PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Spalio 27 d. 14:42

Po „Netflix“ serialo už tėvų nužudymą nuteistų brolių likimas krypsta netikėta linkme

Pasaulis

„Netflix“ serialas „Monstrai“ / Netflix

Nekrologas.ltŠaltinis: ALFA.LT


326095

Prieš 30 metų už tėvų nužudymą nuteistų brolių likimas netrukus gali pasisukti kita linkme. Tam didelę įtaką padarė ką tik pasirodęs „Netflix“ kriminalinis serialas „Monstrai“. Žodį tarė ir Los Andželo prokuroras.

1989 m. rugpjūtį Los Andžele buvo nušautas garsus pramogų kompanijos vadovas Jose Menendezas ir jo žmona Mary Louise. Policija kelis mėnesius negalėjo rasti žudikų, kol vienas iš jų savo psichologui prisipažino nužudęs. Paaiškėjo, kad Jose ir Mary Louise nužudė jų sūnūs – 21 metų Lyle'as ir 18-metis Erikas. 1996 m. abu buvo nuteisti kalėti iki gyvos galvos, tačiau ginčai dėl šios bylos tęsiasi iki šių dienų. Apie tai, kas pastūmėjo brolius žudyti ir ar jie gali būti paleisti po beveik 30 metų kalėjimo, – naujoje savaitgalio detektyvo istorijoje.

1989 m. rugpjūčio 20 d. prestižiniame Beverli Hilso rajone Los Andžele įvyko didelio atgarsio sulaukusi žmogžudystė.

45 metų milijonierius Jose Menendezas, užsidirbęs milijonus iš pramogų industrijos, ir jo žmona 47 metų Mary Louise vakarieniavo svetainėje ir žiūrėjo televizorių, kai buvo nušauti iš nugaros.

Į Jose buvo šauta maždaug penkis kartus, iš kurių vienas šūvis buvo iš arti į pakaušį. Mary bandė išbėgti iš kambario, bet negalėjo paeiti nė poros metrų. Į ją buvo paleista apie 10 kulkų – kelios jų pataikė į galvą. Žudikai iš kraujo telkinių surinko šovinių gilzes ir pabėgo iš nusikaltimo vietos.

Amerikietiška svajonė

Jose Menendezas uždirbo savo turtus sunkiu darbu. Jis gimė Kuboje ir persikėlė į JAV 1960 m., netrukus po to, kai Kuboje į valdžią atėjo Fidelis Castro. 16-metis Jose apsigyveno Hazletono mieste, Pensilvanijoje, kur gyveno savo pusbrolio palėpėje. Nors Jose nekalbėjo angliškai, jis sunkiai dirbo, kad išmoktų kalbą ir gautų gerus pažymius mokykloje.

Jose buvo puikus plaukikas, dėl to gavo sporto stipendiją Pietų Ilinojaus universitete. Pirmaisiais metais jis susipažino su dvejais metais vyresne Mary Louise Andersen.

Jie susituokė 1963 m., nors Jose šeima ir manė, kad jų 19-metis sūnus buvo per jaunas tuoktis. Pora persikėlė į Niujorką, kur Jose įstojo į Queens koledžą, kad įgytų buhalterijos laipsnį. Netrukus po persikėlimo Jose ir Mary susilaukė dviejų sūnų: Lyle'o 1968 m. sausį ir Erico – 1970 m. lapkritį.

Norėdamas išlaikyti šeimą, Jose įsidarbino apskaitos įmonėje „Coopers & Lybrand“. Vienas iš jo klientų, Ilinojaus valstijoje įsikūrusi „Lyon Container Service“, buvo taip sužavėta jos buhalterijos knygų tvarkymu, kad pasiūlė jam darbą. Jose sutiko. Po trejų metų jis tapo bendrovės prezidentu.

Po kelerių metų „Carolco Pictures“, kuri prodiusavo Sylvesterio Stallone filmus apie Rembo, pasiūlė Jose tapti jų antrinės įmonės „International Video Entertainment“ vadovu. Su J. Menendezo pagalba IVE 1987 m. uždirbo aštuonis milijonus dolerių, nors prieš metus buvo atsidūrusi ant bankroto slenksčio.

Jose uždirbo daug pinigų ir netrukus nusipirko ispaniško stiliaus dvarą Beverli Hilse, kurio vertė – penki milijonai dolerių. Šiame name anksčiau gyveno Eltonas Johnas ir Michaelas Jacksonas.

Garsieji Menendezų šeimos namai / Netflix

Laiminga šeima

Jose griežtai auklėjo savo vaikus ir visada siekė, kad jie visame kame būtų geriausi. Vaikystėje Lyle'as ir Erikas plaukė, žaidė futbolą ir tenisą, nuolat dalyvavo varžybose. Jų tėvai išsiuntė juos į privačią mokyklą Prinstono mieste.

Kai Lyle'ui buvo 12 metų, o Ericui – devyneri, jų tėvas reikalavo, kad jie abu žaistų tenisą. Jose šalia jų namų įrengė teniso kortus ir pasamdė privačius trenerius, kurie valandų valandas mokė brolius.

Pasak vieno iš trenerių prisiminimų, Lyle'as dažnai patekdavo į nedidelius nemalonumus, o Erikas buvo uždaras ir drovus.

„Erikas daug mažiau pasitikėjo savimi, nes viskas, ką jis padarė, Jose atrodė nepakankamai gerai“, – sakė jis.

Ūgtelėję broliai ėmėsi smulkių vagysčių ir net apiplėšė kelis namus. Jie buvo įsilaužę į Michaelo Warreno Ginsbergo namus Kalabase ir į Johno Richardo Listo namus Hidden Hillse. Iš abiejų namų buvo pavogta daugiau nei 100 tūkst. grynųjų pinigų ir papuošalų.

Jose supyko, kai sužinojo apie savo sūnų nusižengimą, bet padėjo jiems išspręsti problemą. Jis nukentėjusiesiems atlygino finansiškai ir samdė advokatus. Kadangi Erikas buvo nepilnametis, nuspręsta, kad jis prisiims kaltę už abu brolius, kad Lyle'as galėtų lankyti Prinstono universitetą.

Viskas baigėsi gerai: Erikui buvo skirta metų lygtinė bausmė ir įpareigojimas išklausyti psichologinės pagalbos kursą. Per draugus Mary Louise susirado psichologą Jerome Ozielą, kuris pradėjo padėti Menendesų šeimai.

Netrukus įvyko kitas incidentas, kuris labai nuliūdino Jose: Lyle'as dėl psichologijos darbo plagiato buvo metams nušalintas nuo studijų.

Tai buvo sunkus smūgis Jose, kuris visada išdidžiai sakydavo, kad jo sūnus studijuoja prestižiniame universitete. Po išsiuntimo Lyle'as kurį laiką dirbo savo tėvo įmonėje „Live Entertainment“, tačiau uolumo nerodė: jis dažnai vėluodavo į darbą arba vidury darbo dienos išeidavo žaisti teniso.

Eriko gyvenimas buvo sėkmingesnis. Jis baigė Beverly Hillso vidurinę mokyklą ir dalyvavo JAV teniso asociacijos turnyrų serijoje visoje šalyje.

Menendezų šeima / Netflix

Žmogžudystė

1989 m. rugpjūčio 20 d. Menendezų šeima pabudo anksti ir, kaip įprasta, nuėjo į teniso kortus. Jie kartu praleido laiką iki pietų, o po to Ericas ir Lyle'as nusprendė pasivaikščioti.

Pasak brolių, jie nuėjo į kiną pažiūrėti „Betmeno“, paskui užsuko į vietos mugę ir vėlai vakare grįžo namo. Įėję į namą jie pamatė savo tėvų kūnus, kurie gulėjo kraujo klane svetainės viduryje. Lyle'as iš karto iškvietė policiją. Kai į įvykio vietą atvyko policija, pirmas dalykas, kurį jie pamatė, buvo Erikas, susirangęs ant priekinės vejos, šaukdamas, kad jo tėvai buvo nužudyti.

Kai jis nurimo, policija apklausė brolius. Jie sakė, kad buvo kine ir nežinojo, kas tiksliai atsitiko namuose, kol jų nebuvo.

Žmogžudystės šioje vietovėje buvo itin retos. Dėl Menendesų šeimos žudynių vietos gyventojai patyrė šoką. Policija padarė prielaidą, kad nusikaltimą įvykdė mafijos atstovai.

Policijai nepavyko rasti žudikų pėdsakų. Tačiau po kelių mėnesių jų dėmesį patraukė įtartinas pačių brolių, įsisukusių į tėvų pinigus, elgesys. Gavęs palikimą Lyle'as iš karto už 60 tūkst. dolerių nusipirko „Porsche 911 Carrera“, o Ericas – rudą „Jeep Wrangle“. Lyle'as taip pat išleido 40 tūkst. dolerių drabužiams ir 15 tūkst. dolerių „Rolex“ laikrodžiui. O Erikas pasamdė teniso trenerį, kuris su juo dirbo už 50 tūkst. dolerių per metus.

Lyle'as nusprendė atidaryti restoraną ir sumokėjo 550 tūkst. dolerių už užkandinę Prinstone, kurią pavadino „Ms. Buffalo“. Erikas buvo ne toks sėkmingas verslininkas: į roko koncerto organizavimą jis investavo 40 tūkst. dolerių, tačiau pakliuvo į sukčių rankas, kurie jį apgavo, ir Erikas pinigus prarado.

Užuot išvykęs į Kalifornijos universitetą Los Andžele, kaip norėjo jo tėvas, Erikas nusprendė atsiduoti profesionaliam tenisui.

Psichologinė pagalba

Kai Erikas atėjo pas psichologą, jis nenorėjo kalbėti kabinete, todėl su J. Ozieliu nusprendė pasivaikščioti. Pasak J. Ozielio, pasivaikščiojimo metu Erikas prisipažino, kad jis ir jo brolis nužudė savo tėvus. Vėliau paaiškėjo, kad likus dviem dienoms iki žmogžudystės, jis su broliu nusipirko du „Mossberg“ 12 kalibro šautuvus. Sušaudę tėvus jie ginklą užkasė Mulholland Drive Santa Monikos kalnuose, o dabar planuoja jį nugabenti į Karibų jūrą ir paskandinti.

J. Ozielis įtikino Eriką, kad jie tikrai bus sugauti, jei slėps ginklus bagažinėje, ir įtikino jį paskambinti broliui.

Lyle'as atvyko po 10-ies minučių ir, sužinojęs, kad jo brolis prisipažino, supyko ir pradėjo grasinti J. Ozieliui. Kai broliai išvyko, J. Ozielis visą pokalbį įrašė į magnetofoną ir, siekdamas užtikrinti savo šeimos saugumą, žmoną ir vaikus išsiuntė pasisvečiuoti pas draugus.

Nepaisydamas to, J. Ozielis iš pradžių neplanavo kreiptis į policiją. Tačiau jis turėjo meilužę, vardu Judalon Smith, kuri, laukdama vestibiulyje, išgirdo jo pokalbį su broliais Menendesais.

Netrukus po to J. Ozielio ir J. Smith santykiai nutrūko. 1990 m. kovo 5 d. ji paskambino Beverli Hilso policijai ir papasakojo viską, ką žinojo apie Menendezų žmogžudystę. Ji taip pat nurodė vietas, kur J. Ozielis laikė seansų įrašus.

„Anksčiau nelabai tikėjau blogio egzistavimu, – vėliau sakė ji interviu „Vanity Fair“. – Tačiau išgirdusi šių berniukų istorijas, aš pakeičiau savo nuomonę.“

Po dviejų dienų policija konfiskavo J. Ozielio įrašus ir remiantis jais buvo išduotas brolių arešto orderis. Lyle'as buvo sulaikytas Beverli Hilse, o Erikas, tuo metu dalyvavęs teniso turnyre Izraelyje, grįžo į JAV ir savo noru pasidavė policijai.

Broliai Menendezai teisme / Netflix

Teismas

Jų bylos nagrinėjimas prasidėjo tik po trejų metų. Teismo metu broliai teigė, kad iš savo tėvų patyrė sunkią fizinę ir seksualinę prievartą.

Lyle'as tvirtino, kad Jose, pradedant nuo šešerių metų, tariamai jį prievartavo dvejus metus. Atskirai apklaustas Erikas taip pat sakė, kad tėvas privertė jį liesti lytinius organus, o mama žinojo, kas vyksta, bet nieko nedarė, kad padėtų savo sūnums.

Per Lyle'o ir Eriko teismo procesą advokatė Leslie Abramson apklausė daugybę giminaičių, draugų ir kitų liudininkų, kad patvirtintų brolių istorijas apie emocinę ir seksualinę prievartą.

Jose Menendeso sesuo Kathleen Simonton ir Lyle'o bei Eriko pusbrolis Brianas Andersenas kalbėjo apie įtemptą atmosferą namuose. Jie tvirtino, kad Jose ir Mary dažnai ginčijosi ir kad Mary ištikdavo nevaldomos agresijos priepuoliai.

B. Andersenas taip pat pasakojo, kad kai Jose vaikystėje guldydavo Eriką į lovą, jis dažnai ilgai likdavo savo kambaryje ir per tą laiką niekam nebuvo leista ten eiti.

Menendezų pusseserė pasakojo, kad jai lankantis jų namuose 8-metis Lyle'as jai pasakė, kad jis ir jo tėvas „ten palietė vienas kitą“.

„Vieną naktį, kai buvau savo kambaryje ir keičiau patalynę, įėjo Lyle'as. Jis paklausė, ar galėtų miegoti mano kambaryje ir pasakė, kad bijo miegoti savo lovoje. Pasak jo, jis ir jo tėvas lietė vienas kitą“, – pasakojo ji.

Pusseserė sakė apgailestaujanti, kad nepranešė apie tai anksčiau, kol broliai Menendezai nebuvo įvykdę žmogžudystės.

Tačiau kiti teismo svarstyti liudytojų parodymai brolių versiją paneigė. Menendezų asmeninis treneris Perry Bermanas, asmens sargybinis Richardas Wenskoskis ir šeimos draugas Glennas Stevensas tvirtino, kad šeima buvo visiškai normali ir smurto nepastebėjo.

Žiniasklaidoje pasirodė populiari versija, kad broliai savo tėvus nužudė dėl pinigų, o į kaltinimus seksualiniu smurtu rimtai žiūrėjo nedaugelis.

Kai byla pirmą kartą buvo išnagrinėta 1994 m. sausio mėn., prisiekusiųjų komisija atsidūrė aklavietėje ir negalėjo priimti galutinio nuosprendžio, todėl teismas nurodė pradėti naują teismą su kita prisiekusiųjų komisija.

Interviu po pirmojo teismo prisiekusieji sakė, kad buvo sutrikę dėl to, koks rimtas dalykas buvo brolių prievarta ir kiek tai pateisina jų veiksmus.

Tačiau 1995 m. prasidėjusio antrojo bylos nagrinėjimo metu teismas nusprendė, kad gynyba nepateikė pakankamai įrodymų, kad brolius seksualiai ir psichologiškai išnaudojo tėvas ir nužudymas įvyko savigynos tikslais.

Prokuratūros teigimu, pagrindinis nužudymo motyvas buvo palikimas. Menendezų šeimos turtas buvo įvertintas 14,5 mln. dolerių. 1996 m. liepos 3 d. teismas nuteisė brolius Menendezus kalėti iki gyvos galvos be lygtinio paleidimo.

Gyvenimas kalėjime

Po nuosprendžio Lyle'as ir Erikas buvo išsiųsti į skirtingus kalėjimus.

Menendezai buvo ir yra vieni garsiausių ir populiariausių kalinių JAV. Jie gavo daug laiškų, turėjo gerbėjų. Viena iš jų, Anna Erickson, ištekėjo už Lyle'o 1996 m. liepos viduryje.

1997 m. Erikas taip pat vedė vieną iš savo gerbėjų. Vestuvių ceremonija vyko Folsomo valstijos kalėjimo teritorijoje.

Daug metų Lyle'as atkakliai prašė būti perkeltas į jo brolio kalėjimą. 2018 m. jo prašymas buvo patenkintas ir jis buvo perkeltas į Richardo J. Donovano pataisos namus San Diege. Nuo tada jiedu su Eriku bausmę atlieka kartu.

Lyle'as dabar administruoja „Facebook“ pagalbos smurto aukoms puslapį. O Erikas sukūrė „YouTube“ kanalą, kuriame publikuoja vaizdo įrašus, kuriuose pasakoja apie gyvenimą kalėjime.

„Monstrai“

Per beveik 30 metų apie brolius Menendezus buvo sukurta keletas dokumentinių filmų ir televizijos serialų. Jų vardai buvo minimi televizijos serialuose „Gilmore Girls“ ir „Teisė ir tvarka“ bei kai kuriose komedijose. Pavyzdžiui, 1993 m. Johnas Malkovich'ius pavaizdavo Lyle'ą Menendezą programoje „Saturday Night Live“.

Broliai vėl buvo prisiminti „Instagram“ ir „TikTok“ dėka. Keletą metų čia nuolat pasirodydavo įrašai su grotažymėmis #menendezjustice ir #freemenendezbrothers. Daugelis vartotojų sukūrė vaizdo įrašus, sakydami, kad Menendezai buvo smurto šeimoje aukos ir turėtų būti paleisti.

Tačiau daugiausia diskusijų sukėlė serialas „Monstrai“, kurį 2024 m. išleido „Netflix“ platforma.

Serialo kūrėjai bandė atsakyti į klausimą, kas galėjo paskatinti vaikinus, kurių gyvenimo daugelis pavydėtų, įvykdyti žiaurų nusikaltimą, ir vėl pasakojo brolių versiją, kad jie tapo seksualinio smurto aukomis.

Po serialo pasirodymo Los Andželo prokuratūra sulaukė daugybės skambučių iš žmonių, kurie tvirtino brolių nekaltumą ir reikalavo persvarstyti bylą.

Los Andželo prokuroras teigė, kad peržiūrėjus bylą gali būti pakeistas nuosprendis ar net pradėtas naujas teismo procesas. Tarp naujų įrodymų, kurie bus peržiūrimi teisme, yra Eriko Menendezo laiškas, kurį jis pusbroliui parašė likus metams iki žmogžudystės. Šiame laiške jis neva kalbėjo apie tėvo prievartą.

Lapkričio mėnesį prasidės posėdžiai, kuriuose bus nuspręsta, ar broliai liks kalėjime, ar teismas iš naujo svarstys jų bylą.

Pasisakė prokuroras

Šią savaitę „Associated Press“ pranešė, jog Los Andželo apygardos prokuroras George'as Gasconas rekomendavo peržiūrėti Lyle'ui ir Erikui Menendezams skirtą nuosprendį.

G. Gasconas per spalio 24 d. spaudos konferenciją sakė, kad prokurorai rekomenduos broliams naują bausmę, nuo 50 metų iki kalėjimo iki gyvos galvos. Anot jo, kadangi nusikaltimo metu broliai buvo jaunesni nei 26 metų amžiaus (Lyle'ui – 21, Ericui – 18), jie iš karto turės teisę į lygtinį paleidimą.

„Broliai patyrė didžiulį smurtą šeimoje, įskaitant priekabiavimą“, – sakė G. Gasconas. Jis pabrėžė, kad žmogžudystė nepateisinama, tačiau, jo nuomone, broliai „sumokėjo savo skolą visuomenei“.

#JOSE MENENDEZAS#NETFLIX#MARY LOUISE#LYLE'MENENDEZ#ERIK MENENDEZ
#ŽMOGŽUDYSTĖ#BEVERLI HILSAS#MILIJONAI#MIRTIS#ŽŪTIS
#NEKROLOGAS