PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Birželio 6 d. 15:39

Plungės rajono savivaldybės teritorijoje nustatytas paukščių gripas

Plungė

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Plungės rajono savivaldybės inf.


269369

Plungės rajono savivaldybės teritorijoje 2023-06-05 patvirtintas paukščių gripo H5N1 virusas. Virusas nustatytas Plungės miesto teritorijoje esančiame Gondingos HE tvenkinyje nugaišusiems keturiems kirams.

Gyventojus, ypač gyvenančius prie Gondingos HE tvenkinio ir laikančius naminius paukščius, raginame nesilankyti vietose pažymėtose „Pukščių gripu užkrėsta vieta”, nelesinti laukinių paukščių, vengti kontakto su laukiniais paukščiais.

Jei kontaktą su laukiniais paukščiais vis dėlto turėjote laikykitės griežtos asmens higienos, jokiu būdu nesilankykite naminių paukščių vietose su galimai virusu užteršta avalyne ir rūbais.

Esant galimybei rekomenduojama ir apdengti naminių paukščių laikymo ar buvimo vietą, eliminuoti bet kokią kontakto su laukiniais paukščiais galimybę.

Laikyti paukščių lesalą uždarose patalpose.

Nenaudoti atvirų paviršinių vandens telkinių naminiams paukščiams girdyti.

Apie paukščių gripą.

Paukščių gripas yra greitai plintanti pavojinga užkrečiamoji paukščių liga, kuria serga naminiai ir laukiniai paukščiai. Naminiai paukščiai yra ypač imlūs paukščių gripo virusui.

Viruso plitimo būdai.

Paukščių gripas plinta per kontaktą su sergančiu paukščiu arba per užterštą aplinką. Gali būti platinamas ir oro lašeliniu būdu, tačiau labai nedideliais atstumais. Paukščių gripas perduodamas netiesioginio kontakto būdu su užsikrėtusių paukščių išskyromis, ypač išmatomis, per apkrėstus pašarus, vandenį, inventorių, rūbus, avalynę ar kitus daiktus.

Pavojingas naminiams paukščiams. Naminiai paukščiai (kalakutai, vištos, naminės antys, naminės žąsys, putpelės, kurapkos, fazanai) yra ypač imlūs paukščių gripo virusui.

Nuo ligos gali nugaišti iki 100 proc. visų ūkyje laikomų paukščių, todėl būtina laikyti naminius paukščius uždarose patalpose ir jų neišleisti į lauką arba išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais (pvz., lauko aikštelė iš visų pusių aptverta, o iš viršaus uždengta tinklu arba stogu).

Ar paukščių gripas pavojingas žmonėms?

Žmogaus sveikatai šis paukščių gripas nėra pavojingas, tačiau, kad liga neplistų, būtina laikytis visų biologinio saugumo priemonių. Paukščių gaišenose virusas gali išlikti iki 30 parų, todėl nerekomenduojama liesti rastų nugaišusių arba leisgyvių laukinių paukščių. Taip pat patartina nelesinti laukinių paukščių iš rankų, vengti kitokio tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. Jeigu tenka liesti ar imti į rankas laukinius paukščius, privalu griežtai laikytis asmeninės higienos. Vartojant paukštienos gaminius užsikrėsti žmogui pavojaus nėra.

Nustačius paukščių gripą, paukščiai ligos židinyje nugaišinami. Paukščių gaišenos ir kita ūkio produkcija, pašarai saugiai sunaikinami. Griežtos apsaugos priemonės taikomos ir ūkiuose, kuriuose yra įtariamas ligos protrūkis. Be to, apdorojant termiškai paukščių gripo virusas žūsta. Privalomos biologinio saugumo priemonės paukščių gripo prevencijai užtikrinti.

Rekomendacijos paukštininkystės ūkiams:

naminiams paukščiams skirtą pašarą laikyti taip, kad jis būtų apsaugotas nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą; nenaudoti naminių paukščių girdymui atvirų vandens telkinių vandens; namines žąsis ir antis laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių; nesilankyti kitose paukščių laikymo vietose, vengti tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais. paukščiai nustoja lesti, gerti; sunkiai kvėpuoja; pamėlsta paukščių skiauterės, barzdelės; patinsta galvos ir kaklo audiniai; atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėse.

Paukštininkystės ūkis turi būti įrengtas taip, kad į jį negalėtų nekontroliuojami patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir kiti gyvūnai. Ūkio teritorija turi būti nuolat tvarkoma, joje auganti žolė – šienaujama.