PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Gegužės 29 d. 08:47

„Poezijos pavasaris“ kaip žiedlapius barstė eiles

Šakiai

Gausus būrys „Poezijos pavasario“ svečių sužavėjo šventės dalyvius poezija taip, kad visi jos klausėsi sulaikę kvėpavimą. Dariaus Pavalkio nuotr.

Gintarė MartinaitienėŠaltinis: Etaplius.lt


39439

Į rajoną atkeliavo 54-asis tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2018“, kurį kasmet organizuoja Lietuvos rašytojų sąjunga bei Rašytojų klubas. Svečiai bendravo ir skaitė savo ir kitų poetų kūrybą Šakių „Žiburio“ gimnazijoje, Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje ir Gelgaudiškio dvare.

Šiemet mūsų rajone svečiavosi poetai Indrė Valantinaitė, Ričardas Šileika, Viktoras Rudžianskas, Tomas Vyšniauskas, Tomas Petrulis, etnologė Elena Bradūnaitė-Aglinskienė, kuriai šiemet skirta Kalbos premija, ir visiems gerai žinomas skaitovas Juozas Šalkauskas. Beje, I. Valantinaitė šiais metais tapo Salomėjos Nėries literatūrinės premijos laureate.
Pasižvalgę po Šakius ir su jaunimu susitikę Šakių „Žiburio“ gimnazijoje, vakarop Šakių rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje kūrėjai susitiko su poezijos mėgėjais. Čia vyko poezijos šventė „Tyliam lietaus laše – gražiausias žodis Lietuva“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. „Šiemet ypatingas pavasaris, neatsimenu kito tokio“, – kalbėjo duris į poeziją atvėrusi rajono savivaldybės Kultūros ir turizmo skyriaus vedėja Augenija Kasparevičienė, kviesdama susipažinti su šventės svečiais per žodį, per meilę, per jausmą ir išeiti iš šio susitikimo kitokiems.
Jau ne pirmus metus į Šakiuose vykstančius „Poezijos pavasario“ renginius atvykstantis poetas, fotomenininkas ir keliautojas R. Šileika juokavo, kad Šakiuose pasiklysti beveik neįmanoma. Su savo komanda apėjęs miestą, jis berte išbėrė, kas mieste pasikeitė, ką aplankė ir pastebėjo. Didelį įspūdį kūrėjams paliko karilionas ir mergaitės skulptūra. Jie aplankė evangelikų liuteronų bažnyčią ir vaikų globos namus, papietavo „Žiburio“ gimnazijoje, paragavo kavos „Laimėje“ ir dar spėjo ne vieną šakietį pakalbinti.
Susitikimo metu poetai trumpai prisistatė ir pagaliau atėjo metas eilėms, kurios nė vieno nepaliko abejingo. Susirinkusieji taip įsijautė į skaitomus savus ir svetimus eilėraščius, kad visi poezijos klausėsi sulaikę kvėpavimą, nes bibliotekos salėje viešpatavo tyla, kurią pertraukdavo tik susižavėjusių klausytojų plojimai, tylūs atodūsiai ar netramdomas juokas.
Teisi buvo savivaldybės tarybos narė Rima Rauktienė, sakydama, kad svetimų eilių nebūna, nes poezija, kaip niekas kitas, skverbiasi iš širdies į širdį. Ji klausė kūrėjų, kuo skiriasi poezijos pavasaris nuo pavasario poezijos? Atsakydamas į šį klausimą, R. Šileika šmaikštavo, kad pirmu atveju pirmiausiai svaiginamasi žiedais ir parašomas tekstas, o antruoju – parašomas tekstas ir tada einama svaigintis pavasariu. Kadangi atsakymas buvo originalus, tai buvo užduotas ir antrasis klausimas: kuo skiriasi šimtmečio Lietuva nuo Lietuvos šimtmečio?
„Ko gero, prie vienos artėjama, o nuo kito tolstama“, – ilgai nedvejojo poetas, sukeldamas ovacijų audrą.
R. Rauktienė Šakių rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorei Kristinai Lebedžinskienei įteikė trispalvį Lietuvos šimtmečio tortą, kuriuo bibliotekos darbuotojai galėjo pasidalinti su svečiais, į Šakius atvykusiais su pilnais lagaminais žodžių ir pilnomis kišenėmis eilių. K. Lebedžinskienė visiems poetams įteikė po lauktuvių krepšelį, kuriame buvo supakuota po firminį bibliotekos puodelį arbatai ir po mažutį duonos kepalėlį, kad išsivežtų iš mūsų krašto kažkiek skonio ir kvapo.
Svečiai neliko skolingi, jie padovanojo bibliotekai ir rajono literatėms po šiųmetį „Poezijos pavasario“ almanachą, papuoštą rajone viešėjusių poetų autografais. Poetė Ona Jasinskienė geru žodžiu paminėjo ir įteikė savo poezijos knygelę savo buvusiam mokiniui T. Vyšniauskui. Jį R. Šileika pavadino čionykščiu migrantu, kuriam negalioja posakis „Savame krašte pranašu nebūsi“, nes šakiečiai jį sutiko ypač šiltai.
Pratęsti vakaro į Gelgaudiškio dvarą, kur vyko poezijos ir muzikos improvizacijos, visi, tiek klausytojai, tiek ir skaitovai, iš tiesų išvyko kitokie. Prie kūrėjo komandos ten prisijungė trys aktoriai – Balys Ivanauskas, Artūras Dubaka ir Edvinas Bandorius, pasak Linos Eringienės, pėsčiomis atvykę iš Klaipėdos ir parodę poezijos spektaklį. Tad šiltas bendravimas ir eilių lietus užsitęsė iki vėlumos.

Šakių rajono laikraštis „Draugas“