PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Vasario 14 d. 11:05

Pokyčiai ligoninėje pasėjo nerimą: ar sulauks skubios pagalbos?

Šiauliai

Dėl Joniškio ligoninėje atliekamos reformos vietos gyventojai susirūpino ar laiku gaus reikiamą pagalbą. „Etaplius“ nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


204591

Portalo „Etaplius“ skaitytojai sunerimo dėl Joniškio ligoninės skubios medicininės pagalbos priėmimo skyriaus darbo. Ligoninėje vyksta Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuota reforma – optimizuojamas darbas, perskirstomi skyriai. Bet gyventojai susirūpino ar po reformos pavyks sulaukti skubios pagalbos nelaimės atveju. Ligoninės vadovas ramina – pagalbos sulauks visi.

Susirūpino gyventojai

Į portalo „Etaplius“ redakciją žinutę parašę ir savo tapatybės atskleisti nesutikę Joniškio gyventojai nerimavo ar vykstančios pertvarkos Joniškio ligoninėje nepakenks rajono gyventojams.

Susirūpinę žmonės rašė, kad ligoninėje po reformos skubios pagalbos priėmimo skyriuje nebeliko reanimatologų, dėl to avarijos ar kitos nelaimės atveju neva žmonės negautų skubios reikiamos pagalbos čia ligoninėje, būtų vežami į Šiaulius, Panevėžį ar kitą ligoninę.

Taip būtų gaištamas brangus laikas, juk sustojus širdžiai, stipriai kraujuojant ar įvykus kitai panašiai nelaimei, kiekviena sekundė tampa svarbi.

Vyksta reforma

Pasiteiravus ligoninės administracijos, ar gyventojų nerimas yra pagrįstas, Joniškio ligoninės direktorius, skubios medicinos gydytojas Martynas Gedminas portalui „Etaplius“ raštu teigė, kad ligoninėje vyksta perėjimas nuo reanimacijos skyrių į intensyvios priežiūros ir intensyvios terapijos padalinius.

Pasak vadovo, tai Lietuvos anesteziologų-reanimatologų draugijos inicijuota reforma Sveikatos apsaugos ministerijoje, kuri dabar sulaukia nemažai dėmesio, nes nuo to priklauso ir kitų stacionarinių paslaugų tinklo išdėstymas.

„Mūsų ligoninėje pasisekė prikviesti tiek skubiosios medicinos gydytojų, kad užtikrintume 24/7 veikiantį jų postą. Taigi „miegančią reanimaciją“, taip vadinami tokie skyriai rajono ligoninėse, kur beveik nebūna pacientų, pakeitė intensyvios priežiūros palata vidaus ligų skyriuje.

Joje yra visa reikalinga įranga gyvybinių funkcijų monitoravimui ir mažo kompleksiškumo pacientų priežiūrai. Didelio kompleksiškumo pacientai (pvz., reikalaujantys ilgalaikės dirbtinės plaučių ventiliacijos) keliauja į regiono centrą. Tai yra geroji praktika (koncentruoti sunkius pacientus), kuri pagerina gydymo rezultatus“, – laiške aiškino M. Gedminas.

Pagalbos sulaukia

Pasak ligoninės vadovo, skubiosios medicinos gydytojai atlieka kritinių būklių stabilizavimą skubiosios medicinos pagalbos skyriuje arba stacionaro padalinyje. Šiame skyriuje yra atliekamos ir ritmo atstatymo ar trumpalaikės narkozės atstatant lūžusius kaulus procedūros, kurios anksčiau buvo vykdomos reanimacijose.

„Taigi, jeigu pacientui reikia pagalbos, jis jos sulaukia vos įžengus pro priimamojo duris. Tokios galimybės Joniškyje kaimynams kelia pavydą – ir yra dėl ko. Jeigu domintų jau dabar pamatyti, kaip atrodo ateities Lietuvos rajono gydymo įstaiga, labai lauktume vizito“, – žurnalistus kvietė apsilankyti M. Gedminas.

Optimizuoja išteklius

Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai portalui „Etaplius“ teigė, kad ligoninių tinklo pertvarkos reforma siekiama pagerinti paslaugų kokybę ir efektyviau paskirstyti išteklius. Numatoma dalį perteklinės stacionarinės pagalbos perkelti į ambulatorinę grandį, kurią numatoma išplėsti.

„Toks tikslas keliamas ir Joniškio ligoninei ir dėl to ji, kaip ir visos Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos, yra kviečiama dalyvauti regioninėje gydymo įstaigų tinklo reformoje“, – aiškino ministerijos specialistai.

Lygiagrečiai numatoma imtis ir kitų priemonių – išplėsti šeimos gydytojo komandą, taip sumažinant dabar gydytojui tenkančią biurokratinę naštą.

Sprendžiama, kaip aprūpinti savivaldybes reikiamais specialistais, nustatyti kokybės rodiklius, atlikti finansavimo pokyčius, tobulinti IT sistemas.

„Pertvarkos poreikis grindžiamas blogais Lietuvos gyventojų sveikatos rodikliais, aukštais stacionarinių paslaugų (įskaitant išvengiamas hospitalizacijas) ir konsultacijų rodikliais.

Pertvarka siekiama perskirstyti paslaugų teikimą, padidinant ambulatorinių ir dienos paslaugų skaičių, o stacionarines paslaugas koncentruojant specializuotose daugiaprofilėse ligoninėse, taip pat plėtojant ilgalaikės slaugos ir priežiūros bei socialines paslaugas arčiausiai paciento gyvenamosios vietos.

Tokią idėją galima įgyvendinti sukuriant Savivaldybės sveikatos centrą“, – teigė ministerijos atstovai.

Viršija šalies vidurkį

Joniškio ligoninėje atliekama bandomoji pertvarkos dalis. Stebima ir analizuojama situacija. Jeigu idėja pasiteisins, tokiu pačiu principu bus organizuojamas darbas visose šalies ligoninėse.

„Bandomojo Intensyvios priežiūros paslaugų teikimo modelio esmė – organizuoti kokybiškiau medikų darbą pasitelkus numatytus kokybės rodiklius, pvz., pacientų gyvybės išsaugojimas ir sveikatos būklės pagerėjimas, pervežamų reanimobiliu pacientų skaičių, pervežamų operaciniam gydymui pacientų skaičių, ūmaus ritmo sutrikimo atstatymo SMPS atvejų skaičius ir kt., ir šių rodiklių analizės rezultatais, įvertinti tokio modelio taikymo valstybės mastu galimybes“, – tikino ministerijos atstovai.

Pasak ministerijos, išanalizavus Šiaulių regiono duomenis, matyti, kad bendras Joniškio rajono savivaldybėje standartizuotas hospitalizacijos rodiklis (parodantis, kiek pacientų guldoma į stacionarą netikslingai) gerokai viršija Lietuvos vidurkį: Joniškio ligoninės yra 21,2, kai šalies vidurkis – 18,7 atvejų skaičių 100-ui gyventojų.

Daugėja paslaugų

Ministerijos vykdoma reforma numato visoje šalyje paskirstyti išteklius taip, kad visos šalies gyventojai galėtų gauti medicinos paslaugas. Taip pat siekiama užtikrinti paslaugų kokybę.

„Norime priminti, kad tinkamą paslaugų kokybę galima pasiekti, jei chirurgai atlieka pakankamą operacijų skaičių. Didelis operacijų skaičius reikalingas ir optimaliam kitų tarnybų (pvz., intensyviosios terapijos) bei infrastruktūros (pvz., laboratorijos) išlaikymui.

Iki perėjimo prie dienos chirurgijos modelio VšĮ Joniškio ligoninėje vidutiniškai buvo atliekama tik 5-6 operacijos su bendrine nejautra per mėnesį. Tuo tarpu dabar, per dieną yra atliekama iki 10 ir daugiau mažos rizikos dienos chirurgijos procedūrų, kurioms mažųjų ligoninių infrastruktūra tinka kuo puikiausiai“, – tikina ministerijos atstovai.