PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Kovo 28 d. 08:41

Perspėja dėl deginamos žolės: šiemet Elektrėnuose jau kilo 3 gaisrai atvirose vietose

Elektrėnai

BNS/Fotobankas nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos inf.


262848

Prasidėjus pavasarinių orų sausajam periodui, pasipila pernykštės žolės gaisrai. Paprastai jie kyla, kai Lietuvos gyventojai imasi ūkinės veiklos ir aplinkos švarinimo darbų savo ūkiuose ar sodybose. Praėjusiais metais Elektrėnų priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos ugniagesiai daugiau nei 62 kartus vyko gesinti degančios žolės ir ražienų. Šiais metais Elektrėnų savivaldybėje jau kilo 3 gaisrai atvirose teritorijose.

Sausą pernykštę žolę žmonės uždega tyčia, tikėdamiesi, kad išdegusiuose plotuose ji greičiau sudygs, o vasarą bus galima ją lengviau nušienauti. Daugelis nežino, kad liepsna per sausą žolę plinta žaibišku greičiu, o užgesinti ją yra labai sunku.

Per gaisrus dažnai netenkama tvorų, pirčių, sūpynių, malkų ar šiaudų atsargų, ūkinių pastatų ir juose laikomo turto. Liepsnos taip pat pasiekia sodybas ir supleškina gyvenamuosius namus, gesindami žolę apdega ir patys žmonės.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos įspėja, kad deginti sausą žolę yra draudžiama. Nėra jokių išimčių, leidžiančių deginti sausą žolę, nes tai pavojinga aplinkai. Ugnis išplinta į miškus, pievas ir durpynus, bet svarbiausia – pasiekia gyvenamuosius pastatus ir kitą žmonių turtą. Už žolės deginimą gresia administracinė atsakomybė, o žolės deginimas pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus užtraukia nuo 30 iki 350 eurų baudas.

Kartais žolės gaisrus sukelia vaikai bei paaugliai, todėl tėvai ir pedagogai jiems turėtų priminti apie šių gaisrų daromą žalą. Už nepilnamečių paauglių nusižengimus bus baudžiami jų tėvai.

Pamačius degančios žolės plotus, būtina reaguoti skubiai. Pastebėjus degančią žolę, būtina iš karto pranešti ugniagesiams. Taip galima išgelbėti šimtus hektarų, o nedidelius degančios žolės plotus reikėtų stengtis užgesinti patiems, žolę užplakant medžių šakomis ar kitomis priemonėmis.

Liepsnojančią žolę nedideliame plote lengvai galima užgesinti patiems, užplakant liepsną medžių šakomis bei užtrypiant ją kojomis. Tokius gaisrus taip pat galima gesinti vandeniu arba smėliu.

Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad liepsna neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių.

Kartu su Elektrėnų savivaldybės civilinės saugos, Elektrėnų aplinkos apsaugos agentūros, Elektrėnų priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybomis bus vykdomi operatyviniai reidai, kurių metu sulaikyti pažeidėjai, nesilaikę gaisrinės saugos ar aplinkos, miškų, durpynų apsaugos nustatytų reikalavimų, bus baudžiami įstatymų nustatyta tvarka. Be to, teks atlyginti ir gamtai padarytą žalą, o ji kartais siekia ne vieną tūkstantį eurų.