Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Merė A. Miškinienė: „Teks atsisakyti ir suplanuotų renginių.“
Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt
Naujosios Vyriausybės prioritetai ir užmojai stipriai keičia savivaldybių biudžetus. Jau rašėme, kad Lazdijų rajono savivaldybės administracija privalėjo skubos tvarka grąžinti Finansų ministerijai pernai metais imtos paskolos dalį – daugiau nei pusę milijono eurų.
„Artimiausiame tarybos posėdyje planuojame tikslinti biudžetą, ir, tiesą sakant, galvos skausmas yra ne tik dėl minėtos paskolos, bet ir dėl labai sumažėjusio finansavimo iš Kelių priežiūros ir plėtros programos. Būtent šioje programoje buvo biudžete suplanuotos lėšos, atsižvelgiant į praėjusių metų biudžetą, tačiau jau dabar iš Susisiekimo ministerijos ir Kelių direkcijos pasiekiančios žinios rodo, kad negausime pusantro milijono eurų. Tai yra labai daug”, – sako rajono merė Ausma Miškinienė.
Anot A. Miškinienės, naujosios Vyriausybės ir Susisiekimo ministerijos keičiamose lėšų apskaičiavimo asignavimų gavėjams metodikose matomas prioritetas Kelių fondo lėšas skirstyti labiau didiesiems miestams, kuriuose yra didesnis gyventojų skaičius.
„Natūralu, kad tai bus daroma kaimiškųjų savivaldybių infrastruktūros sąskaita, nes lėšų viskam valstybės biudžete, kuris sudarytas skolintomis lėšomis, tikrai nėra”, – sakė merė.
Pasak savivaldybės tarybos vadovės, šiuo metu savivaldybės administracijos skyriuose dėliojamas patikslintas biudžeto projektas, kuris bus teikiamas svarstyti savivaldybės tarybos komitetams ir skelbiamas susipažinti visuomenei.
Tačiau jau dabar aiškėja ir pagrindinės sritys, iš kurių bus taupomos lėšos. Tai – infrastruktūriniai pinigai (keliams, aikštelėms, daugiabučių kiemams, projektinėms statyboms ir remonto darbams finansuoti), sutaupytos per pandemiją transporto ir renginių lėšos bei įstaigų darbo užmokesčio dalis.
Kasmet vietinio susisiekimo maršrutams kompensuoti ir moksleivių pavėžėjimui išleidžiama vidutiniškai po 100 tūkstančių eurų. Šiemet dėl karantino šios lėšos stipriai taupėsi, tad bus skirtos kamšyti biudžeto skylėms.
A. Miškinienė neslepia, kad dalis infrastruktūros lėšų buvo suplanuotos rezerve, tikintis jas panaudoti gavus finansavimą laimėtuose projektuose, kaip, pvz., sporto salės statybai, tačiau panašu, kad darbai nusikels dėl nepakankamo pinigų kiekio vietos biudžete.
Merė sako, kad teks atsisakyti ir suplanuotų renginių, kurie šiuo metu, nors ir su tam tikrais karantino apribojimais, jau leidžiami.
„Populiarių, tačiau nepigiai už pasirodymus imančių grupių ir kolektyvų teks atsisakyti, o kai kuriuos renginius bandysime perkelti. Savaime suprantama, viskas bus tarybos narių valioje, nes už parengtą projektą balsuos jie”, – sakė A. Miškinienė.
Jautriausia sritis, anot politikės, savivaldybės įstaigų ir įmonių darbo užmokesčio lėšos.
„Metų pradžioje suplanuojami biudžetai, tačiau paprastai būdavo, kad, trūkstant lėšų, metų gale kompensuojamas trūkumas iš savivaldybės lėšų. Tai atsakingai noriu pasakyti jau dabar ir paprašyti įstaigų vadovų atsakomybės ir lyderystės, sutelpant į susiplanuotus biudžetus, nes jokių papildomų pinigų tiesiog nebus iš kur skirti. Tai jei vadovai nesugebės optimizuoti lėšų kitaip, teks optimizuoti etatų sąskaita, o tai jau būtų labai skaudus klausimas. Todėl labai prašau įstaigų vadovų parodyti itin didelį socialinį atsakingumą taupant ne darbuotojų darbo užmokesčio, bet kitų sričių sąskaita, atsisakant palaukti galinčių pirkimų ar komandiruočių, mokymų ir kt. Kita vertus, savivaldybės administracija tikrai atsakingai žiūrės ir vertins, kad taupoma būtų ne darbuotojų algų, o administracinių išlaidų sąskaita, tad jei reikės spręsti – mažinti etatus dirbančių ar vadovaujančių, tai, patikėkite manimi, aš stovėsiu dirbančiųjų pusėje”, – sakė A. Miškinienė.
Vieninteliai, kurie neturėtų nuogąstauti dėl būsimų taupymų – rajono ugdymo įstaigose dirbantys pedagogai.
„Švietimas yra prioritetinė sritis, ir tą pridėtinę vertę, pasiekimus ir sėkmę uždirba būtent tie, kurie moko, dėsto dalykus. Tai būtent pedagogai, pabrėžiu – pedagogai, gali būti ramūs, kad savivaldybės vadovybė dės maksimalias pastangas, jog ne dėl mūsų kaltės užgriuvęs taupymo laikmetis švietimo sričiai būtų kuo mažiau skausmingas”, – teigė merė.