Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius SistemaŠaltinis: Etaplius.lt
Šią savaitę koronaviruso grimasas stebėjome iš arti: premjerė Ingrida Šimonytė užsuko pasidomėti, kodėl Elektrėnuose taip gerai vyksta vakcinacija, o aš asmeniškai stebiu artimų žmonių susirgimus ir pasveikimus. Tad su skaitytojais dalinuosi informacija bei patirtimi.
Pavyzdinga savivaldybė
Penktadienį, balandžio 23 d., premjerė Ingrida Šimonytė išsiruošė aplankyti tris savivaldybes – Trakų, Elektrėnų ir Kaišiadorių. O vietiniai žurnalistai susiruošė su premjere pakalbėti apie valdžios pagalbą regionams, deja… Ministrė pirmininkė atsakinėjo tik į klausimus apie koronavirusą, o pinigų projektams, atlyginimams ar viešinimui, sakė, šiame vizite neskaičiuosianti.
Kadangi viešnią lydėjo būrys nacionalinės žiniasklaidos žurnalistų, tai visi pokalbiai buvo apie tą patį, bet apie 20 vagonų dingusių medicininių priemonių irgi nediskutavo, nors paklausta buvo. Elektrėnams premjerė skyrė daugybę pagyrų, vadino pavyzdžiu visoms savivaldybėms, apžiūrėjo naujai įrengtą vakcinavimo vietą Ledo rūmuose ir skiepų iš Elektrėnų neatėmė.
Savivaldybė šią savaitę vėl gavo visas anksčiau skirtas „Pfizer“ vakcinos dozes (1188 dozes). Kitoms savivaldybėms sumažino kiekius perpus, motyvuojant tuo, kad Vilniaus regione sergamumas didelis ir tas paimtas vakcinas perdavė Vilniui. Apie sėkmingą vakcinavimą su žurnalistais informacija pasidalino ligoninės direktorius Edmundas Niparavičius ir meras Kęstutis Vaitukaitis. Direktorius sakė, kad sėkmingas vakcinavimas savivaldybėje vyksta dėl darbuotojų susiklausymo. Kiekvienas pareigingai atlieka savo darbą, nemėtydamas jo kaip karštos bulvės.
Meras kalbėjo apie tuos, kurie nenori skiepytis. Kaip visur, taip ir savivaldybėje, yra nenorinčių ir jų priversti savivaldybės vadovai nesistengia. Ateis laikas, patys prašysis… Kol kas norinčių skiepytis yra daugiau, nei gaunama vakcinų. Meras sako, kad yra įmonių, kurios už skiepus savo darbuotojams pačios sutiktų sumokėti, deja, skiepų trūksta.
Nuo šeštadienio Elektrėnų ligoninėje Terapijos skyrius paverstas kovidiniu. Čia gydomi ne tik savivaldybės, bet ir iš Vilniaus atvežami ligoniai, sergantys COVID-19.
Patirtys
Redakcijos darbuotojai praėjusią savaitę artimai susidūrė su kovido klasta, todėl norime, kad kuo daugiau žmonių išgirstų informaciją: pavojingiausia, kai COVID-19 simptomai priskiriami peršalimui, nesiizoliuojama ir neieškoma medikų pagalbos. Tiesa, ir šeimos gydytojai konsultuoja tik nuotoliniu būdu, o paprašius išrašyti antibiotikų, pyksta, kad pacientai savigyda užsiima. Iš redakcijos sergančiųjų aplinkos viena ligonė dėl nekrentančios aukštos temperatūros kvietėsi greitąją pagalbą.
Greitosios medikė apžiūrėjo pacientę, paklausė plaučius, nieko blogo neišgirdo, bet liepė skambinti gydytojai, prašyti antibiotikų ir pasidaryti plaučių nuotrauką. Šeimos gydytojai ilgai nepavyko prisiskambinti, o galiausiai susisiekus ji apibarė ligonę, kam užsiima savigyda, iš kur žinanti, kad antibiotikų reikia, nesiuntė plaučių nuotraukos daryti. Dar po dienos ligonė kreipėsi į ligoninės priimamąjį, jai buvo nustatytas abiejų pusių plaučių uždegimas. COVID-19 netikėtai išplatintas buvo ir iš redakcijos. Vieną penktadienį į redakciją laikraščio pasiimti užėjo vienos švietimo įstaigos darbuotoja, vakarykščiai pasidariusi greitąjį testą ir gavusi neigiamą atsakymą.
Ji jautė kosulį ir gerklės perštėjimą, bet galvojo, kad tai nuo peršalimo. Redakcijoje ji išbuvo apie pusvalandį. Sekmadienį redakcijos darbuotoja Virginija nuvažiavo pas kaime gyvenančius tėvus išsivalyti automobilio. Pabuvo keletą valandų, bet į vidų neužėjo. Pirmadienį jai perštėjo gerklė, o vakare jau buvo ir temperatūra. COVID-19 testas buvo teigiamas. Penktadienį peršalimo simptomus pajuto Virginijos tėvai, vėliau – kiti šeimos nariai. Visų testų atsakymai buvo teigiami. Trys iš užsikrėtusiųjų serga sunkesne forma, du paguldyti į ligoninę. Vienas 70 metų šeimos narys buvo paskiepytas vienu skiepu, testas buvo teigiamas, bet ligos forma lengva.
Po Virginijai nustatyto teigiamo testo visi saviizoliavosi. Sunkiai sergančio šeimos nario gydymo pabaigos laukiame su nekantrumu ir tikime, kad viskas baigsis gerai. Trumpalaikį kontaktą su minėtais žmonėmis tomis dienomis turėjau ir aš, šio straipsnio autorė. Esu paskiepyta abiem skiepais, gal todėl nesusirgau. Iš kito židinio užsikrėtė dar vienas pažįstamas tolimųjų reisų vairuotojas. Jis savo negalavimus taip pat priskyrė peršalimui, nes keitė automobilio ratą ir jį galėjo perpūsti vėjas. 34 metų vaikiną ištiko priepuolis ir į greitosios pagalbos automobilį teko jau nešti ant neštuvų. Vaikinas guli reanimacijoje Vilniaus ligoninėje, šeimos nariams ligoninės atstovai informaciją teikia vienu žodžiu: blogai.
Visų akys nukreiptos į medikus
Balandžio 27 dieną šalyje buvo paminėta Medicinos darbuotojų diena. Savivaldybėje medikams padėkota koncertais, sveikinimais ir pačiais gražiausiais žodžiais. Specialiai automobilyje paruoštoje scenoje Vievyje, Abromiškėse ir Elektrėnuose koncertavo Vievio ir Elektrėnų meno mokyklų atlikėjai. Dėkoti savivaldybės medikams yra už ką: vadinami kovidiniai ligoniai gydomi jau ne tik Abromiškių reabilitacijos ligoninėje, bet ir Elektrėnų ligoninėje.
Susirgusiems elektrėniškiams pasisekė tuo, kad ligoninėje pradėjus gydyti COVID-19 susirgimus, artimiesiems nebereikia su lauknešėliais važiuoti į kitas savivaldybes. Deja, čia gydomi tie ligoniai, kuriems nereikia intensyvios terapijos gydymo. Kaip sakė ligoninės direktorius Edmundas Niparavičius, buvo atvejis, kai iš Elektrėnų ligoninės reanimacijos pagalbos reikiančiam ligoniui vietos Vilniaus ligoninėse nebuvo.
Numatomi pokyčiai
Trečiadienį Vyriausybės posėdyje buvo patvirtintas siūlymas 5–11 klasių moksleiviams vykdyti ugdymą kontaktiniu būdu. Atsižvelgta buvo į Seimo Žmogaus teisių komiteto kreipimąsi į Vyriausybę su prašymu atnaujinti kontaktinį ugdymą ne tik pradinukams ar abiturientams, bet ir visiems moksleiviams. Kaip tai bus padaryta – vėl naujas iššūkis tiek savivaldybėms, tiek ugdymo įstaigoms. Mūsų savivaldybėje, kaip sakė administracijos direktorius Gediminas Ratkevičius, skubos tvarka bus pradėti susitikimai su ugdymo įstaigų vadovais, konsultacijos su tėvais ir mokyklų bendruomenėmis. Galutinį sprendimą dėl mokinių grąžinimo į mokyklas priims savivaldybė, žinoma, atsižvelgdama į epidemiologinę situaciją.
Per savaitę savivaldybėje paimtas 431 mėginys, susirgimų užregistruota 83. Mirusiųjų neužregistruota. Sekmadienį ir pirmadienį statistikos švieslentėje susirgusiųjų rodė 0, bet nuo antradienio skaičiai vėl augo. Susirgimų augimas nesutrukdė statistikos švieslentėje tarp 60 savivaldybių užimti 22 vietą.
Julija Kirkilienė