REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Sausio 12 d. 09:38

Po Konkurencijos tarybos nuomonės - AB "Šiaulių energija" atsakas

Šiauliai

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


25898

Šiandien spaudoje pasirodė pranešimas, kuriame Kainų komisija pasisako apie AB „Šiaulių energijos“ kainas. Po publikacijos savo atsakymą šiauliečiams, Etaplius.lt skaitytojams pateikė ir „Šiaulių energija“.

Taip pat skaitykite: Konkurencijos taryba atskleidė tikrąsias šilumos kainų Šiauliuose priežastis

2018 metų sausio mėnesį AB „Šiaulių energija“ vartotojams taikoma šilumos kaina yra antra mažiausia tarp 50-ties Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (toliau – Komisija) skelbiamų šilumos tiekėjų kainų.

AB „Šiaulių energija“, kaip ir kitų miestų šilumos tiekėjų, šilumos kaina koreguojama sąnaudų skirtumu, susidariusiu per ataskaitinį laikotarpį tarp šilumos vieneto kainoje įskaitytų ir faktiškai patirtų sąnaudų kurui įsigyti. Taip atsitinka, nes kiekvienų metų šildymo sezonų lauko oro temperatūros ir šilumos poreikiai skiriasi.

Atkreipiame dėmesį, kad AB „Šiaulių energija“ 2018 metų sausio mėnesį vartotojams taikoma šilumos kaina net ir be papildomos dedamosios už praėjusiais laikotarpiais gautas pajamas, būtų 8 – 15 procentų mažesnė, nei didžiuosiuose Lietuvos miestuose, kuriuose veikia nepriklausomi šilumos gamintojai.

Tai patvirtina, kad bendrovės teisėtai taikoma šilumos kaina yra viena mažiausių Lietuvoje dėka laiku ir sėkmingai įgyvendintų investicijų į šilumos gamybos iš biokuro plėtrą, taip pat kitų investicinių projektų.

AB „Šiaulių energija“ vartotojams šalčiausiu laikotarpiu taikomos šilumos kainos jau keletą metų yra pačios mažiausios iš visų didžiųjų Lietuvos miestų ir vienos mažiausių Lietuvoje.

Primename, kad Šiaulių mieste neveikia nepriklausomi šilumos gamintojai. Eilę metų stebime, kaip miestuose, kur veikia daugelis nepriklausomų šilumos gamintojų, šilumos kaina sumažėja tik nešildymo sezono metu, o tuomet, kada šilumos poreikis didžiausias, ir šilumos kainos dydis turi reikšmingiausią įtaką vartotojams pateiktų sąskaitų dydžiui, šiuose miestuose šilumos kainos ženkliai išauga.

AB „Šiaulių energija“ jokių lėšų iš gyventojų nerinko ir nerenka neteisėtai ar nepagrįstai. Į AB „Šiaulių energija“ šilumos kainą yra įskaitomos tik pagrįstos, apskaičiuotos vadovaujantis šilumos kainodarą reglamentuojančiais teisės aktais, bei su Komisija suderintos sąnaudos. Komisija yra konstatavusi, kad AB „Šiaulių energija“ 2017 ir ankstesniais metais taikomos šilumos kainos dedamosios nustatytos be pažeidimų.

2017 metų pabaigoje Lietuvos Respublikos Seime vykusioje Energetikos konferencijoje Komisija bendrovę paminėjo kaip sėkmingai dirbančios įmonės pavyzdį.

AB „Šiaulių energija“ neturi jokių paskolų su savivaldybės garantija, ir jokių kitokių lengvatų Šiaulių miesto savivaldybė bendrovei neteikia.

Papildomai informuojame, nepriklausomas šilumos gamintojas UAB „Geco – taika“ planavo Šiauliuose pastatyti savo kogeneracinę elektrinę, ir Komisijos organizuotame aukcione šiam nepriklausomam šilumos gamintojui buvo skirtas didesnis elektros energijos supirkimo tarifas (finansuojamas VIAP lėšomis), nei AB „Šiaulių energija“.

Akivaizdu, kad tai visiškai prieštarauja lygiavertės konkurencijos principams. Gaudamas didesnį elektros energijos supirkimo tarifą, nepriklausomas šilumos gamintojas UAB „Geco – taika“ nelygiavertėje konkurencijoje galėtų nukonkuruoti savivaldybės valdomą šilumos tiekimo įmonę, kuri nesurinktų lėšų kogeneracinės elektrinės statybai paimtų paskolų grąžinimui.

Jei AB „Šiaulių energija“ kogeneracinė elektrinė nedirbtų, tai elektros energijos pelno dalimi nebūtų galimybės mažinti šilumos kainą (AB „Šiaulių energija“, pritarus Šiaulių miesto savivaldybei, jau eilę metų dalį pelno skiria tiesiogiai šilumos kainai mažinti - vien 2017 metais šiam tikslui buvo skirta 400 tūkst. Eurų). Be to, nebūtų galimybės AB „Šiaulių energija“ dalį kogeneracinėje elektrinėje pagamintos elektros energijos panaudoti šilumos energijai gaminti (o tai mažina šilumos kainą).

Šis pelnas atitektų privačiam investuotojui.

Tokiu atveju nukentėtų:

1. šilumos vartotojai (nebūtų pelno kainos mažinimui, be to, nebūtų pasigaminta elektros energija, kuri mažintų šilumos kainos kintamą dalį);

2. elektros energijos vartotojai (dėl didesnio nepriklausomo šilumos gamintojo UAB „Geco – taika“ gauto elektros energijos supirkimo tarifo, finansuojamo VIAP lėšomis).



REDAKCIJA REKOMENDUOJA