PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Vasario 2 d. 11:15

Pirmasis audiogidas rajone – V. Grybo muziejuje

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


28079

Praėjusį savaitgalį, šeštadienį, Jurbarko rajone įdiegtas pirmasis audiogidas. Tai džiugi žinia visam mūsų kraštui, kuris jau kuris laikas oficialiai skelbiasi, kad nori tapti turistiniu, todėl tokia įranga ypač svarbi lankomose vietose – muziejuose, piliakalnių viršūnėse, istoriniuose-kultūriniuose objektuose ir kitur. Na, o pirmasis audiogidas, kaip ir buvo galima tikėtis pagal nuveiktų darbų apimtis, atsirado Vinco Grybo memorialiniame muziejuje.

Šis įrenginys unikalus tuo, kad apsilankiusieji muziejuje gali be lydinčio muziejaus gido sužinoti visus vieno iš iškiliausių 20 a. Lietuvos skulptorių Vinco Grybo gyvenimo istorijos faktus, susipažinti jo studijomis Varšuvoje, Lietuvoje ir Paryžiuje, su įžymiausiais sukurtais darbais. Taip pat audiogido pagalba lankytojai sužinos ir apie pačio muziejaus struktūrą, visus čia esančius pastatus, jų paskirtį tais laikais, kai čia gyveno ir kūrė skulptorius, ir dabartiniais.

Audiogidas kurtas apie 10 metų

Renginį, skirtą audiogido paslaugos įdiegimui, pristačiusi muziejaus vadovė Rasa Grybaitė papasakojo, kad ši idėja kilo kolegei, dirbančiai muziejuje, menininkei Gabijai Viduolytei. Prieš keletą metų grįžusi iš Grūto parko, Gabija ten pamačiusi ir įsigilinusi į tokio įrenginio privalumus, užkrėtė noru įsigyti audiogidą ir Rasą Grybaitę. Pasak jos, svarbiausias audiogido privalumas yra tas, kad kultūrinio objekto lankytojai nėra „pririšti“ prie gido, gali laisvai judėti, rinktis, apie kurį objektą nori daugiau sužinoti, patys koreguoti savo laiką ir maršrutą.

Iš 82 muziejaus objektų tekstų, įgarsintų profesionalių diktorių ir aktorių, kiekvieno iš jų pabaigoje užduodamas klausimas, kviečiantis domėtis – o kas gi bus toliau. Taip žingsnis po žingsnio, sužadinant lankytojų smalsumą, šis įrenginys veda nuo vieno objekto prie kito – nuo skulptoriaus laiškų iki skulptūrų, nuo tam tikrų jo gyvenimo faktų iki konkrečių kūrinių, nuo vieno muziejaus pastato iki kito. Tai tikrai labai įdomus ir linksmas žaidimas, suteikiantis nepaprastai vertingos informacijos ir apie patį V. Grybą, ir apie laikmetį, kuomet jis kūrė, ir apie dabartinį muziejų.

Pristatydama audiogidą Rasa Grybaitė susirinkusiesiems papasakojo ir gana nelengvą jo atsiradimo istoriją. Gabija Viduolytė dar 2010 metais Kultūros rėmimo fondui teikė paraišką audiogido finansavimui gauti, tačiau nesulaukė jokios reakcijos. Tais metais, pasak Rasos, labai keitėsi muziejų finansavimo programos sritys – jos itin susiaurėjo, į tokį finansavimą nepatekdavo ir Muziejų naktų projektas, prie kurio jurbarkiečiai jau buvo įpratę.

„Finansavimą gavom po mažą gabaliuką, kaip trupinėlius barstė kiekvienais metais. 2012 pavasarį pasisekė gauti pinigų, kurių, deja, užteko tik scenarijui parašyti“, – pasakojo Rasa. Audiogido scenarijų parašė Artūras Laskauskas, UAB „Audiogidas“ direktorius, prezentacijų ekspertas. Po to buvo įsigyti šio įrenginio aparatai – maži profesionalūs kompiuteriukai, vėliau dar kiti įrenginiai ir t.t.

„Galima sakyti, kad Jurbarko valdžia dėl audiogido įsigijimo buvo visiškai prieš mus nusistačiusi. Mes juk turim teisę gauti nors dalį finansavimo, esam savivaldybės įmonė. Per visus metus, kol dėl to stengėmės, gavom apie 10 000 eurų, o Jurbarko savivaldybė pernai visam šiam projektui skyrė... 100 eurų. Likusius pinigus, kurių reikėjo projektui pabaigti, dovanojo UAB „Gelgaudiškio gelžbetonis“. Jo direktoriui Edmundui Rinkevičiui už tai esam be galo dėkingi“, – pasakojo R. Grybaitė.