PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Birželio 1 d. 11:54

Pokyčiai vaiko teisių apsaugos srityje

Akmenė

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


5235

Birželio 1-ąją minime Tarptautinę vaikų gynimo dieną. Tai diena, kai visai žmonijai norima priminti apie būtinybę saugoti ir gerbti vaiko orumą bei teises, rūpintis jais, kad jaustųsi mylimi, būtų apsaugoti nuo smurto, skurdo ir skausmo, nuo tykančių grėsmių ir pavojų. Vaiko teisių užtikrinimas - pagrindinė humaniškos, teisinės ir dvasiškai sveikos visuomenės kūrimo sąlyga.

2017 metai pažymėtini tuo, kad vaiko teisių užtikrinimo klausimams skiriama tikrai daug dėmesio: priimti nauji teisės aktai, parengta nemažai teisės aktų projektų, įgyvendinama vaikų globos sistemos pertvarka, rengiamasi vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkai ir t. t.

Vienas iš pagrindinių teisės aktų, priimtų šiais metais, sukėlęs daugybę diskusijų, – Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo 2,6,10 49, 56, 57 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 21 straipsniu įstatymas. Šiuo įstatymu apibrėžtos smurto formos, uždraustas bet kokios formos smurtas prieš vaiką. Norisi tikėti, kad mūsų visuomenėje, visuomenėje, kuri vis dar pripažįsta fizinių bausmių vaiko auklėjimo procese naudingumą, tai bus pirmas žingsnis į auklėjimo metodų pervertinimą.

Kiti labai svarbūs žingsniai vaiko teisių ir interesų užtikrinimo srityje – vaiko globos pertvarka bei kompleksiškai teikiamų paslaugų sistemos kūrimas. Kasmet Lietuvoje tėvų globos netenka apie du tūkstančius vaikų. Nemažas vaikų skaičius patenka į institucinę globą. Įgyvendinant pertvarką, siekiama, kad kiekvienas vaikas galėtų augti saugioje, jo raidai palankioje aplinkoje savo biologinėje šeimoje, o netekus tėvų globos, gyventų globėjų, įtėvių šeimose. Iki 2020 metų vaikų globos institucijų Lietuvoje nebeturėtų likti. Vaikai, kuriems nebus surastos globėjų šeimos, gyventi turėtų bendruomeniniuose vaikų globos namuose, t. y. įrengtuose butuose, atskiruose namuose. Bendruomeniniai vaikų globos namai veikia pagal šeimai artimą aplinkos modelį ir yra priskiriami bendruomeninėms paslaugoms. Socialinių paslaugų įstatyme atsirado naujos sąvokos, tokios kaip budintis globotojas. Budintiems globotojams už veiklą numatytas atlygis. Kol kas bendros tvarkos šalies mastu nėra, todėl kiekviena savivaldybė atlygius budintiems globotojams tvirtina pačios. Mūsų rajono savivaldybė yra parengusi Vaiko, netekusio tėvų globos (rūpybos) priežiūros budinčio globotojo šeimoje organizavimo ir finansinės paramos budinčiam globotojui teikimo tvarkos Akmenės rajono savivaldybėje aprašą. Globėjų pasirengimo kursus baigė trys mūsų rajono šeimos, norinčios tapti budinčiais globotojais. Džiaugiamės šių šeimų iniciatyva, jų noru ir pasiryžimu padėti vaikams, suteikti jiems šeimos aplinką, kol išsispręs biologinėse šeimose kilusios krizinės situacijos. Turime gražią šeimą, ketinančią tapti vaiko globėja, paimti į šeimą globoti mergaitę. Džiugu, kad visuomenės požiūris į tėvų globos netekusį vaiką po truputį keičiasi, kad atsiranda daugiau šeimų, matančių savo gyvenimo įprasminimą net tik auginant ir auklėjant savo vaikus, bet ir suteikiat šeimą jos dėl įvairių priežasčių netekusiems vaikams. Dėkojame visiems mūsų rajono globėjams, įtėviams, kurie įvaikino ar globoja savo šeimose vaikus. Kviečiame visus, kurių širdyse ir namuose gali atsirasti vietos vaikui, kuriam likimas nebuvo dosnus, dovanodamas atsakingus ir mylinčius tėvus, kreiptis į Vaiko teisių apsaugos skyrių.

Rūpinimasis tėvų globos netekusiais vaikais labai svarbu, tačiau dar svarbiau yra suteikti savalaikę pagalbą biologinei vaiko šeimai, kad vaikai joje galėtų saugiai augti. Todėl didelis dėmėsis turi būti skiriamas kompleksinių paslaugų šeimai teikimo sistemai. Nuo šių metų kovo mėnesio rajone pradėjo darbą Akmenės rajono Paramos šeimai centras. Tai techninėmis priemonėmis ir profesionaliais darbuotojais gerai aprūpinta įstaiga, pasirengusi padėti socialinę riziką patiriančioms, kitokius sunkumus išgyvenančioms šeimoms, turinti du atestuotus socialinius darbuotojus, vykdančius globėjų/įtėvių paiešką, jų parengimą, teikiančius pagalbą globėjams (rūpintojams), kai iškyla sunkumai globos (rūpybos) procese. Ne kartą esu minėjusi, kad rajone turime nemažai kitų biudžetinėse įstaigose dirbančių specialistų komandų, kurių dėka vaikai, tėvai sulaukia pagalbos: seniūnijos, ugdymo įstaigose dirbantys psichologai, socialiniai pedagogai, Pedagoginė psichologinė tarnyba, medicinos įstaigos. Didelį indėlį į pagalbos šeimai procesą įneša Nevyriausybinės organizacijos: Vaikų dienos centrai, kurių rajone šiuo metu veikia septyni, su neįgaliaisiais dirbančios organizacijos, Raudonojo Kryžiaus organizacija, Paramos labdaros fondas „Prieglobstis“ ir pan. Visada į pagalbą šeimai skuba Policijos, Probacijos tarnybos pareigūnai.

Visų gyvenime didelį vaidmenį vaidina bendruomenės, kurių nariais esame. Bendruomenių vaidmuo, pastebint pirmuosius šeimoje kylančių problemų daigus, organizuojant pagalbą šioms šeimoms, įtraukiant juos į bendrą veiklą, padedant įveikti sunkumus, yra didžiulis. Teko klausytis interviu su viena viešnia iš Italijos. Kalbama buvo apie bendruomenes, jų vaidmenį atskirų žmonių, šeimų gyvenime. Įdomus buvo jos pastebėjimas apie mūsų bendruomenes. Ji teigė pastebėjusi, kad mūsų bendruomenės dar nėra tokios aktyvios, linkusios veikti išvien sprendžiant kitų bendruomenės narių problemas. Italijos bendruomenės nariai, kaip teigė pašnekovė, niekada“ nežiūri vien į savo daržą, mes matome ir kitų daržus ir neleidžiame juose keroti negerovių daigams“. Suprantama, kad bendruomeninės tradicijos kitose šalyse yra žymiai gilesnės, mes tik to kelio pradžioje. Tikimės, kad bendruomenės aktyviai įsijungs į savo narių problemų sprendimą.

Šiandien dėkojame visiems, kurie nuoširdžiu darbu, neabejingu požiūriu į vaikus prisideda prie to, kad jų gyvenimas būtų saugesnis ir gražesnis.