PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Namai2018 m. Gruodžio 28 d. 21:42

Po šv. Kalėdų ilsimės mes – tik ne kenkėjai

Vilnius

Pexels.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


65983

Gražiausių ir jaukiausių švenčių metu lankome artimus ir mylimus žmones, vykstame į keliones. Daugelis šiuo laikotarpiu ilsisi, tačiau ne kenkėjai.

Norvegijos Bergeno universiteto atliktas tyrimas parodė, kad Kalėdų eglutėje gali slypėti apie 2,5 tūkst. įvairių gyvių. Kaip teigia UAB „Dezinfa“ kenkėjų kontrolės ekspertas Žygimantas Žalnerauskas, vasarą arba rudenį ant eglių padėti įvairių vabzdžių kokonai, patekę į šiltą namų aplinką, gali išsiristi, todėl iškyla pavojus, kad neprašyti „svečiai“ pasklis po kambarius.

„Žinoma, su Kalėdų eglute parsinešti nepageidaujamų svečių tikimybė nėra didelė, vabzdžiai dažniausiai būna nepavojingi ir greitai žūsta, visgi per šventinį laikotarpį sulaukiame skambučių su klausimais apie po grindimis ar kilimu ropinėjančius gyvius. Norint išvengti susidūrimo su jais, rekomenduojama prieš įsigyjant gyvą eglutę smarkiau papurtyti ar palaikyti kelias valandas šiltoje patalpoje, pavyzdžiui, laiptinėje“, – teigia ekspertas.

Ar pelės gali pavogti jūsų šventes?

Kalėdiniu laikotarpiu nemažai žalos pridaro pelės. Keliaujantys, poilsiaujantys turėtų atkreipti dėmesį į tai, kas yra po eglute ir ant jos. Namuose, kuriuose ramu, gyventojai išvykę, pelės neatsisako patyrinėti eglutės, panaršyti po kalėdinius skanėstus, pagraužti dekoracijas ir netgi dovanas. Pilkųjų graužikų „išdaigos“ gali tapti tikru galvos skausmu net per pačias džiaugsmingiausias šventes.

„Vis gauname nusiskundimų, kad kalėdiniu laikotarpiu namuose įsikūrusios pelės „puola“ smarkiau. Nieko nuostabaus – namai kupini įvairiausių skanėstų, net eglutes puošiame saldainiais, nuo šventinio stalo nubyrėję trupiniai ir maisto likučiai vilioja graužikus“, – pasakoja UAB „Dezinfa“ specialistas.

Šiuo laikotarpiu pelės pavojingos ne tik dėl platinamų ligų, bet ir todėl, kad gali sukelti gaisrus. Pasak Ž. Žalnerausko, pasitaiko atvejų, kai pelės sukelia trumpąjį jungimą nugrauždamos kalėdinių lempučių girliandas, kitų elektrinių papuošimų laidus.

Geriausi būdai atsikratyti pelių

Kad pelės nepavogtų žiemos švenčių, specialistai primena susirūpinti prevencija – užkirsti kelią graužikams patekti į namus, sandarinti įėjimus, įvairius plyšius. Taip pat svarbu patekusiems į gyvenamas patalpas graužikams nesudaryti sąlygų patogiai ir sočiai gyventi.

Pašalinkite maisto šaltinius. Lengvai prieinamas maistas ir šventinių vaišių likučiai vilioja peles, todėl būtina sandariai laikyti maisto produktus, o likučius pašalinti, reguliariai išnešti šiukšles ir laikytis švaros bei tvarkos. Pelės – puikios alpinistės, todėl pasiekti ant eglės šakos kabančius saldainius ar sausainius joms – menkas iššūkis. Stenkitės užtikrinti, kad pelės neprieitų prie elektros laidų. Pašalinkite plyšius elektros lizduose, patikrinkite jungiklius ir laidus prieš įjungdami bet kokias elektrines dekoracijas. Dovanų pakavimo priemonės pelėms – puiki lizdų statybos medžiaga, todėl panaudotus, nereikalingus popierius ir kitas priemones išmeskite, o likusias sandariai uždarykite iki kitų švenčių.