PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Birželio 21 d. 15:18

Plungėje – Seimo išvažiuojamasis Priklausomybių prevencijos komisijos posėdis

Plungė

Gintautas VaitkevičiusŠaltinis: Etaplius.lt


42457

Birželio 11 dieną Plungės savivaldybėje vyko Seimo išvažiuojamasis Priklausomybių prevencijos komisijos, kuriai pirmininkauja Laimutė Matkevičienė, posėdis. Šios komisijos narys yra ir plungiškių į Seimą deleguotas Jonas Varkalys.


Foto galerija:

lankstinukas-priklausomybiu-33866-s330x180.jpg
priklausomybiu-komisija1-35548-s330x247.jpg
priklausomybiu-komisija6-35551-s330x247.jpg
priklausomybiu-komisija7-35552-s330x247.jpg
priklausomybiu-komissija3-35553-s330x247.jpg

Seimo komisijos išvažiuojamojo posėdžio dalyvius sutiko Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Bagužis, Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto pirmininkas Algirdas Pečiulis, Plungės visuomenės sveikatos biuro vadovė Daiva Zablockienė.

Plungės rajono savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė ir gydytojas psichiatras Evaldas Prišmontas pateikė pranešimą apie priklausomybių mažinimą ir priklausomybių prevencijos nuo alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų kompleksinės programos diegimą Plungės savivaldybėje.

Priklausomybių mažinimo Plungės rajono savivaldybėje 2018-2025 metų programa Savivaldybės tarybos buvo patvirtinta 2017 metų vasarį, programai įgyvendinti įsteigti gydytojo psichiatro ir programos koordinatoriaus etatai. Psichiatras ir programos koordinatorius padeda savivaldybės gyventojams, nesaikingai vartojantiems alkoholį arba priklausomiems nuo jo, arba turintiems priklausomybę nuo kitų medžiagų, jų šeimoms ir kitoms gyventojų grupėms kompleksinėmis pagalbos priemonėmis. Siekiama mažinti vartojančių asmenų socialinę atskirtį, padėti integruotis jiems į visuomenę, grįžti į darbo rinką.

Apie alkoholio, kitų medžiagų, galinčių sukelti priklausomybes, žalą kalbama su vaikais ir jaunimu: vyksta paskaitų ciklai apie sveiką gyvenimo būdą, priklausomybių įtaką asmeniniam gyvenimui, organizuojamos vasaros stovyklos „Už blaivią Plungę“, „Aš galiu“, piešinių ar vaizdo klipų konkursai „Kartu – prieš alkoholį“, edukacinės išvykos šeimoms, grupinės pratybos atsakingai elgsenai ugdyti ir pan.

Gydytojas psichiatras E. Prišmontas įvertina kiekvieno pagalbos ieškančio paciento būseną ir tipažą, sudaro individualų pagalbos planą.

„Reikia stiprios paties žmogaus motyvacijos blaivybei siekti. Dauguma pacientų turi ir daug gretutinių socialinių problemų (teistumas, skolos, ligos ir panašiai). Visgi vadovaujamės nuostata, kad pacientas pirmas turi žengti žingsnį, o tada jau mes – aš ir projekto koordinatorė Ilona Mockė – padėsime kabintis žmogui į gyvenimą, paskatinsime pradėti dirbti, kitaip leisti laisvalaikį“, – pažymėjo E. Prišmontas.

Teikiant kompleksinę pagalbą žmogui, kenčiančiam nuo priklausomybių, vyksta pokalbiai su juo, jo šeima, darbdaviu, padedama, jei reikia, sutvarkyti asmens dokumentus (gauti pasą, apsidrausti privalomuoju sveikatos draudimu), teikiama specializuota medicininė pagalba (detoksikacija, gydymas ilgalaikio poveikio medikamentais, reabilitacija anoniminių alkoholikų grupėje ir pan.), vyksta individualios ir grupinės psichologo konsultacijos.

Šiuo metu pagalba dėl priklausomybių Plungės savivaldybėje taikoma 27 asmenims (23 iš jų vartoja alkoholį, 4 turi priklausomybę narkotikams).

Nors plungiškiai pažymėjo, kad Priklausomybių mažinimo savivaldybėje programa dar tik startavo, Seimo nariai pasidžiaugė specialistų įdirbiu ir sakė teiksiantys juos kaip pavyzdį kitoms Lietuvos savivaldybėms.

„Plungė netgi galėtų būti priklausomybių mažinimo Lietuvoje sostine, o Seimas savo ruožtu turėtų labiau atkreipti dėmesį į tris įstatymus. Nors patvirtinti trys narkotikų sąrašai, atsirado ir ketvirtasis. Tai medžiagos, naudojamos chemijos pramonėje, kaip antai – vadinamasis oksikas, kuris lengvai transportuojamas, pilstomas, o jo poveikis – baisus. Džiaukitės, jei jo Plungėje dar nėra. Paskaičiuota, kad rašalui Lietuvoje gaminti šios medžiagos užtenka 8 tonų, o įvežama 80 tonų! Kur tos tonos pasideda? Kita tema – lošimų ir loterijų mokesčio didinimas, kuriam nuo lapkričio laukiame Vyriausybės išvados. Trečia – azartinių lošimų reklama, kaip ji veikia paauglius?“ – atkreipė dėmesį Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkė L Matkevičienė.

Į išvažiuojamojo posėdžio darbotvarkę buvo įtrauktas ir sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento direktoriaus pavaduotojos Audronės Astrauskienės pranešimas apie priklausomybių mažinimo ir priklausomybių prevencijos nuo alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų kompleksinės programos diegimo savivaldybėse finansavimo galimybes.

Kita išvažiuojamojo Seimo komisijos posėdžio dalis vyko Plungės visuomenės sveikatos biure (J. Tumo-Vaižganto g. 93-2), čia simboliškai perkirpta juostelė prie suremontuotų patalpų, kuriose dirba pagalbą priklausomybių turintiems asmenims teikiantys gydytojas psichiatras ir programos koordinatorė, durų.

Plungės rajono savivaldybės inf.