PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Spalio 24 d. 13:56

Planuojamas „žalias“ gyventojų pavežėjimo projektas: įsigys elektromobilių, įrengs jų pakrovimo stotelių

Rokiškis

Rokiškio rajono savivaldybės nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Rokiškio rajono savivaldybė


325695

Šią savaitę rajono meras Ramūnas Godeliauskas Savivaldybių klimato konferencijoje pristatė didžiulį, Panevėžio regiono mastu planuojamą įgyvendinti gyventojų pavėžėjimo projektą, kurio lyderystę prisiėmė Rokiškio rajono savivaldybė.

Birštone spalio 22 d. vykusioje Lietuvos savivaldybių asociacijos bei Aplinkos projektų valdymo agentūros organizuojamoje Savivaldybių klimato konferencijoje buvo dalinamasi gerąja savivaldybių praktika, įgyvendinant su klimato kaitos mažinimu susijusius žaliuosius projektus.

Jungsis penkios savivaldybės

Pasak R. Godeliausko, pati gyventojų pavežėjimo idėja atsirado, susipažinus su Lazdijų savivaldybėje įgyvendinamu projektu „Lazdijai veža“. „Jie pirmieji Lietuvoje įgyvendino tokį projektą. Tas projektas pasiteisino, elektromobiliai sėkmingai vežioja atokiose vietovėse gyvenančius gyventojus į gydymo, viešąsias įstaigas ir kitur. Kai pasitaikė Panevėžio regione įgyvendinti panašų projektą, ėmiausi inciatyvos judumo paslaugų problemą spręsti bendrai su kitomis savivaldybėmis ir pasiūliau jų merams jungtis. Tad panašų kaip Lazdijuose projektą, tik kur kas didesnės apimties, Panevėžio regione bendrai įgyvendins penkios savivaldybės – Rokiškio, Panevėžio, Biržų, Kupiškio ir Pasvalio rajonai. Nuspręsta pasinaudoti funkcinės zonos mechanizmais ir šį projektą pavyko įtraukti į Panevėžio funkcinės zonos plėtros 2024-2029 m. strategiją“,– trumpai projektą pristatė Rokiškio rajono savivaldybės meras.

Milijoninis projektas bus pradėtas įgyvendinti kitais metais

Iš viso Panevėžio regiono 5 savivaldybėse planuojamai judumo paslaugai teikti numatoma investuoti daugiau nei 1,57 mln. Eur, iš jų: ES lėšos sudarytų apie 1,34 mln. Eur, o savivaldybių indėlis – apie 236 000 Eur. Projektas bus įgyvendinamas per 2025-2029 metus.

Įgyvendindama šį projektą, Rokiškio rajono savivaldybė planuoja įkurti Skambučių centrą ir įsigyti maršrutų planavimo funkcijoms reikalingą įrangą, nupirkti keturis 7-8 vietų elektromobilius, įrengti 3 elektromobilių įkrovimo stotelis: vieną – dvivietę, dvi – vienvietes. Projekto vertė – 610 834 Eur, iš jų: ES lėšų dalis – 519 209 Eur, o savivaldybės lėšos sudarys – 91 625 Eur.

„Be abejo, vykdysime ir bendrą komunikacijos kampaniją, teiksime informaciją apie judumo paslaugas regiono gyventojams, atliksime tyrimus, skirtus analizuoti Skambučių centro paslaugų paklausą, jais remdamiesi, optimizuosime maršrutus bei paslaugų teikimą“, – sako R. Godeliauskas.

Kitos šiame projekte dalyvaujančios savivaldybės jungsis prie bendro Skambučių centro Rokiškyje, taip pat įsigys paslaugoms teikti reikalingą transportą.

Biržų rajono savivaldybė planuoja įsigyti 2 elektromobilius, skirtus judumo paslaugai teikti, bei įsirengti 1 jų pakrovimo stotelę. Tam skirs 260 000 Eur, iš jų: ES lėšos – 221 000 Eur, savivaldybės lėšos – 39 000 Eur.

Kupiškio rajono savivaldybė planuoja įsigyti 3 elektromobilius bei įsirengti 2 elektromobilių įkrovimo stoteles, investuojant į tai 341 176 Eur, iš jų: ES lėšos – 290 000 Eur, savivaldybės lėšos – 51 176 Eur.

Pasvalio rajono savivaldybė planuoja įsigyti 3 elektromobilius bei įsirengti 2 elektromobilių įkrovimo stoteles, investuojant 359 930 Eur, iš jų: ES lėšos – 305 940 Eur, savivaldybės prisidėjimas -53 989 Eur.

Panevėžio rajono savivaldybė neplanuoja įsigyti elektromobilių, judumo paslaugas pirks iš vežėjų, užtikrinančių visą reikiamą infrastruktūrą.

Laukia ne vienas iššūkis

„Šis projektas – nemažas iššūkis, bet esu įsitikinęs jo sėkme”, – neabejoja rajono meras R. Godeliauskas.

Pasak mero, kadangi Rokiškio savivaldybė ėmėsi šio projekto lyderystės, kurs bendrą visam regionui Skambučių centrą, tai pirmasis iššūkis bus sureguliuoti jo veiklą.

„Planuojama, kad Skambučių centras per metus aptarnaus apie 14 000 visų penkių Panevėžio regiono savivaldybių gyventojų. Tad turėsime priimti visų gyventojų skambučius ir sudėlioti maršrutus visoms, ne tik savai savivaldybei. Ir iš karto užsakymą perduoti vežėjams. Tikrai nebus lengva, nes vietovės, kaimai bus nežinomi, bet, manau, kad susitvarkysime“, – komentavo R. Godeliauskas.

Paslauga gyventojams – nemokama, svarbu išmokyti ja tinkamai naudotis

Kitas iššūkis susijęs su pačiais gyventojais, kurie gaus šią paslaugą. „Teks išmokyti ir pripratinti gyventojus naudotis šia paslauga. Aišku, bus įvairių nesusipratimų, prireiks laiko suprasti, kaip ši sistema veikia. Tai nebus taxi paslauga, kai noriu nuvažiuoti pas draugą į svečius, skambinu ir užsisakau nemokamą pavežėjimą. Taip nebus. Bus planuojama ir tai bus tikslinės paslaugos: į gydymo įstaigas, į vaistines, dėl viešųjų paslaugų. Juk siuntimą pas gydytoją gavęs gyventojas iš anksto žinos datą, todėl tikrai bus galima planuotis. Pavežėjimas vyks darbo valandomis – nuo 8 val. iki 17 val. Vakare į svečius ar kažko nusipirkti galimybės nebus. Bet žiūrėsime į viską lanksčiai, į parduotuvę apsipirkti irgi bus galima važiuoti, tik, aišku, tokiu atveju prašysime, kad tos vietovės gyventojai kooperuotųsi ir nevažiuotų po vieną. Tik pas gydytoją, jeigu nesusidarytų daugiau žmonių, vežtume ir po vieną“, – paaiškino meras.

Ši paslauga, pasak mero, skirta atokiose vietovėse gyvenantiems, kurių nepasiekia viešasis transportas, arba jo maršruto laikas neleidžia laiku patekti į gydymo įstaigą. „Lazdijuose vežiojami gyventojai, kuriems iki viešojo transporto – ne mažiau kaip du kilometrai, mes galvojame sumažinti šį atstumą iki kilometro. Apskritai, nenorime būti tokiais biurokratais, kai vežama į gydymo įstaigą, bet pakeliui prie vaistinės ar parduotuvės jau nesustojama. Žiūrėsime tikrai lanksčiau“, – sako R. Godeliauskas, pripažindamas, kad suvaldyti visą šią situaciją, visų norus ir pageidavimus tikrai nebus lengva, bent jau iš pradžių.

Ši paslauga gyventojams bus teikiama nemokamai.

#ROKIŠKIS#PAVEŽĖJIMAS