Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Fot. E. Tamošiūnas. Renginio akimirka 2017 m.
Jolita KirkilaitėŠaltinis: Etaplius.lt
2018 m. gegužės 25 d., penktadienį, 16.30 val. Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74, Šiauliai) vyks tarptautinio poezijos festivalio „Poezijos pavasaris 2018“ renginys „Poezijos pavasaris Šiauliuose“. Dalyvaus poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus premijos, teikiamos už geriausią praėjusių metų poezijos debiutą, laureatas Dovydas Grajauskas, poetai Arvydas Genys, Algimantas Lyva, Juozas Žitkauskas, skaitovas Paulius Šironas. Renginį ves literatūros kritikė Janina Riškutė, gros aktorius ir muzikantas Vaidas Lengvinas. Renginys nemokamas.
Tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris“, šiemet 54-asis, savo kelią poezijos stotelėmis pradėjo dar prieš gegužės 13 d. atidarymą. Stabtelėjęs mokyklose ir bibliotekose, atidarytas tos pačios dienos tą pačią valandą Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, jis buvo pristatytas sostinėje almanachu su kompaktine plokštele. Toliau jo kelias išsišakojo ir raizgosi po visą Lietuvą. Neaplenkiamos ne tik tradicinės vietos ir susitinkama su poezijos mylėtojais, dar užsukama į bažnyčią ir vienuolyną, kunigų seminariją ir kalėjimą, koplyčią ir ligoninę, botanikos sodą ir piligrimų centrą, prieplauką ir laivą. Lietuvių poezija ne tik visur skamba, bet ir kitataučių lūpomis išdainuojama Valdovų rūmuose. Festivalis užsienį – Lenkiją, Kaliningrado sr., Šveicariją, Jungtinę Karalystę, Airiją, JAV – taip pat sieks. Jo kelias baigsis Kaune, kai gegužės 25 d. bus vainikuotas „Poezijos pavasario“ laureatas Almis Grybauskas, ir uždarymo vakaru VU M. K. Sarbievijaus kieme.
„Poezijos pavasario“ kelias per mūsų miestą taip pat tiesiasi. Jau 9-tą kartą „Aušros“ muziejus poezijos gerbėjus kviečia į Chaimo Frenkelio vilą, kur organizauojamas vakaras „Poezijos pavasaris Šiauliuose“. Poetų grupė atvyks iš Šiaulių rajono literatūros muziejaus Naisiuose, kur poezijos šventės „Tylios mano dainos...“ metu bus paskelbtas poeto Zigmo Gėlės-Gaidamavičiaus (1894–1912) premijos, teikiamos už geriausią praėjusių metų pirmąją poezijos knygą, laureatas Dovydas Grajauskas (g. 1996 m.). Jo tekstus, kuriuose „matyti pozicija ir motyvuojamas kalbėjimas“, buvo galima girdėti beveik visuose poezijos festivaliuose, o perskaityti – kultūriniuose leidiniuose. D. Grajausko eilėraščių rinkinys „Apie reiškinius“ – konkurso „Pirmosios knygos“, kurį skelbia Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2017 m. laimėtojas. Jaunasis poetas groja Klaipėdos bliuzroko grupėje „Kontrabanda“, studijuoja užsienio kalbas.
Poetas, prozininkas ir vertėjas Arvydas Genys (g. 1954 m.) dar bestudijuodamas lietuvių kalbą ir literatūrą VU, ten įsidarbino ir išdirbo iki 1988 m. Vėliau dėstė etiką Užupio vidurinėje mokykloje, darbavosi laikraščių redakcijose, vertė leidykloms, recenzavo ir redagavo tekstus, dalyvavo įvairių draugijų veikloje. 1981–2016 m. išleido 9 kūrybos knygas – eiles, romaną, dramą, iš rusų k. išvertė 2 filosofinės estetikos bei sudarė ir parengė 2 knygas. 1999 m. jam buvo įteiktas Vilniaus apskrities intelektualinio elito sertifikatas. 2002 m. A. Genys tapo Lietuvos rašytojų sąjungos nariu.
Poetas, prozininkas ir dramaturgas Algimantas Lyva (g. 1951 m.), VU 1979 m. įgijęs ekonomisto specialybę, įvairiose Vilniaus įstaigose dirbo laborantu, inžinieriumi, dėstytoju, kino mechaniku, apsaugininku. Kūrybą publikavo periodinėje spaudoje, 1996–2012 m. išleido 17 poezijos ir prozos knygų. Jis bendradarbiauja su kitais autoriais: su Robertu Kundrotu (g. 1964 m.) 1995–2008 m. parašė ir išleido 15, su Mindaugu Peleckiu (g. 1975 m.) 2014–2015 m. – 5 kūrybos knygas, su bendraminčiais išleido garsinės poezijos kompaktinių plokštelių. A. Lyva – Lietuvos rašytojų sąjungos narys nuo 2004 m.
Dzūkas Juozas Žitkauskas (g. 1973 m.), 1992 m. atvykęs į Vilnių, čia liko ir įprasmino save daugeriopoje kultūrinėje veikloje. Jis ne tik 3 eilėraščių rinkinių, pasirodžiusių 2011–2018 m., autorius, bet ir knygų sudarytojas bei leidėjas, kultūros vadybininkas, asociacijų „Vilniaus dzūkuliai“ ir „Slinktys“ vadovas, Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos pirmininkas. Už darbą, mėginant kultūriškai integruoti į bendrą Lietuvos kontekstą rytinius jos rajonus, vadinamas knygnešiu, kuriam svarbiausia – gimtoji tarmė ir knyga.
Paulius Šironas, jau 12 metų dirbantis LRT žurnalistu, žinių vedėju, savo profesinę veiklą ir poezijos skaitymus laiko viena kitą papildančiomis medalio pusėmis. Pirmoji – stabilizuoja, antroji – stiprina dvasią. Poezijos skaitymai jam – tarsi bendravimas tarp žmonių, kviečiantis kitaip pažvelgti, kitaip gyventi, kitaip dalytis. P. Šironas – geriausias „Poezijos pavasario 2015“ skaitovas, įvertintas Laimono Noreikos prizu, 2016–2017 m. Nacionalinio diktanto diktorius.
Renginį ves literatūros kritikė, redaktorė Janina Riškutė (g. 1950 m.). Gros aktorius ir muzikantas Vaidas Lengvinas (g. 1975 m.). Jis, 1997 m. VU įgijęs aktoriaus-filologo bakalauro laipsnį, vaidina Vilniaus kameriniame, Keistuolių, Elfų teatruose, Teatriuke. Nuo 2000 m. dalyvauja ir keleriopais instrumentais groja folkloro ansambliuose „Ratilio“, „Virvytė“, kapelijoje „Ratilai“, yra gospel choro „Sonds in G“ narys. 2010 m. išleido dainuojamosios poezijos autorinių dainų kompaktinę plokštelę „Lengvas“.
Organizatoriai: Lietuvos rašytojų sąjunga, Rašytojų klubas (Vilnius) ir Šiaulių „Aušros“ muziejus.