PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Kovo 9 d. 08:40

Planuojama didinti išmokas vaikų globėjams

Šiauliai

Asociatyvi nuotr.

Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt


120658

Šiuo metu Šiaulių miesto savivaldybė globėjams moka Lietuvos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos nustatytų dydžių išmokas. Tačiau, atsižvelgiant į tai, jog globėjų poreikis vis auga, be to, kinta ir ekonominė situacija, Savivaldybė nusprendė didinti išmokas.

Nuolatiniai ir laikinieji globėjai, suteikiantys vaikams, išgyvenantiems ypatingai sunkias situacijas, prieglobstį, neretai tampa artimesniais už kraujo ryšiu susijusius artimuosius. Visgi tai – sunkus, 24 valandas per parą besitęsiantis darbas, kuriam pasiryžta nedaugelis. Net ir atėję į globėjų kursus žmonės kartais atsisako jais tapti, suvokę, kokios atsakomybės bei įsipareigojimai jų laukia. Nors už šį darbą mokamos išmokos, tam reikia ir pašaukimo.

Kovo 6 d. vykusiame susirinkime buvo aptarti planuojami pokyčiai. Tikimasi, kad tai bus papildoma pagalba užsiimantiems šia veikla, taip pat norima paskatinti globėjus priimti 12 m. ir vyresnius vaikus, kuriems juos rasti yra sunkiausia. „Savivalda daro posūkį globos klausimuose, didinamos lėšos žmonėms, kurie sutinka globoti paprastai rizikos šeimų vaikus, taip vaikams bus sukurtos geresnės gyvenimo sąlygos.“ – teigia Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Diskutuojant apie tai, kaip globėjų veikla kontroliuojama, Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Ramutė Pilypienė teigė: „Globėjui atidavus vaiką, jis nepaliekamas tik globėjo žiniai, tai šeimai teikiamos ir kitos kompleksinės ir bendrosios paslaugos, su jais palaikomas ryšys.“. Pasak specialistės, neįmanoma visko sukontroliuoti, reikia pasitikėti globėjais. Jiems teikiama įvairi pagalba, įskaitant psichologinę, organizuojamos tarpusavio pagalbos grupės.

Šiaulių mieste pagalbos pinigų už vaikų, netekusių tėvų globos, priežiūrą pas budinčius globotojus, vaikų laikinąją ar nuolatinę globą pas vaiko globėjus, šeimynoseskyrimo, mokėjimo, jų naudojimo kontrolės ir nutraukimo tvarką nusako tam skirtas tvarkos aprašas. Šiuo metu Savivaldybė, moka tokias rekomenduojamas pagalbos pinigų sumas:

  • už vieną globojamą vaiką skiriama 3 bazinės socialinės išmokos (toliau – BSI, šiuo metu 1 BSI siekia 39 Eur.) dydžio išmoka per mėnesį;
  • už du vaikus – 5 BSI dydžio išmoka per mėnesį;
  • už tris ir daugiau vaikų – 8 BSI dydžio išmoka per mėnesį;
  • už kiekvieną globojamą (rūpinamą) vaiką iki 3 metų pagalbos pinigų sumą didinama papildomai 1 BSI dydžiu per mėnesį;
  • budinčiam globotojui mokama 4 BSI dydžio išmoka per mėnesį už kiekvieną jo šeimoje laikinai prižiūrimą vaiką;
  • šeimynos dalyviui mokami už penktą ir kiekvieną paskesnį globojamą (rūpinamą) vaiką šeimynoje. Skiriama po 2 BSI dydžio išmoką per mėnesį, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus“.

Šiuo metu ruošiamas sprendimo Savivaldybės tarybai projektas, kuriame numatomi tokie pasikeitimai:

  • Globėjams (rūpintojams) pagalbos pinigai skiriami ir mokami už kiekvieną globojamą (rūpinamą) vaiką, atsižvelgiant į vaiko amžių:

- už globojamą (rūpinamą) vaiką nuo gimimo iki 3 metų amžiaus mokama 4 bazinių socialinių išmokų (toliau – BSI) dydžio išmoka per mėnesį;

- už globojamą (rūpinamą) vaiką nuo 3 iki 12 metų mokama 5 BSI dydžio išmoka per mėnesį;

- už globojamą (rūpinamą) vaiką nuo 12 iki 18 metų ir vyresnį, jeigu jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant ir profesinio mokymo įstaigose besimokančius pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa), bet ne ilgiau, kol jam sukaks 21 metai, mokama 6 BSI dydžio išmoka per mėnesį. Globojamam (rūpinamam) vaikui baigus bendrojo lavinimo mokyklą, pagalbos pinigai mokami iki tų metų rugsėjo 1 d

  • Budinčiam globotojui skiriama ir mokama 4 BSI dydžio išmoka per mėnesį už kiekvieną jo šeimoje laikinai prižiūrimą vaiką, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus.
  • Pagalbos pinigai šeimynai skiriami ir mokami už penktą ir kiekvieną paskesnį globojamą (rūpinamą) vaiką šeimynoje, skiriant 3 BSI dydžio išmoką per mėnesį, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus.

Tikimasi, jog pokyčiai sudarys geresnes sąlygas globėjams rūpintis vaikais, kuriems tuo metu labai reikia įvairiapusės paramos. Vaikai globėjų šeimose gauna ne tik materialinį aprūpinimą, bet ir šilumą bei meilę, kurios iki tol jiems trūko. Užsimezgę ryšiai dažnai nenutrūksta ir globotiniams užaugus, išėjus gyventi savarankiško gyvenimo.