Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gabrielė PastaukaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Vaikų skaičius šalyje tendencingai mažėja. 2010-ųjų pradžioje jų buvo 602,60 tūkst., 2016 m. – 518,2 tūkst. Kadangi šiuo metu komplektuojamos būsimųjų pirmokėlių klasės, „Etaplius“ savaitraštis domisi, ar liūdna statistika atsispindės ir Šiaulių apskrities miestų bei miestelių Rugsėjo 1-osios šventėse?
Šiauliuose – stabilus tūkstantis
Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Violeta Damskienė teigia, kad pirmokėlių skaičius Šiauliuose išlieka stabilus. „Pirmokų nemažėja. Jau keleri metai į pirmą klasę priimame per tūkstantį vaikų. Šiais metais skaičius bus panašus – tūkstantis su trupučiu. Aišku, tikslų skaičių žinosime rugsėjo 1 d., nes visuomet atsiranda tokių, kurie kažką pražiopsojo, neseniai atsikėlė“, – sako vedėja ir priduria, kad dviejuose mokyklose netgi gali tekti didinti klasių skaičių. – Dabar tikriname informaciją. Matote, tėvai vaikus kartais užrašo į dvi mokyklas ir vėliau apsisprendžia, į kurią vesti.“ Paklausta, ar tokia pirmokėlių statistika gali būti susijusi su 2008–2010 m. nustatytomis motinystės (tėvystės) išmokomis, dėl kurių gerokai šoktelėjo gimstamumo rodiklis, V. Damskienė šios versijos neatmeta. „Visko gali būti. Prisimenu 1992–1994 m., kuomet iki trejų metų mokėdavo 100 proc. motinystės išmokų. Tada teko uždaryti nemažai darželių-lopšelių, nes juose nesusidarydavo grupės – mamos vaikus augindavo pačios. Kitaip tariant, tokie sprendimai tikrai turi įtakos“, – teigia ji.
Kelmėje – viena klase daugiau
Priminsime, kad 2008–2009 m. motinystės (tėvystės) išmokos pirmaisiais vaiko gimimo metais siekė 100 proc., antraisiais – 85 proc. Nuo 2010 m. vidurio jos sumažėjo iki 90 ir 75 proc., o nuo tų pačių metų liepos – iki 70 proc. pirmiems ir 40 proc. antriems metams. Tiesa, motina arba tėvas galėjo pretenduoti į 100 proc. išmoką, tačiau tuomet ją būtų gavę tik vienerius metus. Kelmės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Stasys Jokubauskas įsitikinęs, kad buvusi išmokų sistema lėmė, jog 2017 m. Kelmėje bus daugiau pirmokų.
„Tikslių skaičių dar neturime, dar vyksta procesas ir jis baigsis tik rugsėjo 1 d. Bet mieste situaciją šiek tiek žinau. Atrodo, tendencija tokia, kad į pirmą klasę šiais metais ateis daugiau vaikų. Nes daug metų Kelmėje turėjome 5 pirmąsias klases, o dabar planuojame turėti 6“, – sako jis.
Migracija atima 20 proc. Šiaulių rajono vaikų
Kiek kitokios pozicijos laikosi Šiaulių rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Judita Šertvytienė. Anot jos, rugsėjį į pirmą klasę rinksis 2010 m. gimimo vaikai, o sumažinus motinystės (tėvystės) išmokas 2010 m. liepą, gimstamumas krito – pirmokėlių skaičius taip pat.
„2015 m. sulaukėme 344 pirmokų iš 495 gimusių 2008 m. 2016 m. – 349 pirmokų iš 495 gimusių 2009 m. 2017 m. rugsėjo 1 d. į Šiaulių rajono savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas laukiame ateinant 340 pirmokų. Tai bus 2010 m. gimimo vaikai – jų užregistravome 415. Kaip matote, 20 proc. rajone gimusių vaikų į mūsų mokyklas apskritai neateina, jie keičia arba gyvenamąją vietą, arba kažkokios kitos priežastys“, – teigia J. Šertvytienė.
Pirmokėlių mažėja ne tik Šiaulių rajone. Štai Radviliškio rajone 2016 m. buvo 343 pirmokai, šiais metais jų turėtų būti 328. Be to, dėl mokinių skaičiaus yra reorganizuojamos ugdymo įstaigos – nuo 2017 m. mokslo metų pradžios Radviliškio rajone jų bus dviem mažiau.
Joniškio rajone situacija kol kas blogiausia. „Šiais metais buvo 200 pirmokų, kitais metais bus 165. Pagrindinis sumažėjimas matosi ne kaimo teritorijose, o pačiame Joniškio mieste. Bet tai pirminiai duomenys, gal situacija dar keisis, gal ateis daugiau“, – viliasi Joniškio rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Novogreckis.
Paklaustas, kur dingsta pirmokėliai, vedėjas nedaugžodžiauja: „Tie, kurie, kai buvo palankios sąlygos, prisigimdė vaikų, matyt, išvažiavo. Kaip sakoma, gaudė ilgesnį rublį.“
Nuo 2000 m. pirmokėlių sumažėjo triskart
Pakruojo rajono savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojai pirmokėlių skaičių kol kas nežino ir teigia, kad žurnalistų smalsumas jiems – ne pretekstas pasidomėti esama situacija.
Tuo tarpu Akmenės specialistai sako, kad pirmokėlių situacija mieste stabili. Ir šiais, ir kitais mokslo metais jų yra beveik po lygiai: 2016 m. – 169, 2017 m. – 170. „Bet tai tris kartus mažesnis skaičius, lyginant su 2000 m. Tad ar tikrai turime kuo džiaugtis?“ – retoriškai klausia Akmenės rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Vytautas Juozapavičius.