Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Vardenis PavardenisŠaltinis: Etaplius.lt
Gegužės mėnesį paminėtos Žemaičių apygardos Šatrijos rinktinės Žarėnų būrio partizanų 73-osios žūties metinės. 1949-ųjų gegužės 21 d. Dievo Krėslo miške įvyko partizanų susirėmimas su NKVD daliniu. Mūšyje tragiškai žuvo 7 laisvės kovotojai, 4 paimti į nelaisvę, dviem pavyko pabėgti. Laisvės gynėjams anuomet buvo vos 18-25 metai.
Skaudžiam įvykiui įprasminti Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos šaulių 8-oji rinktinė, bendradarbiaudama su Žemaičių muziejumi „Alka“, Telšių orientavimosi sporto klubu „OSK Telšiai“, Telšių jaunimo centru ir kitais partneriais, suorganizavo beveik 15 kilometrų pėsčiųjų žygį Dievo Krėslo, Ariškės, Saušilio ir gretimų miškų apylinkėse, kur šiuo metu įrengtos 1949-ųjų metų kovos partizanų atminimo vietos.
Pėsčiųjų žygyje dalyvavo net 538 dalyviai ne tik iš Telšių, bet ir visos Lietuvos, Latvijos bei Estijos. Vyriausiam žygeiviui – 76-eri metai, jauniausiam – vienuolika. Daugiausiai entuziazmo paskelbus kvietimą dalyvauti žygyje sulaukta iš jaunimo (14-29 m.).
Renginio atidaryme sveikinimo kalbą sakė Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės vadas Julius Svirušis, Žemaičių muziejaus „Alka“ komunikacijos specialistė Donata Kazlauskienė ir Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės metodininkas, sporto ir karybos klubo „Baltijos štormas“ narys Leonas Mileikis.
Rengiant projektą, viena iš užduočių buvo sukurti specialų žygiui skirtą medalį. Įgyvendinti sumanymą neatlygintinai pasisiūlė Telšių rajono savivaldybės narys, šaulys Tomas Lekavičius. Pirmuoju medaliu apdovanotas paskutinis likęs gyvas Žarėnų būrio partizanų ryšininkas Adomas Gedvilas-Adzis. Antruoju numeriu pažymėtas medalis įteiktas D. Kazlauskienei už iniciatyvą, parengtą projektą ir kžmogiškųjų išteklių indėlį rengiant tradicinį žygį „Žemaitijos partizanų keliais“. Medaliais taip pat apdovanoti atminties vietas įamžinęs ir atkūręs telšiškis Romualdas Jonušas, istorijos puoselėtojas ir saugotojas Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-osios rinktinės vadas pulkininkas-leitenantas Linas Idzelis. Toks pats medalis bus perduotas ir šią istoriją dokumentuojančiam telšiškiui Alfredui Jonušui.
Tam, kad žygio dalyviai teisingai ir be kliūčių įveiktų maršrutą, Telšių orientavimosi sporto klubo vadovas Regimantas Kavaliauskas parengė žygiui skirtą žemėlapį, šauliai paruošė nuorodines žymas. Koordinacinį darbą atliko Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės vado pavaduotojas Arūnas Juška ir neformalaus švietimo mokytoja Aušra Ruškienė.
Po patrankos šūvio, kurį iššovė telšiškiai visuomenininkai Danielius Valius ir Vytis Pocius, žygin leidosi istorijos puoselėtojų ir sveiką gyvenimo būdą propaguojančių žmonių būrys.
Pusiaukelėje jų laukė staigmena – sporto ir karybos klubo „Baltijos štormas“ (vad. Mantas Rumšas) inscenizuota partizanų ir NKVD dalinio kova prie Benedikto Milašiaus-Lėkarstvos slėptuvės.
Žygio pabaigoje visų laukė pietūs – gardusis plovas ir atokvėpis nuostabaus miško apsuptyje.
Parengus projektą Telšių rajono savivaldybei, už skirtą finansavimą buvo atnaujintos kryptinės rodyklės bei stendai prie atminimo vietų: Benedikto Milašiaus-Lėkarstvos slėptuvės ir Partizanų žeminės slėptuvės. Ateities planuose – atnaujinti miške rastų ir atkastų partizanų atminimo vietą, o artimiausias ketinimas – avarinės būklės partizanų žeminės slėptuvės atnaujinimas. „Kas dalyvavo pėsčiųjų žygyje „Žemaitijos partizanų keliais“, skirtame Žemaitijos partizanams atminti, ir aplankė partizanų žemines Dievo Krėslo miške, turėjo pastebėti, kad viena iš jų skubiai laukia kapitalinio remonto. Mano žiniomis, žeminė pirmą katrą buvo atstatyta apie 2007 m. Telšių Džiugo gimnazijos istorijos mokytojo Romaldo Kazakaičio ir mokinių iniciatyva. Jau praėjo ne mažai metų. Laikas padarė savo. Kadangi finansavimo bunkerių atnaujinimui neužteko, o žeminės likimas neramina, imuosi darbo ir kviečiu jungtis kitus pilietiškus žmones. Kviečiu savanorius prisijungti prie darbų. Kas neabejingas mūsų protėvių istorijos išsaugojimui, kas moka valdyti kastuvą, pjūklą, kūjį, kas gali paremti priemonėmis, kas mėgsta susilieti su gamta, praleisti prasmingai ir turiningai laiką – RENKAMĖS – PADAROM! Planuojama darbų pradžia birželio 20-23 dienomis. Kontaktinis telefono numeris 8~615 62 762“, – jungtis prie pilietiškos iniciatyvos ragina Žemaitijos šaulių 8-osios rinktinės metodininkas Leonas Mileikis.
Iniciatoriai dėkoja partneriams už bendradarbiavimą ir visokeriopą pagalbą organizuojant renginį. Organizatoriai akcentavo, kad šis žygis – privalo išlikti tradiciniu, tad tokiu būdu įamžinti Dievo Krėslo miško mūšio partizanų atminimą ketinama kasmet.
Organizatorių informacija