Pogimdyvinę depresiją išgyvenusi moteris dalijasi šokiruojančia patirtimi: kaip atpažinti klastingą ligą?

Lietuva
Freepik.com nuotr.
Alaina Štreimikytė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Pogimdyvinė depresija gali pasireikšti nėštumo metu arba pirmaisiais metais po gimdymo. Pranešama, kad nuo 5 iki 25 proc. gimdžiusių moterų serga šia depresijos forma, net 5000 lietuvių gali kovoti su šia liga kasmet. Pastebėti depresiją ir padėti nuo jos kenčiančiai mamai privalo ir aplinkiniai. Medicinos psichologė Agnė Kuprėnienė dalijasi patarimais, kaip atpažinti šią klastingą ligą.

Kaip atpažinti pogimdyvinę depresiją?

Pasak specialistės, sergančios moters būsena ryškiai pasikeičia ir to nepastebėti yra sunku. Pogimdyvinė depresija pasireiškia tada, kai bent dvi savaites moterį kankina slogi, liūdna nuotaika, padidėjęs verksmingumas, sunkumai atsikelti iš lovos, energijos trūkumas, miego ir apetito pokyčiai.  

„Moteris tarsi praranda „meilę gyvenimui“, jos nebedžiugina nei ką tik gimęs kūdikėlis, nei prieš tai džiaugsmą kėlę dalykai. Jai tampa sunku rūpintis savimi ir savo kūdikiu“, – „Etaplius.lt“ žurnalistams pasakojo A. Kuprėnienė.

Medicinos psichologė pabrėžia, kad dažną moterį po gimdymo gali varginti nuotaikų kaitos, padidėjęs liūdesys, nerimastingumas, tačiau tai vyksta dėl hormonų pokyčių moters organizme. Tokia būsena nebūtinai yra depresija, dažniausiai ji vadinama pogimdyviniu liūdesiu, kuris dažniausiai praeina, kai moters kūnas ir psichika atsigauna po gimdymo.

„Daug ūmesnė ir intensyvios priežiūros bei gydymo reikalaujanti būsena yra pogimdyvinė psichozė. Ši būsena moterį gali ištikti gana staigiai ir pasireiškia dezorganizuotu elgesiu ir mąstymo sutrikimais. Šio psichikos sutrikimo epizodo metu moteris gali jaustis ypatingai nuvargusi, arba kaip tik – ypač energinga, jai gali būti būdingas ypatingai stiprus nerimas dėl savęs ir dėl savo kūdikio, moteriai gali pasireikšti nemiga, kliedesiai ar haliucinacijos. Ši būsena yra itin pavojinga ir reikalaujanti kuo skubesnės psichiatrinės pagalbos“, - apie ūmesnę ligos formą kalbėjo psichologė A. Kuprėnienė.

Sunkiu laikotarpiu svarbiausias – aplinkinių dėmesys

Pastebėjus, kad moteris po gimdymo atrodo suirzusi, nuliūdusi ar sunerimusi – ignoruoti to negalima. Dažnai naujoms mamos sunku suprasti, kaip keičiasi jų gyvenimas, todėl suvokimas apie savo psichologinę būseną ateina per vėlai.

„Aplinkiniai gali padėti bandydami nuoširdžiai suprasti, ką moteris jaučia, taip pat pasiūlydami savo paramą kasdieniuose gyvenimo žingsniuose (pvz., pagalba rūpinantis savimi ir kūdikiu). Dėmesys, rūpestis ir kantrybė yra pagrindiniai aspektai, kurie gali padėti moteriai sveikti“, – patarimais dalinosi A. Kuprėnienė.

Pastebėjus pablogėjusią moters emocinę sveikatą svarbu suprasti, ką ji išgyvena bei pasiūlyti pasikalbėti su ligą išmanančiais specialistais.  

Depresijos gydymas yra pakankamai ilgas

Tokio tipo depresijos gydymas gali užtrukti nuo pusės iki kelių metų.

„Tam gali būti reikalinga kompleksinė: medikamentinė ir psichoterapinė pagalba. Kiekvienas žmogus yra individualus, vienam galbūt užtektų pusmečio, kitam galbūt prireiktų keleto metų, tačiau pradėjus gydymą dažniausiai ateina pagerėjimas, nors iki galo pasveikti iš karto nepavyksta. Svarbiausia nebijoti kreiptis pagalbos ir padėti sau“, – apie kovą su liga pasakojo psichologė.

Pogimdyvinę depresiją įveikusi mama: trūko aplinkinių paramos

Su „Etaplius.lt“ žurnalistais savo patirtimi pasidalino pogimdyvinę depresiją įveikusi dviejų vaikų mama Živilė (tikrasis vardas redakcijai žinomas – aut. pastaba). Moteris teigia, kad depresija ją ištiko vos tik grįžus iš ligoninės. Mama nenorėjo imti savo naujagimio ant rankų, smurtavo prieš save ir nuolatos verkė.

„Atrodė, kad kažkas į mane įsikūnijo ir aptemdė protą... Gyvenimas buvo nebemielas, jaučiau emocinį ir fizinį skausmą iš vidaus, tiesiog dusinti pradėdavo, o aš nesuprasdavau, kas vyksta“, – patirtimi dalinosi Živilė.

Moteris pasakojo, kad labiausiai trūko vyro palaikymo. Specialistai pabrėžia, kad vos pagimdžiusiai mamai labai reikia pagalbos. Svarbiausia, kad vyras leistų mamai atsitraukti ir pabūti be vaikelio, nes motinos buvimas šalia vaiko 24 val. per parą gali turėti įtakos pogimdyvinės depresijos agresyvėjimui.

„Vyrui buvo sunku suvokti, kas man yra, bandžiau paaiškinti, kad momentais nesijaučiu adekvati. Jo atsakymas dažniausiai būdavo: niekuo negaliu padėti. Jis manė, kad pati turiu tvarkytis su savo galva bei tuo pačiu prižiūrėti vaikus“, – istoriją tęsė mama.

Įveikti ligą padėjo antidepresantai

Pogimdyvinę depresiją Živilė kentė ištisus mėnesius. Dabar mama pasakoja, kad liga kartais apslopdavo. Momentais jauna mama galėjo džiaugtis gyvenimu, tačiau neilgai trukus vėl užplūsdavo emocijos, kurios privedė net prie savęs žalojimo, sunkiausiais momentais ji negalėjo savęs kontroliuoti.

Nesulaukusi aplinkinių pagalbos, moteris pradėjo ieškoti informacijos internete. Galiausiai ji paskambino nemokamu Pagalbos moterims linijos numeriu.

„Vos tik išgirdau raminantį, šiltą balsą – apsipyliau ašaromis. Iki šios dienos esu dėkinga su manimi kalbėjusiai konsultantei, kuri nekreipė mane pas reikiamus specialistus. Mano depresijos forma buvo sunki, ilgai teko vartoti antidepresantus“, – apie gijimo laikotarpį pasakojo Živilė, kuri dabar gali džiaugtis gyvenimu ir motinyste.

Jeigu moteris ieškoti pagalbos nedrįsta pati, kreiptis gali ir moters artimieji. Tokioje situacijoje pagelbėti gali Krizinio nėštumo centras, Pagalbos moterims linija, Psichikos sveikatos centrai.