PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2020 m. Liepos 3 d. 08:22

Poezijos ir muzikos vakaras „Trakuva skamba mano širdyje!“

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


137264

Lentvario miesto biblioteka sukvietė savo miesto literatus ir svečius į tradicinį poezijos ir muzikos vakarą, kuris šiais metais buvo skirtas 2020 metų Lietuvos kultūros sostinei – Trakams.

Renginio viešnia – humanitarinių mokslų daktarė, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus mokslo darbuotoja Lina Leparskienė pristatė savo dvi knygas apie Trakus „Vietiniai: nepaprasta kelionė į Trakų kraštą“ bei „Papasakoti Trakai“. Abi knygos išleistos 2019 metais.

Knyga „Vietiniai: nepaprasta kelionė į Trakų kraštą“ sukurta atrinkus tekstus ir nuotraukas iš gausybės lauko tyrimų medžiagos, surinktos lankantis Trakų krašto miestuose, miesteliuose, kaimuose ir vienkiemiuose. Vietos gyventojai buvo prašomi pasidalyti pasakojimais iš savo gyvenimo, o knygoje skelbiamos tik atrinktos tų gyvenimo pasakojimų atkarpėlės. Tarp kalbintų vietos gyventojų buvo ir lentvarietė Barbara Lavreckaja, kuri dalyvavo renginyje. Knygoje kalbinti žmonės savo gyvenimo istorijas pasakojo gimtąja kalba.

Lina Leparskienė yra gimusi Trakuose, nuo 2007 metų pradėjo rinkti vyresnės kartos vietos žmonių atsiminimus ir pasakojimus, ieškodama juose turinio, kurio trūksta ištisai kartai, o gal net dviems kartoms naujakurių, užplūdusių Trakus XX a. antroje pusėje. Knygos bendraautorius – fotomenininkas Arūnas Baltėnas – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, vienas pozityviausių Lietuvos fotografų, nes viskas, ką jis fotografuoja – Vilnių, regionus, skirtingo amžiaus ir profesijos žmones, – neturi negatyvaus ar pesimistinio atspalvio. Su Arūnu Baltėnu Lina susipažino vienoje etnografinėje ekspedicijoje. Jis ir paskatino ją rašyti knygą.

Kita Linos Leparskienės knyga ,,Papasakoti Trakai“ taip pat paremta tyrimais, kurių metu kalbinti Trakų ir aplinkinių kaimų žmonės. Jų pasakojimai, liudijimai, atsiminimai apie vietas, istorinius įvykius, žmones užrašyti taikant interviu metodą. Knygai iliustracijas kūrė Radvilė Tijūnelytė, kurios piešiniai įkvėpti senųjų nuotraukų ir šiandieninių Trakų. Ši knyga, pasak Linos, skirta „kaupiantiems atminties archyvą ateities kartoms“.

Kitas renginio svečias – kalbininkas, literatūrinės kraštotyros pradininkas Lietuvoje, unikalios 20 knygų serijos „Kūrėjų pėdsakais“ autorius, redaktorius ir leidėjas Benjaminas Kondratas. Jis pristatė savo paskutinę knygą ,,Kūrėjų pėdsakais Trakų, Elektrėnų ir Birštono krašte“. Knygoje du šimtai šešiolikos Trakų krašto literatų kūryba, tarp jų dvidešimt septynių lentvariečių. Benjaminas Kondratas papasakojo, kaip rinko medžiagą knygai ir ją išleido. Renginyje dalyvavo lentvariečiai literatai Eglė Jasiukevičienė, Kazys Petravičius, Jonas Počepavičius, Kęstutis Petkūnas, Algimantas Preikšas.

Benjaminas Kondratas jau beveik penkis dešimtmečius savo lėšomis leidžia knygas ir visą savo laiką skiria tam, kad į užmarštį nenueitų tikrosios dvasinės vertybės. Knygos labiau tinkamos praturtinti informacija bei žinių masyvu bibliotekų fondus, tai puikus šaltinis ugdant tautinę bei regioninę tapatybę, įprasminant kultūrinę atmintį. Jo knygos reikalingos tiems, kurie domisi krašto kūrėjais, seka jų pėdsakais, ieško įdomių kūrėjų gyvenimo detalių, jos kviečia pasivaikščioti takais, kuriuose liko kūrėjų pėdsakai. B. Kondrotas – ypatingo darbštumo žmogus, dirba milžinišką darbą Lietuvai. Per savo gyvenimą sukaupė didelę kartoteką apie kūrėjus, daug nuveikė lietuvių kalbos ir kraštotyros baruose. Dirbdamas mokytoju sumanė parašyti mokiniams skirtą lietuvių kalbos rašybos ir skyrybos taisyklių rinkinį. Mokytojas ekspertas teigia, jog svarbiausia, kad žmogus, nors ir kaip aplinkybės klostytųsi, privalo išlikti žmogumi, išsaugoti žmogiškąsias vertybes ir išsivalyti nuo blogų minčių.

Už muzikinį foną dėkojame Dianai Jacevič. Manome, kad šiuo renginiu padėjome geriau pažinti Lietuvos kultūros sostinę – Trakus bei šio krašto žmones.