Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Policijos darbe kasdien kyla grėsmių, kurių iš anksto numatyti neįmanoma. Eglės MIČIULIENĖS nuotr.
Dangyra ApanavičienėŠaltinis: Etaplius.lt
Tragiška policininko žūtis Mažeikių rajone sukrėtė ne tik jo kolegas visoje šalyje, bet ir visuomenę: ginti, saugoti, padėti jai siekęs pareigūnas brutaliai nušautas tarnyboje.
Pagerbė kolegą
Kai šalies policijos pareigūnai atidavė pagarbą tarnybos metu žuvusiam Mažeikių rajono policijos komisariato tyrėjui Sauliui Žymantui, mūsų rajono policininkai užuojautą ir solidarumą žuvusiam kolegai išreiškė atiduodami pagarbą komisariato kieme. Buvę tarnyboje – minutei įjungė tarnybinių automobilių švyturėlius bei sirenas.
Rajono policijos komisariato vadovas Edvardas Gruzdys, kartu su dar keturiais pareigūnais iš Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato, dalyvavo iškilmingoje kolegos laidotuvių ceremonijoje Viekšniuose.
Rajono policijos komisariato vadovas neslėpė, kad kiekviena pareigūno netektis yra skaudi policijos sistemai ir tik dar kartą kiekvienam primena, jog policininkas tarnyboje visuomet rizikuoja gyvybe ir grėsmei turi būti pasirengęs tiek fiziškai, tiek psichologiškai. Tokia policijos kasdienybė visame pasaulyje ir šimtaprocentinės apsaugos, kuri išgelbėtų pareigūno gyvybę drastiško užpuolimo atveju, tikrai nėra.
Gavo kiek daugiau nei prieš savaitę
Po skaudaus visai sistemai įvykio pareigūnai, ko gero, dar labiau įsitikino, kad policijos generalinio komisaro įsakymas privalomai kasdien dėvėti apsaugines liemenes nėra niekinis, o turi rimtą pagrindą. Ir 2 mln. eurų, kuriuos pernai Policijos departamentas išleido tam, kad visus pareigūnus aprūpintų šarvinėmis liemenėmis, neturėtų būti išmesti į balą.
Mūsų rajono pareigūnai kasdien privalomas dėvėti neperšaunamas liemenes gavo gegužės pabaigoje. Jomis aprūpinti tie pareigūnai, kurie įtraukti į vadinamuosius reagavimo vienetus, t. y. patruliuoja rajono teritorijoje ir gali būti nukreipiami į įvykius. Kabinetiniams pareigūnams, kurie neįtraukti į reagavimo vienetus, dėvėti neperšaunamų liemenių nereikia.
Tiesa, keletas rajono pareigūnų, kurie neseniai atėję į darbą ar dėvi nestandartinių dydžių uniformas, liemenių dar neturi – jos siuvamos ir netrukus bus pristatytos į komisariatą.
Liemenes dėvėti privaloma
Anot E. Gruzdžio, naująsias liemenes dėvintys mūsų rajono policijos komisariato pareigūnai tvirtina, kad jos pakankamai patogios, skirtingai nei iki tol turėtos. Todėl komisariato viršininkas nemano, kad pareigūnai vengs jas dėvėti. Visgi išleisdamas į tarnybą pavaldinius komisariato viršininkas vis dar primena, kad liemenes dėvėti privaloma.
Naujosios šarvinės liemenės – trečio apsaugos lygio. Jos dėvimos ant marškinėlių, komplektą sudaro dvi skalbiamos įmautės ir balistiniai paketai, saugantys nuo visų dažniausiai naudojamų pistoletų kulkų, peilių dūrių. Kiekvienas balistinis paketas apdraustas gamintojo civilinės atsakomybės draudimu.
Nors pareigūnams šių liemenių dar neteko dėvėti per vasaros karščius, jos pagamintos taip, kad gali sugerti ir išgarinti drėgmę, sukeldamos aušinimo pojūtį.
Tiesa, naujosios liemenės, nors ir daug patogesnės už senąsias, nėra tokio aukšto saugos lygio. Pastarosios yra ketvirto apsaugos lygio. Jas, kaip ir anksčiau, turi kiekvienas mobilus ekipažas savo automobilio ekipuotėje. Šios aukščiausio apsaugos lygio liemenės turi šarvinę plokštę, todėl atlaiko ir stambesnio kalibro kulkas. Visgi didesnę apsaugą garantuojančios liemenės – labai sunkios, todėl pareigūnai visą darbo dieną jų dėvėti negalėtų, nes pervargtų.
Visko numatyti neįmanoma
Anot E. Gruzdžio, ketvirto apsaugos lygio liemenių dėvėti neprivaloma – pareigūnai savo nuožiūra sprendžia, kada reikalinga didžiausia apsauga. Dažniausiai policininkai jas renkasi žinodami, kad gali susidurti su ginkluotu nusikaltėliu.
– Priemonių, kurios šimtu procentų išgelbėtų gyvybę, paprasčiausiai nėra. Negalime pareigūnų aprengti viduramžių riterių šarvais, – kalbėjo E. Gruzdys. – Tačiau pareigūnai turi pakankamai daug apsaugos priemonių: šaunamuosius ginklus, elektros impulsinius prietaisus „Taser“, dujų balionėlius, teleskopines lazdas, antrankius.
Komisariato vadovas sakė, kad reaguojant į įvykius labai svarbu laikytis nurodytos taktikos, susirinkti kuo daugiau informacijos apie įtariamąjį, stengtis palaikyti akių kontaktą, kad galėtum skubiai sureaguoti. Tačiau tokiu atveju, į kurį pateko Mažeikių rajono policijos komisariato pareigūnai, sunku kalbėti apie kokią nors taktiką, nes visko numatyti į priekį paprasčiausiai neįmanoma. Negali žinoti, kad už uždarų durų stovintis žmogus, kurį pažįsti, esi susidūręs ir numanai galimus jo veiksmus, staiga paleis į tave kulką.
Psichologiškai parengti
Policijos vadovas kalbėjo, kad pareigūnams, kasdien vykstantiems tramdyti agresyvių smurtautojų, dažnai kyla įvairių grėsmių. Tačiau niekada nebuvo, kad mūsų rajone policijai būtų pasipriešinta šaunamuoju ginklu.
Tiesa, policininkai puikiai pamena poros metų senumo įvykį, kai atvykus sulaikyti įtariamojo jis stvėrė granatą ir pagrasino susisprogdinti. Vėliau paaiškėjo, kad granata buvo netikra.
Anksčiau būta atvejų, kai smurtautojai pareigūnus pasitiko mojuodami peiliais ar nudaužtais buteliais, svaidėsi keiksmais ar kibo į atlapus ir suplėšė uniformą, apspardė tarnybinį automobilį. Tačiau su tokiais agresyviais asmenimis paprastai susitvarkyti padeda elektrošokas ar kovinių imtynių veiksmai.
Eiliniam žmogui susidūrimas su realia grėsme paprastai palieka psichologines pasekmes, nerimą ir baimę. Tačiau pareigūnai tokiems išbandymams psichologiškai parengti, kas dvejus metus jų psichologinę būseną testuoja Centrinė medicinos ekspertų komisija. Todėl net ekstremalioje situacijoje jie sugeba tramdyti emocijas ir veikti pagal instrukcijas.