Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Asociatyvi A. Rutkausko nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Į biurokratijos pinkles patekę lietuviai dalijasi asmeninėmis istorijomis apie karčias patirtis izoliacijos laikotarpiu. Šią savaitę į naujienų portalo Etaplius.lt redakciją kreipęsis šiaulietis sako, kad jo kova su valstybinėmis institucijomis tęsiasi jau beveik mėnesį.
Į NVSC prisiskambinti neįmanoma
Vyras lapkričio pradžioje kontaktavo su užsikrėtusiu asmeniu, todėl lapkričio 6 dieną jam paskirta privalomoji izoliacija. Šiuo laikotarpiu jam atliktas ir pirmasis koronaviruso testas, kurio rezultatas – neigiamas.
Kontaktą turėjęs šiaulietis, pagal visas rekomendacijas, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje užpildė anketą dėl turėto sąlyčio ir kantriai laukė specialistų skambučio.
Tik pradėjęs izoliaciją jis ėmė domėtis ir dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo. Tačiau susisiekęs su šeimos gydytoja jis sužinojo, kad ši niekuo negali padėti – esą būtina sulaukti, kol NVSC specialistai pateiks dokumentus dėl privalomos izoliacijos.
„Gydytoja sakė, kad sistemoje dar nemato, jog man yra privaloma izoliacija, todėl biuletenio užpildyti negali ir turiu laukti skambučio iš NVSC“, – portalui pasakojo šiaulietis.
Anot jo, gydytojos teigimu, ji tokių pacientų turi ne vieną ir ne du: „Sakė, kad daug žmonių pas ją laukia iš NVSC duomenų dar nuo spalio mėnesio, o biuletenį bus galima išduoti atgaline data.“
Praėjus kelioms dienoms su vyriškiu taip niekas ir nesusisiekė, todėl jis į NVSC ėmė skambinti pats. Deja, nesėkmingai.
„Skambindavau nurodytu numeriu po dešimtis kartų per dieną. Būdavo dienų, kai skambindavau po 80, 90 kartų, bet taip ir neprisiskambindavau. Ir ten nėra taip, kaip surinksi numerį ir lauksi, kol sujungs. Jungia, pradeda groti muzika ir tada – „sorry, visi konsultantai užimti“. Prisiskambinti taip ir nepavykdavo. Juokinga, bet pradėjau galvoti, gal mano numerį įsivedė „nekelti“, – pasakojo pašnekovas.
Jo teigimu, kartais pavykdavo prisiskambinti po 17 valandos vakaro, o atsiliepę specialistai nurodydavo... kreiptis darbo valandomis. Vyras į NVSC rašė ir elektroniniu paštu, bet atsakymo taip pat nesulaukė.
„Visur skelbiama, kokie didžiuliai krūviai jiems tenka, bet jų darbo valandos nesikeitė. Sulaukia tos 17 valandos ir eina savo keliais. Penktadieniais darbo laikas - iki 15.45 valandos... Tuos kelis kartus, kai prisiskambinau po darbo, man liepdavo skambinti kitą dieną“, – karčia patirtimi dalijosi šiaulietis.
771411-505679-1287x836.jpg
Pateko į biurokratijos pinkles
Praėjusią savaitę vyras taip pat sužinojo, jog jo kontakto su užsikrėtusiuoju data keičiasi iš lapkričio 6 į lapkričio 9 dieną – ji skaičiuojasi nuo paskutinės dienos, kuomet kontaktuota su užsikrėtusiu asmeniu, o minėtą dieną vyrui teko tuo pačiu automobiliu važiuoti su žmogumi, kuriam vėliau diagnozuota COVID-19 liga.
„Tai sužinojęs užsiregistravau dar vienam testui, jį pasidariau ir po poros dienų gavau dar vieną neigiamą rezultatą“, – prisiminė vyras.
Lapkričio 19-ąją nusišypsojo sėkmė – pagaliau susisiekė NVSC specialistė: „Praėjusį ketvirtadienį sulaukiau skambučio, kad pamatė, jog su manimi dar nesusiekta. Paklausinėjo, kiek turėjau kontaktų, dar kelių klausimų. Pasiteiravus, ar man gydytoja jau galės išduoti biuletenį dėl nedarbingumo, specialistė pasakė, kad kol visi duomenys suvaikščios, dar praeis apie porą dienų.“
Tą pačią dieną vyras sulaukė dar vieno skambučio, jau iš kitos NVSC specialistės: „Supratau, kad ten informacija visiškai „nevaikšto“. Pasakiau jai, kad su manimi neseniai jau susisiekta. Matyt, į kompiuterį nespėjo suvesti duomenų.“
Ketvirtadienį šiauliečiui paskambino ir Šiaulių miesto savivaldybės specialistai, prašydami patikslinti izoliacijos vietą. „Nuo pirminės mano izoliacijos dienos buvo praėjusios beveik dvi savaitės. Teoriškai, visą tą laiką aš nebuvau izoliacijoje, nes dokumentiškai tai nebuvo niekur užfiksuota. Žinoma, esu sąmoningas, todėl laikiausi visų reikalavimų ir niekur nevaikščiojau“, – pasakojo pašnekovas.
befunky-collage.jpg
„Sodra“: „Biuletenio atbuline data neatidarysime“
Lapkričio 22-ąją baigėsi šiauliečiui paskirtas dviejų savaičių izoliacijos laikotarpis. Ir šioje vietoje neapsieita be kuriozų – šį laikotarpį sutrumpinti galima tik su NVSC specialistų nurodymu, o su šiauliečiu susisiekta tik lapkričio 19-ąją.
„Pati specialistė sakė, kad man reikėtų pasidaryti dar vieną, jau trečią, koronaviruso testą, gauti jo rezultatą, ir tik tada būtų galima sutrumpinti izoliacijos laiką. Testo atsakymą gauti užtrunka apie porą dienų, todėl man tai nieko nebūtų pakeitę“, – teigė vyras.
Deja, kova dėl biuletenio šioje vietoje nesibaigė. Nei šį pirmadienį, nei antradienį vyro šeimos gydytoja sistemoje dar nematė NVSC pateiktų duomenų dėl izoliacijos: „Trečiadienį sužinojau, kad duomenis jau mato, bet dar turi pateikti prašymą „Sodrai“ dėl leidimo išduoti biuletenį atgaline data.“
Ketvirtadienį, lapkričio 26-ąją, su biurokratijos vėjo malūnais kovojantis vyras pats susisiekė su „Sodros“ specialistais. „Atsiliepusi moteris ėmė piktintis, kur aš visą laiką buvau. Kai pasakiau, kad su manimi NVSC susisiekė vos ne po dviejų savaičių, sakė, kad nieko nežino ir atgaline data biuletenio man greičiausiai niekas neatidarys“, – žiniasklaidai pasakojo šiaulietis.
Į „Sodrą“ jis bandė kreiptis ir elektroniniu paštu, tačiau gavo atsakymą, kad užklausa peržiūrėta bus tik per 10 dienų.
„Aš jokios pagalbos iš institucijų nesulaukiau, darbovietėje buhalterė taip pat nežinojo, kaip pildyti popierius už tą laikotarpį, kai izoliavausi. Išeina, kad aš tas dvi savaites tiesiog nieko neveikiau ir šiaip sau nėjau į darbą“, – rankomis skėsčiojo vyras.
Jis nusprendė savo situaciją papasakoti viešai – gal tai padės kitiems panašioje situacijoje esantiems žmonėms. „Žinote, kai aš izoliavausi, dar nebūdavo tokių koronaviruso skaičių kaip dabar, po du tūkstančius per dieną. Tai įsivaizduokite, kas dabar su tais žmonėmis darosi“, – sakė jis.
Penktadienį su žurnalistais susisiekęs šiaulietis pasakė, kad, atrodo, situacija išsisprendė į gerą – „Sodra“ pagaliau patvirtino gydytojos prašymą išduoti biuletenį atgaline data.
Naujienų portalas Etaplius.lt pateikė užklausą „Sodrai“, tačiau atsakymo redakcija sulaukė tik antradienį. Atstovas spaudai Saulius Jarmalis komentavo, jog „Sodra" leidžia gydymo įstaigoms (gydytojams) atgaline data išduoti nedarbingumo pažymėjimą dėl įvairiausių priežasčių.
„Tai sprendžiama kiekvienu konkrečiu atveju atskirai. Dėl nustatytos COVID-19 infekcijos ir vėluojančių Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pažymų „Sodra" visada leidžia gydytojui išduoti nedarbingumo pažymėjimą atgaline data. Svarbiausia žmogui kreiptis į savo šeimos gydytoją, o gydytojas susisieks su „Sodra“.
Taigi, šiuo atveju gyventojui nerimauti nereikėtų – nedarbingumo pažymėjimas atgaline data turėtų būti išduotas, o žmogui bus skirta ligos išmoka, jeigu jis atitinka kitas sąlygas, pavyzdžiui, dirbo ir turi įgijęs prašomą ligos socialinio draudimo stažą.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kad dirbantys gyventojai pandemijos metu turi galimybę kreiptis į asmens sveikatos įstaigą dėl laikino nedarbingumo suteikimo ir ligos išmokos mokėjimo“, – teigė S. Jarmalis.
Kaip ir anksčiau, dėl nedarbingumo, susijusio su koronavirusu, į asmens sveikatos priežiūros įstaigą reikia kreiptis nuotoliniu būdu. Jeigu dėl skambučių gausos sunku prisiskambinti, galima bandyti kitu laiku ar kitą dieną – nedarbingumo pažymėjimai gali būti išduodami ir atgaline tvarka, bet ne daugiau nei už 5 darbo dienas.
Tačiau atsirado ir naujovių – kai asmeniui prireikia izoliuotis dėl sąlyčio su koronavirusu užsikrėtusiu ir kartu gyvenančiu šeimos nariu, nedarbingumo pažymėjimas gali būti išduodamas be Nacionalinio visuomenės sveikatos centro pažymos, bet tik tuomet, jei šeimos narius gydo tas pats šeimos gydytojas. Pasikeitė ir specialūs kodai, kurie nurodomi išduodant nedarbingumą dėl privalomos izoliacijos.
Daugiau apie nedarbingumo išdavimą skaitykite čia.