldybės pastatą eidamas pro šalį.

Lietuvoje sekmadienį įvyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai, antradienį prasidėjo išankstinis balsavimas. Per pirmąją išankstinio balsavimo dieną savo valią pareiškė 1,2 proc. visų rinkėjų. Iš viso rinkėjų sąrašuose – 2 mln. 385 tūkst. 262 rinkėjai.

Šiuose rinkimuose renkami 1498 savivaldybių tarybų nariai ir 60 merų.