PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2019 m. Kovo 13 d. 11:25

Po studijų – drąsiai į šiuolaikišką įmonę

Šiauliai

Urtė DrąsutytėŠaltinis: Etaplius.lt


75635

Šiaulių valstybinę kolegiją pasiekusi naujoms laboratorijoms skirta įranga – jau parengta darbui. Pagrindinė šios įrangos dalis yra išskirtinai moderni ir atitinka ketvirtosios pramonės revoliucijos reikalavimus.


Foto galerija:

marius-laboratorija.jpg
mechatronika-2019-svako-1.jpg
mechatronika-2019-svako-2.jpg
mechatronika-2019-svako-4.jpg
mechatronika-2019-svako-5.jpg
mechatronika-2019-svako-6.jpg
mechatronika-2019-svako.jpg

Naujai programai – naujos laboratorijos

Šiaulių valstybinės kolegijos Elektros inžinerijos katedros vedėjas Marius Kernagis įrenginius pristato paprastai: „Tai Mechatronikos laboratorija, kurioje imituojami gamybos procesai: detalių paėmimas, skirstymas, rūšiavimas ir apdirbimas.“

Kodėl tokia laboratorija atsirado būtent Šiaulių valstybinėje kolegijoje? Atsižvelgdama į regiono darbdavių pageidavimus, ši aukštoji mokykla sukūrė naują studijų programą Mechatronika, kuri rengs specialistus, gebančius dirbti su šiuolaikiniais gamybos įrenginiais ir išmanančius, kaip tokius įrenginius programuoti.

Studijų turinys parengtas taip, kad baigę ją asmenys išmoktų naudotis šiuolaikiniais programiniais paketais CAD / CAM, gebėtų dirbti su CNC staklėmis, mechatroninėmis sistemomis, atlikti skaitmeninės gamybos priežiūros inžinerinį ir konsultacinį darbą naujai kuriamose ir modernizuojamose gamybinėse įmonėse, kuriose reikia integruotų žinių. Visa tai galima pasiekti siūlant studentams kokybiškas studijas. Rūpinantis studijų kokybe, reikia ir modernios materialinės bazės. Tam buvo įkurtos Gamybos procesų ir Mechatronikos laboratorijos.

Kaip studijose, taip ir tikrose įmonėse

Mechatronikos laboratorijos gamybinę liniją sudaro 4 atskiri blokai – 8 moduliai. Kiekvienas blokas atlieka tam tikras funkcijas, tarp kurių yra matavimas, apdirbimas, gręžimas, perkėlimas, sandėliavimas ir kt. Paskutinis blokas – robotas, surenkantis gaminį iš atskirų dalių.

Elektros inžinerijos katedros vedėjas atkreipia dėmesį į pagrindinį laboratorijos modulį, kuris atitinka ketvirtosios pramonės revoliucijos reikalavimus, paprasčiau tariant, šiuo metu tai yra naujausias technikos pasiekimas, jo reikia jau dabar ir reikės ateityje. Tai, ką Mechatronikos laboratorijoje turi Šiaulių valstybinė kolegija, pasitelkia šiuolaikinės įmonės: galbūt visus modulius, galbūt tik dalį iš jų. Iš tokių Šiaulių įmonių Marius Kernagis pamini gamybos proceso robotizavimu išsiskiriančią „ROL Lithuania“, „Bodesą“.

Mechatronikos laboratorija yra modulinė, todėl studentai joje gali dirbti ir individualiai, ir grupėmis. Patogu yra tai, kad pirmiausia galima viską išbandyti kompiuteryje, t. y. simuliuoti procesą. Išsiaiškinus, kad programavimas pavyko, pereinama prie darbo su moduliais. Dabar laboratorijoje programuoti ir valdyti automatikos sistemas mokysis ne tik Mechatronikos programos studentai, bet ir studijuojantys Automatiką ir elektros inžineriją: bus galima susipažinti su jutikliais, įvairių rūšių pavaromis – elektrinėmis, pneumatinėmis ir hidraulinėmis. Labai svarbi dalis – roboto programavimas. Studentai turi galimybę perprasti šio proceso esmę.

Išmaniosios CNC staklės – galimybių erdvė

Gamybos procesų laboratorijoje stovi taip pat Mechatronikos studentams skirtos frezavimo staklės. Auditorijoje esantys kompiuteriai yra terminalai, darbinės stotys. Kaip ir jau prieš tai minėtoje laboratorijoje, taip ir šitoje pirmiausia galima pasitikrinti – kompiuteryje simuliuoti gamybos procesą. Jeigu viskas gerai, pereinama prie realių veiksmų. CNC staklės yra gamybos robotas, kuriam reikia programos, kad galėtų dirbti. Detalė yra frezuojama pagal parašytą programą. Šiauliuose tokių staklių turi ne viena įmonė – „Kalvis“, „Metalo fortas“. Neabejotina, kad įmonių, kuriose CNC staklės yra neatsiejama gamybos proceso dalis, tik daugės, nes Šiauliuose ir aplink juos metalo gaminių gamyba yra perspektyvi, ją galima laikyti viena iš mūsų regiono specializacijų. Šiuolaikiškos įmonės diegia modernią įrangą, vadinasi, su ja galinčių dirbti kvalifikuotų specialistų poreikis tik didės.

Pasirinkus Šiaulių valstybinėje kolegijoje vykdomą Mechatronikos studijų programą po 3 (nuolatinės studijos) arba 4 (ištęstinės studijos) metų galima įgyti integruotų, darbo rinkoje perspektyvių mechanikos, elektronikos, informatikos žinių, tapti specialistu, kurį išskiria inžinerinis universalumas, suteikiantis konkurencinio pranašumo darbo rinkoje.

Abi naujos Šiaulių valstybinės kolegijos materialinę studijų bazę papildžiusios laboratorijos – puiki galimybė pasiruošti darbui šiuolaikiškais įrengimais apsirūpinusioje įmonėje. Studentas, dirbdamas su tokioje laboratorijoje esančiais įrenginiais, ne tik perpranta jų veiklos ir valdymo principus, bet ir išmoksta elgtis susidarius įvairioms probleminėms situacijoms. Vadinasi, iškart po studijų galima eiti į darbo rinką, pradėti dirbti modernioje įmonėje ir drąsiai sutikti visus ketvirtosios pramonės revoliucijos iššūkius.