PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Liepos 17 d. 10:30

Planuojama įrengti beveik 58 MW bendros galios saulės elektrinių

Utena

BNS Fotobanko nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Utenos rajono savivaldybė


309899

Per kelis mėnesius nuo kovo pradžios Lietuvos energetikos agentūra gavo 742 paraiškas dėl valstybės investicinės paramos saulės elektrinių projektams sausumoje. Smulkusis verslas ir ūkininkai planuoja įrengti beveik 58 MW bendros galios saulės elektrinių.

Jau nuo rugsėjo 4 d. dar daugiau įmonių ir ūkininkų vėl bus pakviesti teikti paraiškas paramai gauti pagal Energetikos ministerijos patikslintas finansavimo sąlygas.

„Sąlygų pakeitimai suteiks galimybę teikti paraiškas dėl paramos saulės elektrinėms sausumoje įsirengti vidutinėms įmonėms, ūkininkams ir atsinaujinančių išteklių energijos bei piliečių energetikos bendrijoms, o ne tik mažoms ir labai mažoms įmonėms – kaip iki šiol. Tikimės, kad paskatinsime dar daugiau įmonių aktyviau kreiptis dėl paramos, įsirengti saulės elektrines ir pasigaminti elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių“, – pažymi Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.

Iki liepos 15 d. Lietuvos energetikos agentūrai pateiktose paraiškose bendra prašoma paramos suma saulės elektrinėms įsirengti – apie 23,85 mln. Eur. Pagal pateiktus mokėjimo prašymus jau išmokėta apie 47,7 tūkst. Eur ir jau įrengta 0,15 MW galios saulės elektrinių.

Aktyviausiai paraiškas paramai gauti teikė labai mažos ir mažos įmonės: agentūra gavo 551 jų paraišką. Taip pat aktyvūs ūkininkai, pateikę 178 paraiškas.

Pagal projektus planuojama įrengti įvairios galios saulės elektrinių. Didžiausias – 500 kW galios saulės elektrines planuoja įsirengti 13 pareiškėjų, 10 kW elektrines – 29 pareiškėjai, mažiausią – 5 kW galios saulės elektrinę įsirengs vienas ūkininkas. Vidutinė įsirengiamų saulės elektrinių galia yra apie 80 kW.

Juridiniams ir fiziniams asmenims, kurie dėl įvairių priežasčių negali įsirengti savo elektrinių, toliau sudaroma galimybė, jungiantis į bendrijas, gauti didesnį finansavimą savo narių poreikiams skirtai elektrinei statyti. Iki šios dienos agentūra yra gavusi 13 atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijų bei siekiančių jomis tapti juridinių asmenų paraiškų dėl paramos saulės jėgainių projektams. Energetikos ministerija patvirtino patikslintas projektų finansavimo sąlygas, pagal kurias turi būti patikslintos Lietuvos energetikos agentūros skelbiamų kvietimų teikti paraiškas sąlygos. Iki naujų kvietimų paskelbimo agentūra su atsakingomis institucijomis suderins šios priemonės įgyvendinimui skirtą biudžetą ir naujus kvietimų dokumentus.

Esminės šių projektų finansavimo sąlygos verslui ir ūkininkams liks tokios pat, kaip anksčiau. Finansuojami gamintojų ir gaminančių vartotojų projektai, įsirengiant iki 500 kW saulės elektrines. Atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijos galės saulės elektrines įsirengti ir dalininkų nuosavybės teise ar kitais teisėtais pagrindais valdomame nekilnojamojo turto objekte.

Valstybės teikiama finansinė parama skatina saulės elektrinių plėtrą Lietuvoje – jų įrengtoji galia sparčiai auga ir šiuo metu siekia 1 563 MW. Per pastaruosius penkerius metus saulės elektrinių įrengtoji galia Lietuvoje padidėjo beveik 15 kartų. Per pirmąjį šių metų pusmetį saulės elektrinės pagamino daugiau elektros nei pernai per visus metus – 0,70 TWh.

Informacija apie kvietimų sąlygas, paraiškų teikimą, techninius projektų reikalavimus, tinkamas išlaidas nurodyta kvietime ir paskelbta šiose interneto svetainėse: www.ena.lt ir www.esinvesticijos.lt.

Kilus klausimams, galima kreiptis tel. 8 5 230 3312 (darbo dienomis) arba el. paštu saules.elektrines@ena.lt.

Finansavimas saulės elektrinėms įrengti skiriamas pagal Energetikos ministerijos inicijuotą ir LEA administruojamą jungtinį projektą „Investicinė parama saulės elektrinėms sausumoje“. Projektas įgyvendinamas pagal ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva“, finansuojamą Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ lėšomis.

#ELEKTRINĖS#SAULĖ#GALIA#ENERGETIKA