PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2024 m. Kovo 29 d. 11:40

Pinigų plovimo prevencijos įstatymas – kam jis aktualus?

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


296524

Teisininkai vis garsiau kalba apie pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją. Gaila, bet daugeliui verslų tai dar nėra gerai pažįstama, o dar blogiau – daugelis fizinių ir juridinių asmenų veiklą vykdo ignoruodami šią svarbią teisinę sritį. Dalis nė nežino apie tai, kad jie yra įpareigotieji subjektai pagal Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymą (PPTFPĮ). Kita dalis klaidingai įsitikinusi, kad PPTF prevencijos reikalavimai galioja išimtinai tik finansų įstaigoms. Taigi, kam šis įstatymas aktualus ir kaip su juo siejamus iššūkius gali padėti įveikti patyrę finansų teisininkai?

PPTFPĮ – kas privalo užtikrinti atitiktį?

Lietuvos Respublikos pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymas (PPTFPĮ) aktualus ne tik finansų įstaigoms, bet ir kitiems įpareigotiesiems subjektams. Kaip nurodo šio įstatymo pavadinimas, tikslas yra užkirsti kelią galimam pinigų plovimui ir teroristų finansavimui. Kam tai aktualu? Teisininkai sako, kad galima išskirti dvi esmines grupes:

· visos finansų įstaigos;

· kiti įstatymo numatyti įpareigotieji subjektai.

Su pirmąja grupe viskas aišku. Tai įvairios kreditų, finansų, elektroninių pinigų, draudimų, sutelktojo finansavimo ir kitos įmonės.

Daugiausia klausimų kyla dėl to, kas priklauso antrajai įpareigotųjų subjektų grupei. Į ją įeina auditoriai, antstoliai, notarai, buhalterines ir apskaitos paslaugas teikiančios įmonės, konsultantai mokesčių klausimais, nekilnojamojo turto agentai, azartinius lošimus ir loterijas organizuojančios bendrovės ir pan.

Taip pat šiai grupei priskiriami asmenys, kurie verčiasi prekyba meno kūriniais, brangakmeniais, tauriaisiais metalais ir pan. (įskaitant ir tarpininkavimo veiklą, kai sandorio vertė yra lygi arba viršija 10 tūkstančių eurų sumą ar šios atitiktį kita valiuta, nepriklausomai nuo to, ar mokama grynaisiais pinigais ar kitu būdu).

Tai tik keli pavyzdžiai ir ties jais sąrašas tikrai nesibaigia, tad nepriklausomai nuo to, ar tam tikra veikla vykdoma fizinio, ar juridinio asmens, – kiekvienas turėtų pasitikrinti PPTFPĮ įpareigotųjų subjektų sąrašą.

Kuo skirtingiems verslams gali padėti teisininkai?

Teisininkai pastebi, kad problema ne tik tai, kad ne visi pasidomi ar tinkamai supranta ir taiko įstatyme numatytas gaires, bet ir tai, kad dažnam verslui trūksta informacijos iš prižiūrinčiųjų institucijų pusės. Akivaizdu, kad iššūkių netrūksta, tad jei klausimų daugiau nei atsakymų, išties verta konsultuotis su specialistais. Čia verslams didelę pagalbą suteikia šios srities teisininkai.

Specialistai atlieka metinį pinigų plovimo prevencijos ir teroristų finansavimo prevencijos auditą ir padeda parengti vidaus tvarką ir procesus, atitinkančius teisinį reguliavimą, bei juos įgyvendinti. Teisininkai konsultuoja vadovus ir veda

mokymus įvairių įmonių darbuotojams, padeda pasiruošti ir atstovauja įmonėms įvairių atsakingų institucijų planinių ir neplaninių patikrinimų metu.

Kitaip tariant, šios teisės srities ekspertai padeda pasirūpinti PPTFPĮ atitiktimi ir, teikdami nuolatinį monitoringą bei atstovaudami verslo interesams, leidžia išvengti nesusipratimų bei sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų.

Kiekvienas verslas turėtų žinoti jam taikomus aktualius teisinius reikalavimus. Natūralu, kai teisinius reikalavimus įtvirtinančių įstatymų ir poįstatyminių teisės aktų yra ne vienas, kiekvieną pažinti ir praktiškai tinkamai taikyti gali būti itin sudėtinga. Tačiau tai niekaip nekeičia fakto, kad atitiktį pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimams užtikrinti privalu.

Reklama