Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris BrigitaŠaltinis: Etaplius.lt
Spalio 15 dieną susitiko pirmosios Marijampolės miesto tarybos nariai. Tai pirmieji nepriklausomoje Lietuvoje 1990 m. kovo 24 d. išrinkti Marijampolės miesto liaudies deputatai, pradėję savivaldos kelią, kuris jau tapo savivaldos istorijos dalimi. Pirmosios tarybos susitikimas, turėjęs vykti kovo mėnesį, dėl karantino atidėtas ir surengtas spalio mėnesį, kada minima ir Savivaldos diena.
Kaip ir prieš 30 metų pirmieji nepriklausomoje Lietuvoje išrinkti Marijampolės tarybos nariai susirinko savivaldybės senojoje posėdžių salėje, kurioje ir posėdžiaudavo taryba. Susirinkusieji renginį pradėjo sugiedodami „Tautišką giesmę“.
Iš viso į pirmąją tarybą buvo išrinkti 67 deputatai. Jie buvo renkami penkerių metų kadencijai, ne partiniu principu, o tiesiogiai. Tai buvo žmonės, kuriuos siūlė kolektyvai, organizacijos, puikiai pažįstantys kiekvieną iš kandidatavusiųjų, todėl į tarybą buvo išrinkti įvairių sričių specialistai: medikai, mokytojai, kultūros ir meno žmonės, žemės ūkio ir pramonės srities specialistai, aktyvūs, savo veikla atkuriant Nepriklausomybę pasižymėję marijampoliečiai. Ne visi galėjo atvykti į susitikimą, ne visi sulaukė šios dienos. Išėjusieji Anapilin buvo pagerbti tylos minute.
Susirinkusiuosius pasveikino savivaldybės meras Povilas Isoda. Sveikinimo kalboje meras džiaugėsi gražia idėja susirinkti po 30 metų, padėkojo pirmosios tarybos nariams už jų atsakingą ir pasiaukojamą darbą nelengvomis ekonominėmis ir politinėmis sąlygomis bei padėtus tvirtus savivaldos pamatus, kurie tapo tvirtu pagrindu vėlesnių tarybų veiklai.
„Džiaugiuosi galėdamas pasveikinti jus, buvusius pirmosios išrinktos Tarybos narius, susirinkusius paminėti po Nepriklausomybės atkūrimo dirbusios Marijampolės tarybos veiklos pradžios trisdešimtmečio sukaktį. Dirbote sudėtingais pirmaisiais nepriklausomybės metais, kada buvo daug sunkumų priimant demokratinius sprendimus, bei sukaupėte darbo savivaldoje patirtį, kuri pravertė tiems, kurie kitose kadencijose buvo išrinkti tarybos nariais. Mes, dabartiniai politikai, taip pat dirbame savo miesto bei savivaldybės žmonėms, tik jau kitomis ekonominėmis ir politinėmis sąlygomis bei susiduriame su kitais iššūkiais. Kiekvienos kadencijos tarybos narių, gavusių žmonių pasitikėjimą, sprendimai sprendžiant savivaldai svarbius klausimus, nepaprastai svarbūs ir reikšmingi. Matome pakyčius savivaldybėje, įgyvendinami projektai keičia miesto veidą, o tai yra vienas pagrindinių savivaldybės tikslų – savivaldybės gyventojams užtikrinti geras gyvenimo sąlygas, puoselėti ir gražinti miestą. Darbai yra tęsiami, nors taip pat yra problemų, kurias stengiamasi išspręsti ir stiprinti savivaldą“, – sakė meras Povilas Isoda.
Idėja surengti pirmą deputatų susitikimą po 30 metų gimė Eivydui Lukoševičiui, kuris 1990–1995 metais taip pat buvo tarp išrinktų į miesto tarybą atstovauti žmonių interesams.
Pirmosios tarybos ne tik prisidėjo prie miestų savivaldos kūrimo, bet ir prie visos Lietuvos politinės sistemos formavimo, o tikru išbandymu tarybų nariams tapo darbas tragiškų 1991-ųjų sausio įvykių laikotarpiu.
Susitikime apie tai, kaip dirbo pirmojoje Marijampolės miesto taryboje, kokie buvo iššūkiai, kaip skiriasi anuometinės ir dabar dirbančios Marijampolės savivaldybės tarybos darbas, dalijosi buvę tuometiniai deputatai: dabartinės tarybos narys Alvydas Zdanys, ankstesnėse tarybose dirbę Gediminas Akelaitis ir Benjaminas Mašalaitis ir kiti. Stasys Daugėla prisiminė tą laiką, kai tekdavo ne vieną valandą posėdžiauti ir priimti sprendimus, svarbius Marijampolės miesto gyventojams, svarstymus dėl vėlesnių kadencijų tarybų veiklos gerinimo, atsižvelgiant į galiojusius įstatymus ir darbus, kurių buvo imtasi, kad užtikrintų žmonių gyvenimo pasikeitimus.
Susitikimui džiaugsmingą šventinę nuotaiką kūrė ir susirinkusiuosius pasveikino Marijampolės kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro vadovas Audrius Pučinskas ir koncertmeisteris Remigijus Stočkus.
Renginys pabaigtas filmo apie Marijampolę peržiūra grožintis pasikeitusia ir išgražėjusia savivaldybe bei pokalbiu prie kavos puodelio apie tarybos narių klubo sukūrimą, būtinybę susitikti ir bendrauti ateityje.