REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Rinkimai 20232023 m. Kovo 10 d. 07:00

Po Šiaulių saule – beveik nieko naujo

Šiauliai

Audronio Rutkausko nuotr.

Asta ŠiukšterienėŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


261266

Savivaldos rinkimai gyvenantiems po Šiaulių saule naujovių daug neatnešė. Trečiai kadencijai Šiaulių miesto meru perrinktas Artūras Visockas, o jo vadovaujamas nepartinis politinis komitetas „Dirbame miestui“ išlaikė ir sustiprino daugumą Taryboje. Šiaulių rajono valdančioji dauguma irgi nepasikeitė – lyderiauja „žalieji valstiečiai“, o štai merą rajono gyventojams teks rinkti antrajame ture kitą savaitgalį.

Meras trečiai kadencijai

Savivaldos rinkimai Šiaulių mieste baigėsi – antrojo turo nebeprireiks. Šiauliečiai apsisprendė išsyk ir jau trečiai kadencijai perrinko 54 metų nepartinį Artūrą Visocką. Jis vadovauja miestui nuo 2015 m. Jo populiarumas per valdymo metus dar išaugo: už jį šiuose rinkimuose balsavo beveik 66 proc. rinkėjų (praeituose buvo beveik 55 proc.).

Artimiausias jo konkurentas konservatorius Martynas Šiurkus atsiliko maždaug 7 kartus. Jis gavo 9 proc. balsų. Po jo liko Valerijus Simulikas su beveik 6 proc., o Asta Lesauskienė ir Zakiras Medžidovas surinko apie 4 proc. Visi kiti neturėjo jokių šansų – jie neperlipo nė 3 proc.

Savo pergale A. Visockas išsyk pasidžiaugė ir padėkojo socialiniame tinkle, pavaišindamas sekėjus tortu ir paaiškindamas tokią sėkmę šiauliečių filosofija: „Todėl, kad filosofija. Todėl, kad Šiauliai. Ačiū.“

Dauguma sustiprėjo

A. Visocko suburtas nepartinis politinis komitetas „Dirbame miestui“ Taryboje ne tik išsaugojo, bet ir sustiprino daugumą. Suskaičiavus Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenis, jo sąrašas surinko 50,6 proc. balsų.

Tai Taryboje jiems užtikrina didelę persvarą – 18 vietų iš 31. Besibaigiančioje kadencijoje yra 15.

Toks mandatų skaičius A. Visockui leidžia formuoti valdančiąją daugumą iš savo komandos narių. Todėl šiuo atveju mero pozicija išlieka labai stipri, net ir pasikeitus įstatymui, kai meras balso teisės nebeturės.

Tarybos nario kėdes šiame sąraše išlaikė daugelis dabartinių narių. Prie mero komandos šioje kadencijoje prisijungia du perbėgėliai: buvęs socdemas Gintautas Sitnikas ir „valstietis“ Vytautas Juškus. Naujai mandatus gaus dabartinis mero patarėjas Justinas Švėgžda ir Diana Cibulskienė.

Atsvara – penkios partijos

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai surinko apie 10 proc. balsų ir iškovojo 4 mandatus. Jų lyderis, dar užimantis ir socialinės apsaugos ir darbo viceministro pareigas, Martynas Šiurkus tvirtai pasiryžęs dirbti miesto Tarybos opozicijoje ir darbu pelnyti šiauliečių palankumą. Jo komandoje: Jonas Bartkus, Jovita Vičienė ir Vladas Artūras Balsys.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga surinko per 9 proc. balsų ir pelnė 3 mandatus, kuriuos reitingavimu patikėjo Viliui Puronui, Valerijui Simulikui ir Juozui Pabrėžai. Tačiau vietoj V. Simuliko miesto Taryboje dirbs kitas pagal sąrašą – Aurimas Žvinys.

„Tarybos nariu negaliu būti dėl savo užimamų pareigų. Šiaulių regiono plėtros tarybos administracijos direktorius turi tiesioginius kontaktus su savivaldybių merais ir jų deleguotais atstovais, o toks pareigybinis konfliktas negalimas. Tokį išaiškinimą man davė VRK“, – kodėl atsisako mandato, paaiškino V. Simulikas.

Pirmąsyk rinkimuose dalyvavusi Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ surinko beveik 6 proc., tai jiems nulėmė du mandatus, kurie atiteks Astai Lesauskienei ir Malikui Agamalijevui.

Socialdemokratai su panašiu beveik 6 proc. rezultatu irgi pelnė dvi vietas, kurias Taryboje užims Roma Janušonienė ir Edvardas Žakaris.

Komitetas „Šiaulių labui“ perkopė 5 proc. ir gavo 2 mandatus. Taryboje dirbs aktyvus valdančiosios daugumos opozicionierius Zakiras Medžidovas ir Egidijus Jankauskas.

Kitos šešios partijos neperkopė reikiamos 5 proc. ribos, liko už brūkšnio ir negavo nė vieno mandato. Taip šioje Šiaulių miesto taryboje visai nebeliko liberalų ir darbiečių. Įdomu ir tai, kad Seimo rinkimuose išpopuliarėjusios Laisvės partijos atstovams šiauliečiai nepatikėjo nė vieno mandato.

Ar bus stipri opozicija?

Ar 13 žmonių iš 5 skirtingų partijų sugebės susivienyti į stiprią opoziciją, ar dalis prisišlies prie valdančiųjų daugumos, kol kas neaišku, nes pokalbių tarpusavyje dar nebuvo.

Konservatorius M. Šiurkus sako, kad tarsis, bet iš esmės planuoja konstruktyviai dirbti opozicijoje. „Valstiečiai“ kol kas sprendimo neturi, bet, pasak V. Simuliko, yra atviri pokalbiams, nors patys niekam nesisiūlys, o nesulaukę tinkamų kontaktų, skelbsis opozicija.

A. Lesauskienė sako, kad apie koalicijas „Vardan Lietuvos“ dar negalvoja, analizuoja situaciją. Pasak Z. Medžidovo, „Šiaulių labui“ nariai yra tvirtai apsisprendę būti opozicija.

Trečdalis išrinko valdžią visiems

Šiauliečių aktyvumas šiuose rinkimuose buvo 45,79 proc. Visų 34 apylinkių duomenys rodo, kad labiausiai susirūpinę, kam patikėti miesto vairą, buvo centrinės miesto dalies gyventojai. Čia prie urnų atėjo daugiau nei pusė balso teisę turinčių šiauliečių.

O štai gyvenantys pakraščiuose buvo mažiau aktyvūs (aktyvumas apie 40 proc.). Mažiausiai įdomu buvo Zoknių mikrorajono gyventojams – balsuoti atėjo tik trečdalis (maždaug 35 proc.).

VRK statistika rodo, kad A. Visocką meru išrinko 27 717 gyventojų iš rinkimuose dalyvavusių beveik 32 tūkstančių šiauliečių. Teisę balsuoti mieste iš viso turėjo per 82 tūkstančius gyventojų. Vadinasi, maždaug trečdalis gyventojų išrinko miesto galvą visiems abejingiesiems.

Populiariausieji aplenkė lyderius

Vis tik populiariausias politikas Šiauliuose ne meras A. Visockas. Jį pagal atiduotus gyventojų pirmumo balsus aplenkė krepšinio treneris Antanas Sireika. Jis „Dirbame miestui“ sąraše buvo įrašytas 3 numeriu, kai Visockas – 1. Tačiau, kai gyventojai A. Sireikai atidavė daugiausia pirmumo balsų (5 616), jis pakilo į pirmąją vietą ir merą su 5 327 pirmumo balsais nustūmė į antrąją vietą. Krepšinio treneris A. Sireika Šiaulių miesto taryboje dirba nuo 2019 metų.

Žinomas Šiaulių miesto dizaineris Vilius Puronas irgi aplenkė visus „valstiečių“ sąraše: rinkėjai, atidavę 937 pirmumo balsus, jį iškėlė iš 10 vietos į pirmąją, iš kurios jis išstūmė kandidatą į merus V. Simuliką, kuris gavo 877 pirmumo balsus. Populiarumas dizaineriui V. Puronui užtikrino Tarybos nario kėdę.

Šiaulių rajone populiarumo nepraranda „valstietis“ Antanas Bezaras. Jis, surinkęs gyventojų pasitikėjimo 1 683 balsus, atsidūrė pirmojoje vietoje, pralenkęs ir kandidatą į merus Česlovą Greičių, ir partijos lyderį Ramūną Karbauskį, kurį rinkėjai reitinguodami į trečiąją iškėlė iš pačios sąrašo apačios – 50 vietos. Ar pats partijos lyderis pateisins tokį pasitikėjimą ir neatsisakys mandato, dar neaišku, nes spaudoje prisipažino dalyvavęs labiau dėl savojo sąrašo palaikymo.

Šiaulių rajonas mero dar neturi

Šiaulių rajono gyventojai iš 7 kandidatų savo mero iš pirmo karto neišsirinko.

Kovo 5 d. vykusiuose Lietuvos savivaldybių mero bei savivaldos rinkimuose suskaičiavus visus balsus, paaiškėjo, kad Č. Greičiui (LŽVS) pritrūko vos vos – jis gavo 48,7 proc. visų balsų ir 50 proc. ribos neperkopė.

Todėl kitą savaitgalį jis turės užsitikrinti arba užleisti šią kėdę kovoje su Dariumi Simonavičiumi (LSDP), kuris surinko 10,77 proc. balsų. Nuo pastarojo nežymiai atsiliko konservatorius Simonas Strelcovas, surinkęs per 10,07 proc., kiti kandidtai 10 proc. ribos nepasiekė.

Rinkėjų aktyvumas Šiaulių rajone buvo beveik toks pat, kaip ir prieš ketverius metus. Ir jų pasirinkimas čia nepasikeitė – Šiaulių rajono gyventojai labiausiai palaikė Valstiečių ir žaliųjų partiją. Ji išlaikė tuos pačius 12 mandatų iš 25, beveik visi dabartiniai nariai – savo kėdes.

Tačiau būsimoje rajono taryboje bus didesnė partijų įvairovė. Į tarybą pateko visų sąrašus rinkimuose pateikusių partijų atstovai. Vietoj dabar esančių penkių jau septynių atstovai turės tartis dėl to, kas geriausia Šiaulių rajonui.

Po tris mandatus gavo konservatoriai (S. Strelcovas, V. Motiejūnas, J. Novogreckis) ir socialdemokratai (D. Simonavičius, A. Gaubas, R. Salygienė). Naujai sukurta Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ (A. Grakauskienė, M. Šakočius), Liberalų sąjūdis (A. Mačiulis, D. Radžvilė), Darbo partija (I. Venciuvienė, I. Volosova) turės po du mandatus, o Lietuvos regionų partija – vieną (I. Karčmarinienė).

II turas – kovo 19 d.

Antrojo rinkimų turo nebeprireiks tose savivaldybėse, kur kandidatas į merus pelnė daugiau nei pusės rinkėjų pasitikėjimą, t. y. peržengė 50 proc.

Pagal surinktus balsus išsyk tuos pačius merus perrinko trys Šiaulių regiono rajonai. Joniškio rajone vėl perrinktas liberalas Vitalijus Gailius (50,93 proc.), nors jo populiarumas ir šiek tiek krito. Akmenės rajonas užtikrintai trečiai kadencijai vėl perrinko socialdemokratą Vitalijų Mitrofanovą (66,64 proc.). Pakruojo rajonas su dideliu palaikymu perrinko irgi socialdemokratą Saulių Margį (67,18 proc.).

Šiaulių regione antrasis turas vyks kovo 19 dieną ne tik Šiaulių rajone, bet ir dar dviejose savivaldybėse. Tuomet ir paaiškės, kas užims mero postą.

Kelmės rajone susitiks vos per plauką mero kėdės nepelnęs partijos „Laisvė ir teisingumas“ atstovas Ildefonsas Petkevičius (49,70 proc.) ir socialdemokratas Stasys Jokubauskas (15,15 proc.). Radviliškio rajone susirungs konservatorė Jolanta Margaitienė (23,48 proc.) ir socialdemokratas Kazimieras Račkauskis (17,88 proc.).



REDAKCIJA REKOMENDUOJA