PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Liepos 31 d. 12:45

Pirmasis muzikinės dramos kūrimo etapas

Kaunas

anonymous anonymousŠaltinis: Etaplius.lt


10733

Pavasarį patvirtintas Raseinių rajono Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio renginių planas. Ši programa apima ne tik 2018-uosius metus, kada vyks pagrindiniai šventės paminėjimo renginiai, tęstiniai projektai bus įgyvendinami iki 2020-ųjų metų pabaigos.

597ef9b74c474.jpg

Raseinių rajono kultūros centras taip pat pat pristatė ambicingą renginių, skirtų šiai datai, planą. Vienas iš tokių kultūrinių įvykių, ko gero pirmą kartą įgyvendinamas mūsų rajone – šiuolaikinės muzikinės dramos lietuvių mitologijos tema sukūrimas. Pradinis, kol kas darbinis dramos pavadinimas yra „Gentis“, jos scenarijaus, koncepcijos pagrindas - G.Beresnevičiaus studija „Lietuvių religija ir mitologija“, taip pat senoji baltų tautosaka – mitai, sakmės ir kitas žodinis paveldas. „Dievų artumas išgyvenamas ypač stipriai, per juos patiriami ir protėviai, ir aplinka,- ši tiesiog kupina jų ženklų,- ir visa gyvensena panirusi į ypatingą egzistencinį verpetą, akivaizdžiai kupiną ypatingo tikrumo pajautos“. Šia citata iš G.Beresnevičiaus knygos būtų galima trumpai apibūdintį dramos idėją.

Lėšų projekto įgyvendinimui skyrė Lietuvos Kultūros taryba, taip pat Raseinių rajono savivaldybė (projekto vadovas, idėjos ir scenarijaus autorius Arūnas Kazlauskas). Žinoma, pražioje net sunku įsivaizduoti tokio darbo apimtį, iš esmės tai bus tarpdisciplininis sceninis kūrinys, jungiantis įvairiausias šiuolaikines meninės raiškos priemones – muziką, šokį, vaizdo meną ir kitą. Be abejo, sceninis pasirodymas neįsivaizduojamas ir be tinkamos scenografijos, drabužių dizaino, apšvietimo ir dar daugybės kitų svarbių detalių.

Liepos 9 – 13 dienomis asociacijos „Idėjų upė“ meno centre Padubysio kaime (Ariogalos sen.) įvyko pirmoji kūrybinė sesija. Du jauni muzikai – kompozitorė ir atlikėja Ieva Marija Baranauskaitė ir elektroninės muzikos kūrėjas, būgnininkas Rokas Beliukevičius apibrėžė bendruosius muzikinės kompozicijos, ritmikos apmatus, dramos teksto ir muzikos santykį, kiekvienos scenos kuriamą nuotaiką. Žinoma, neįmanoma kurti muzikos, kaip atskiro elemento, jau šioje pirminėje stadijoje privalu aprėpti visumą, bendrą kūrinio viziją, ir tai nėra lengva užduotis. Šiuo metu yra parengtas pilnas dramos scenarijos, kitoje kūrybinėje sesijoje rugpjūčio mėnesį jau bus kuriamos personažų atliekamas vokalo, rečitatyvo partijas. Instrumentinę muzikos dalį atliks klavišiniai, styginių kvartetas, būgnai ir perkusijos, elektronika, keli solo atlikėjai – saksofonas, gitara, taip pat autentiški folkloro instrumentai – dūdmaišis, dambrelis, lumzdeliai ir kiti. Pirmame etape turėtų būti parengta visa projekto muzikinė dalis – partitūros instrumentams, chorui ir solistams, taip pat elektroninės muzikos garso takeliai.

Koncertinis didesnės kūrinio dalies ar jo atskirų fragmentų pristatymas numatomas jau šių metų rudenį. Kitais metais taip pat laukia didelis darbas – galutinio sceninio pasirodymo parengimas ir premjera. Tikimės, jog tai bus vienas iš prasmingų kūrybinių darbų, žengiant į kitą nepriklausomos Lietuvos valstybės šimtmetį, tuo pačiu ryškus akcentas Raseinių rajono kultūros centro veikloje, atveriantis kokybiškai naują veiklos etapą.

Arūnas Kazlauskas, projekto vadovas