PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2020 m. Balandžio 27 d. 16:03

Po apsilankymo Babėnų šile nustėro: ant bato – tuzinas erkių

Kaunas

Aušra Liliūnaitė nori perspėti kraštiečius, kad šie būtų labai atsargūs.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


127870

Šiemet miškuose ir pievose kaip niekad daug erkių. Viena kėdainietė, pasivaikščiojusi Babėnų šile, ant vieno savo bato jų suskaičiavo visą tuziną. Erkės ropojo ne tik ant moters bato, bet ir ant striukės, kelnių. Kėdainietė nori perspėti kraštiečius, kad šie būtų labai atsargūs. Ji nufotografavo ją puolančias erkes ir nuotrauka pasidalino su „Rinkos aikštės“ skaitytojais.

Vaikščiojo šile

„Vieną savaitgalį vaikščiojau Babėnų šile. Tiesa, vaikščiojau ne tai gerais, išmintais ir paruoštais takeliais, tačiau žvėrių takais, tokiais, kuriais žmonės retai vaikšto.

Buvau visai rami, kol nepažiūrėjau į savo batą. Pakraupau nuo vaizdo, kurį išvydau – ant vieno iš mano batų buvo tuzinas erkių. Jos ropojo aukštyn, per džinsus. Tai buvo kažkoks košmaras“, – prisiminė Justinavos gyventoja Aušra Liliūnaitė.

Patyrė šoką

Išsigandusi moteris puolė bėgti iš miško. Pribėgusi automobilį, sėdo į jį ir pasileido pas kaimynę, kad ši pamatytų, kiek erkių ją užpuolė ir apžiūrėtų, ar nė viena neįsisiurbė.

„Man buvo šokas. Net nepamenu, kaip atsidūriau automobilyje.

Nuvažiavau pas kaimynę. Abi erkių radome ant striukės, ant kelnių, ant batų.

Iš viso jų buvo šešiolika. Įsivaizduokite, ant vieno žmogaus – šešiolika kraujasiurbių! Tai kažkoks košmaras.

Man taip pirmą kartą gyvenime atsitiko. Na, būdavo, kad viena, kita, bet kad tiek... Niekuomet dar taip nebuvo. Erkės šiemet kaip niekad aktyvios“, – dėstė moteris.

Perspėja kitus

A. Liniūnaitė nori perspėti kraštiečius, kad visi šiemet būtų itin budrūs ir atsargūs. Miškuose moteris patarė išvis geriau nesilankyti.

„Juk erkės platina baisią ligą. Labai didelė tikimybė užsikrėsti.

Tikrai pati daugiau į mišką šį pavasarį neisiu, nepatariu to daryti ir kitiems.

Galima pasivaikščioti miško takeliais, įrengtais pažintiniais takais, bet bekelėmis, pievomis ir pamiškėmis vaikščioti šiuo metu tikrai yra labai pavojinga“, – perspėjo kraštietė.

Ieško aukų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Kauno departamento Kėdainių skyriaus visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Lolita Menčikovienė „Rinkos aikštei“ pabrėžė, kad erkės minta tik krauju.

„Erkės priklauso voragyviams ir iš vienos teritorijos persikelti į kitą joms reikalingas gyvūnas ar žmogus, kuris jas perneštų.

Taip pat svarbu prisiminti, jog šie parazitai minta tik krauju.

Pradinėje vystymosi stadijoje erkės savo aukomis pasirenka mažus gyvūnus: peles, ežius, juoduosius strazdus, voveres, lapes. Vėlesnėse erkių vystymosi stadijose jų maitintojais ir pernešėjais tampa šunys, katės, stirnos, briedžiai, kiti laukiniai gyvūnai ir paukščiai bei žmogus.

Ant gyvūno erkės būna tol, kol siurbia kraują, iki 2 dienų, o pasisotinusi atsikabina ir nukrenta“, – teigė L. Menčikovienė.

Klastingas gyvis

Specialistai atkreipia dėmesį, kad erkės įkandimas yra neskausmingas ir gali likti nepastebėtas, todėl labai svarbu mokėti saugotis erkių įkandimo ir atpažinti jų sukeliamų ligų požymius.

Įsisiurbus erkei, jei ji buvo užkrėsta, pirmieji ligų simptomai pasireiškia ne iškart.

Pirmieji Laimo boreliozės požymiai gali pasireikšti po kelių dienų, savaičių arba net mėnesių nuo erkės įsisiurbimo. Tad stebėti savo savijautą po erkės įsisiurbimo patariama apie mėnesį laiko.

Ligos požymiai

Užsikrėtus erkiniu encefalitu pirmiausia pasireiškia panašūs į gripo simptomai: karščiuojama, skauda galvą, raumenis.

Po savaitės šie simptomai praeina ir žmogus pasijunta geriau.

Po šios pirmosios erkinio encefalito stadijos eina tariamo pasveikimo periodas, o po to vėl pakyla temperatūra, gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, sąmonės, pusiausvyros sutrikimai, paralyžius ir kiti simptomai.

Specialistai pabrėžia, kad erkės įkandimo metu Laimo ligos sukėlėjai – borelijos – patenka į odą, po to į kraują ir išplinta po visą organizmą. Užsikrėtus Laimo liga erkės įkandimo vietoje odoje atsiranda raudona dėmė, galinti keisti savo dydį ir formą. Jos vidurys esti šviesesnis, su bėrimu, o kraštas – ryškesnis.

Daugiau naujienų apie Kėdainių rajoną skaitykite www.rinkosaikste.lt

rinkos-aikste.png