Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Freeograph nuotr.
Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt
Garsiose Amerikos klinikose stažavęsis „Baltijos ir Amerikos klinikos“ pilvo chirurgas Donatas Danys spalio 31 d. atvyksta į Šiaulius ir konsultuos pacientus „Tilžės gydytojo bendrosios praktikos kabinete“. Prieš gydytojo vizitą mūsų krašte kalbamės apie tai, kokie šiuo metu dažniausi negalavimai kelia rūpesčių pacientams ir kaip turėtume save prižiūrėti, kad jų išvengtume.
– Su kokiomis pacientų problemomis dažniausiai susiduriate savo darbe ir ką galėtumėte jiems patarti?
– Daugelis pacientų problemų susijusios su mitybos įpročių ir fizinio aktyvumo nebuvimu. Greito maisto pasiūla, nekokybiškas, aštrus, riebus maistas, mitybos reguliarumo nebuvimas (kai nevalgoma dieną, bet labai daug prisivalgoma vakare prieš miegą) lemia mūsų žarnyno sveikatą ir dėl visų šių priežasčių žarnyno veikla gali sutrikti. Ilgainiui tai sukelia lėtinius pilvo skausmus, pilvo pūtimą, uždegimines žarnyno ligas. Ir šie procesai gali būti negrįžtami. Deja, šiais laikais viskas, kas yra skanu, dažnai kenkia mūsų sveikatai. Paprastai, pacientui pakeitus mitybą, simptomai mažėja. Kad neatsirastų žarnyno negalavimų, būtina pakeisti mitybos įpročius, rinktis daugiau skaidulų turinčio maisto, gerti pakankamai skysčių ir, žinoma, judėti.
Fizinio aktyvumo trūkumas, sėdimas darbas neigiamai veikia mūsų sveikatą. Jei anksčiau hemorojus būdavo vairuotojų liga, tai dabar tenka jį vadinti sėdimą darbą dirbančių žmonių liga. Ir dėl šios problemos, kurios išvengti būtų galima, subalansavus mitybą ir kasdien trumpai mankštinantis ar sportuojant bent tris kartus per savaitę, ateina vis jaunesni žmonės – dažniausiai tarp 30 ir 40 metų. Esu operavęs ir dvidešimt kelerių metų pacientus. Beje, jeigu kamuoja hemorojus, dar nereiškia, kad būtina operuoti. Operuojama tik tuomet, kai simptomai sutrikdo normalią veiklą ir kelia nuolatinį diskomfortą darbe, namuose, žmogus negali užsiimti savo veikla ir jam nebepadeda vaistai. Dažniausiai reikia pradėti nuo gyvenimo būdo pakeitimo. Visada raginu apsilankyti pas gydytoją, atsiradus bet kokiems neaiškiems simptomams, nes tikrai dažnai gydymas būna labai paprastas ir nereikia jokių papildomų intervencijų.
Savo kasdieniame darbe matome ir tokių liūdnų atvejų, kai žmogus savarankiškai sau diagnozuoja ligą ir gydosi pats, o jam yra visai kita liga. Ir kartais jis pas mus ateina jau su tokiomis užleistomis būklėmis, ypač kalbant apie onkologiją, kad niekuo negalime jam padėti. Yra tekę diagnozuoti tiesiosios žarnos onkologinį susirgimą, nors pacientas keletą metų vaistais gydėsi hemorojų. Kita vertus, vis daugiau sulaukiame ir tokių pacientų, kurie ateina netgi profilaktiškai pasitikrinti. Iš tiesų – jau geriau ateiti be reikalo nei pavėluotai. Juolab kad mes paaiškiname, į kokius simptomus atkreipti dėmesį, kada vėl pasirodyti. Nereikia gėdytis ar bijoti gydytojų. Net ir baisios diagnozės – storosios žarnos vėžio – gydymo prognozė, jeigu jis diagnozuojamas ankstyvoje stadijoje, yra labai gera. Taigi, būtina atkreipti dėmesį, kad jeigu kelis mėnesius, nepriklausomai nuo mitybos, raižo pilvą, užkietėjo viduriai, tuštinamasi su krauju, krenta svoris, būtina kreiptis į specialistą dėl apžiūros ir ištyrimo.
– Spalį minima Pasaulinė nutukimo diena. Kuo žmogui pavojingas nutukimas?
– Nutukimas lemia daugelio kitų ligų atsiradimą. Jis apriboja judėjimo laisvę, apkrauna sąnarius, todėl daugiau sergama sąnarių ligomis, taip pat padidina riziką sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, infarkto, insulto riziką, didėja tikimybė sirgti pirmine arterine hipertenzija, antro tipo cukriniu diabetu. Visa tai tikrai pablogina paciento gyvenimo kokybę.
Daugeliui nutukusių pacientų išsibalansuoja hormoninė pusiausvyra, gali atsirasti ir kušingo, ir policistinių kiaušidžių sindromas. Nutukimas didina riziką jauniems žmonėms tapti nevaisingiems. Nutukusių pacientų dažnai galime rasti ir psichiatrų, psichologų kabinetuose, nes juos kamuoja depresija. Tai išties rimta problema. Nutukimas yra dešimtmečiais didėjantis rodiklis. Kai sakome, kad pacientų daugėja, tai ne dėl to, kad jie pradėjo noriau lankytis pas vieną ar kitą specialistą, o todėl, kad jų skaičius išaugo trigubai. Lietuvos mastu kas ketvirtas žmogus serga nutukimu. Europos mastu esame lyderiai, bet blogąja prasme – patenkame į tų „lyderiaujančių“ šalių penketuką, mūsų rodikliai panašūs į Turkijos, Maltos, Jungtinės Karalystės ir Vengrijos. Šiuo klausimu neturime, kuo pasigirti, todėl apie šią problemą reikia kalbėti garsiai ir XXI a. mes tikrai turime visas priemones padėti pacientui.
– Kokios amžiaus grupės žmonės daugiausia susiduria su nutukimo problema?
– Daugiausia yra vyresnio amžiaus pacientų, kuriems per 50 metų. Tačiau tendencija tokia, kad daugėja jaunesnio amžiaus žmonių, ypač moterų, nes mažėja fizinis aktyvumas, taip pat prisideda netinkama mityba.
– Kada būtinas chirurgo įsikišimas ir kokios operacijos atliekamos nutukimo atveju?
– Šiuo metu tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje vyrauja dvi tokio tipo operacijos šiai problemai spręsti – tai skrandžio mažinimo ir skrandžio apylankos, po kurių pacientas greitai grįžta į savo normalią veiklą. Atliekant skrandžio mažinimo operaciją, pašalinama didelė dalis skrandžio, t. y. jo tūris sumažėja apie 80–90 proc. Iš skrandžio lieka plonas vamzdelis, kad tai, kas suvalgoma, neužsibūtų ir patektų į virškinamąjį traktą. Ką mes tuo pasiekiame? Kad pacientas negali prisivalgyti. Dietologo, šeimos gydytojo pagalba jis išmoksta maitintis iš naujo ir svorio kritimo rezultatai būna išties geri – per pirmus dvejus metus netenkama 60–80 proc. svorio. Žinoma, jei pacientas nesilaiko režimo, tokio rezultato galima ir nepasiekti.
„Baltijos ir Amerikos klinikos“ pilvo chirurgo Donato Danio patarimai sveiko žarnyno profilaktikai
baltijos-amerikos-klinika-donatas-danysai.jpg
Gydytojas pilvo chirurgas Donatas Danys konsultuoja dėl šių ligų:
Proktologinės ligos:
Pilvo chirurgija:
Onkologinės ligos:
Nutukimo (antsvorio) chirurgija:
Reklama