PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualu2022 m. Rugpjūčio 26 d. 14:35

Pirmosios mamos dienos po gimdymo: ką svarbu žinoti?

Lietuva

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.lt


244118

Dauguma moterų po gimdymo ligoninėje arba namuose sveiksta saugiai ir be komplikacijų. Pirmosiomis dienomis galite pailsėti, pasirūpinti savimi ir pažinti savo kūdikį.

Jūsų kūnas po gimdymo greitai pradės prisitaikyti, tačiau dažniausiai pasitaiko kraujavimas, mėšlungis, patinimas, krūtų skausmas, šlapinimosi ir tuštinimosi problemos. Emociniai pokyčiai yra normalus reiškinys, ypač praėjus 3-4 dienoms po gimdymo. Ką dar svarbu žinoti apie pirmąsias dienas po gimdymo?

Žindymo pradžia

Pirmą kartą kūdikį žindysite per valandą po gimdymo. Iš pradžių gaminsite nedidelį kiekį kokybiško priešpienio, kuriuo maitinsite kūdikį. Iki 3-5 dienos pradėsite gaminti motinos pieną.

Įprasta, kad maži kūdikiai maitinami 8-12 kartų per 24 valandas. Kai kuriems kūdikiams gali reikėti daugiau maitinimų, o kai kuriems – mažiau. Maitinkite kūdikį tada, kai jis nori maitintis, ir tiek laiko, kiek jis nori maitintis. Tai svarbu, kad kūdikis gautų tai, ko jam reikia, ir kad susidarytų geros pieno atsargos.

Pirmosios mamos dienos po gimdymo.png

Tarpvietės problemos

Per pirmąsias 24 valandas po gimdymo jūsų tarpvietė gali būti patinusi. Tai galite suvaldyti taikydama RICE programą.

  • Poilsis (R – rest) – atsigulkite, kad sumažintumėte skausmą ir patinimą.
  • Ledas (I – ice) – kas 2-4 valandas 20 minučių dėkite ledo paketą, kad sumažintumėte patinimą.
  • Kompresija (C – compression) – dėvėkite tvirtai prigludusius apatinius drabužius ir specialius įklotus, kad gautumėte papildomą paramą. Reikiamas prekes galite rasti šioje kategorijoje.
  • Mankšta (E – exercise) – pradėkite dubens dugno pratimus, kai tik galėsite, bet ne vėliau kaip per pirmąsias kelias dienas.

Jei skauda tarpvietę, kreipkitės į akušerę dėl skausmo malšinimo priemonių. Jei tarpvietėje yra siūlių, jie ištirps per 1-2 savaites. Normaliai nuplaukite šią vietą duše ir švelniai nusausinkite. Valgykite daug skaidulinių medžiagų ir gerkite daug vandens, kad išmatos būtų minkštos. Venkite tuštintis tualete. Paprašykite vidurius laisvinančių vaistų, jei užkietėtų viduriai.

Psichologiniai aspektai

Sužinokite, kaip elgtis, jei po kūdikio gimimo jaučiate stresą. Yra paramos jauniems tėvams tarnybų, kurios gali padėti. Pirmąją savaitę po gimdymo galite jaustis šiek tiek prislėgti, ašaroti ar nerimauti. Tai normalu.

Jei šie jausmai prasideda vėliau arba tęsiasi ilgiau nei 2 savaites po gimdymo, tai gali būti pogimdyminės depresijos požymis. Pogimdyminė depresija ir nerimas yra dažni, ir juos galima gydyti. Jei manote, kad jums gali būti depresija ar nerimas, kuo greičiau kreipkitės į akušerę, šeimos gydytoją ar sveikatos priežiūros specialistą.

Kas yra pogimdyminiai skausmai?

Kai kurios moterys jaučia pogimdyminius skausmus, nes gimda pradeda susitraukinėti iki prieš nėštumą buvusio dydžio. Pogimdyminiai skausmai gali būti panašūs į gimdymo skausmus arba silpną ar vidutinio stiprumo mėnesinių skausmą. Jei gimdote antrą ar trečią kūdikį, jie tikriausiai bus stipresni nei pirmojo kūdikio pogimdyminiai skausmai. Gali padėti šiltas kompresas ant nugaros ar pilvo. Taip pat galite kreiptis į gydytoją arba akušerę dėl skausmo malšinimo.

Šie spazmai turėtų praeiti per kelias dienas. Iškart po gimdymo gimda būna apvali ir kieta, sveria apie 2,5 kg. Praėjus maždaug 6 savaitėms po gimdymo ji sveria tik apie 50 g.

Galite kraujuoti iš makšties

Tikriausiai kraujuosite iš makšties – kraujavimas vadinamas lochijomis. Pirmąsias 24 valandas lochija yra panaši į labai gausias mėnesines, taip pat gali išsiskirti lochijos krešulių. Kraujo netekimas tęsis maždaug 4-6 savaites.

Po gimdymo vaginaliniu būdu arba po cezario pjūvio operacijos iš makšties prasidės gana gausus kraujavimas, kuris iš pradžių bus pakankamai stiprus. Kraujavimas tęsis keletą savaičių, palaipsniui taps rusvos spalvos ir mažės, kol galiausiai sustos.

Pirmąsias 6 savaites po gimdymo naudokite kokybiškus įklotus – čia pasitarnaus Sidabros prekės. Nenaudokite tamponų, nes jie gali padidinti infekcijos tikimybę.

Pasakykite akušerei arba sveikatos priežiūros specialistei, jei reikia keisti įklotus kas valandą ar dažniau. Jei kai kurie krešuliai yra didesni, pavyzdžiui, 50 centų monetos dydžio, taip pat pasakykite akušerei. Jums gali prireikti tam tikro gydymo.

Reklama