PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2019 m. Balandžio 2 d. 13:59

Plungės ligoninė reabilitacijai pasikinkė saulę

Plungė

Reporteris IngaŠaltinis: Etaplius.lt


78292

Nuo šiol Plungės rajono savivaldybės ligoninėje karštas vanduo ruošiamas naudojant saulės kolektorių sistemą. Nors ši veikti pradėto tik balandžio mėnesį, teigiami rezultatai matomi jau dabar. Palyginus šių metų gegužės mėnesio duomenis su praėjusiais metais, karštam vandeniui ruošti ir baseinui pašildyti sunaudota 12 MWh mažiau šiluminės energijos, pinigine išraiška tai sudaro daugiau kaip 800 eurų. Nuo sistemos paleidimo kolektoriai jau pagamino 28 MWh šiluminės energijos už 1910 eurų.

Plungės ligoninėje įrengta saulės kolektorių sistema gamina šilumą tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku.
Ligoninėje, kuri aptarnauja Plungės ir Rietavo savivaldybes, įrengtos 184 lovos, dirba 384 darbuotojai, sumontuotą sistemą sudaro 80 vnt. Austrijoje pagamintų saulės kolektorių, jų efektyvaus paviršiaus plotas – 190 kvadratinių metrų. Saulės kolektoriai sumontuoti ant stogo ir yra nukreipti pietų, pietryčių kryptimi.

Sistema užpildyta neužšąlančiu skysčiu ir yra integruota į ligoninėje esančią šildymo sistemą. Tai padidina bendros šildymo sistemos efektyvumą. Didelis privalumas tas, kad šiluma gaminama tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Saulėtą dieną net esant aplinkos temperatūrai dvidešimt laipsnių žemiau nulio, vanduo gali būti sušildomas iki 30-35 laipsnių, vasarą – 80 laipsnių Celsijaus. Tai leidžia taupyti išlaidas ir šaltuoju metų laiku, mažiau sunaudojama iškastinio kuro.

Išaugo poreikis
Skaičiuojama, kad per parą Plungės rajono ligoninė sunaudoja apie 30 kubinių metrų karšto vandens. Poreikis ypač išaugo tada, kai ligoninės rūsyje, 500 kvadratinių metrų patalpose, įrengtas modernus ambulatorinės reabilitacijos skyrius, kurio plungiškiams gali pavydėti ne tik Žemaitijos, bet ir kitų Lietuvos regionų gyventojai. Čia reabilitacijos reikmėms įrengtos perlinės vonios, specialus vertikalus baseinas. Nors jis nėra didelis, bet reabilitacijos skyriaus ligoniams – labai naudingas. Baseinas pritaikytas ir neįgaliems pacientams, jiems įrengtas specialus keltuvas. Baseino naudojimo galimybės – didelės: jame ligoniams atliekamos įvairios procedūros, įrengtos srovės. Šalia esančiose patalpose fizioterapinėms procedūroms atlikti skirta įranga. Pacientams skiriamos lazerinė, smūginė, šalčio terapijos. Ligoniai taip pat gali išmėginti gydymą purvu, parafino vonias ir net kelių rūšių masažus.


Anksčiau, kai šilumos ūkis užsidarydavo mėnesiui, ligoninėje teikiamos vandens procedūros nutrūkdavo. Dabar, įdiegus šią sistemą, pavyksta išlikti nepriklausomiems ir savarankiškiems. Projektas pradėtas dar pernai, o per žiemą pabaigtas įgyvendinti. Sistema paruošia 10 tonų vandens, jei poreikis mažesnis, dalį jo galima kaupti. Planuojama, kad darbai atsipirks per 15 – 20 metų. Atliktų darbų vertė kiek daugiau nei 185 tūkst. eurų. Ligoninės vadovo Antano Martusevičiaus teigimu, ateityje, kai esama sistema jau bus įvaldyta, įvertintas efektyvumas, planuojama plėstis. Dar pakankamai daug laisvo ploto yra ant greta esančio korpuso stogo. Išplėtus sistemą, bus galima svarstyti ir apie šilumos gamybą.

Pacientų netrūksta
Ligoninės atstovų teigimu, per dieną Reabilitacijos padalinyje apsilanko daugiau kaip 200 pacientų, vien baseine per dieną jų gali būti kelios dešimtys. Šiame skyriuje, kuris po poros savaičių minės veiklos atnaujinimo trejų metų sukaktį, iki pat vasaros pradžios vakarinėmis valandomis buriamos trys grupės, kuriose plungiškiai savo lėšomis vadovaujant kineziterapeutui mankštinasi baseine.
Reabilitacijos reikmėms įrengtoje salėje darbuojasi Darius Anužis, Kaune mokęsis ir kinizeterapeuto išsilavinimą įgijęs specialistas, dirbti grįžo į gimtąjį miestą. Kaip teigia Plungės ligoninės vadovas, tai žmogus, kuris geriausiai moka valdyti čia sutelktus treniruoklius ir techniką.

„Ši įranga puikiai tinka įvairiems stuburo tempimams, pacientų raumenų jėgai didinti ir stiprinti. Yra lipimo laiptais simuliatorius, elipsinis treniruoklis. Galima atlikti įvairius pratimus su kamuoliais. Taip pat sudarytos sąlygos atlikti tyrimą, nustatyti, kurioje nugaros pusėje yra asimetrija, po įvairių traumų išmatuoti judesių amplitudę – pritaikymas labai platus“, – pasakoja D.Anužis.
Greta salės įrengtas erdvus druskų kambarys, jame vienu metu procedūras galima atlikti šešiems pacientams. Druskų kambaryje, kuriam įrengti prireikė beveik vienos tonos druskos viskas – lubos, sienos ir grindys – padengta jos kristalų sluoksniu.

Čia palaikoma pastovi druskų koncentracija, drėgmė ir temperatūra. Pacientams skirti patogūs gultai, per specialias angas į patalpą pučiamas sausas druskos aerozolis. Žmogui kvėpuojant, jis patenka iki smulkių bronchų ir pagerina virpamojo epitelio funkciją. Asmuo lengviau atsikosti, nes ima valytis bronchai. Toks gydymas vadinamas haloterapija. Ji veikia priešuždegimiškai – ne tik atpalaiduoja bronchus, skystina gleives, bet ir malšina uždegimus bei saugo kvėpavimo takus nuo infekcijų. Procedūros trukmė – pusvalandis, rekomenduojamas 10-20 dienų kursas. Su reabilitologo siuntimu penkias dienas paslaugomis galima naudotis nemokamai, vėliau tenka šiek tiek primokėti. Procedūra dažnai skiriama ir vaikams nuo dvejų metukų.
Pastaruosius privilioti ir kantriai išlaikyti pusvalandį pasitelkiamos įvairios gudrybės. Kambaryje yra ne tik televizorius, kur mažieji pacientai gali žiūrėti mėgstamus animacinius filmukus, bet taip pat naudojama speciali šviesų ir garsų terapija, kuri veikia raminamai. Darbuotojų teigimu, pacientai jau spėjo pamėgti šią procedūrą.