PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Sausio 7 d. 07:00

Perb­rai­žy­tos mo­kyk­lų te­ri­to­ri­jos su­trik­dė bū­si­mų pir­mo­kų tė­vus

Šiauliai

Šie­met pra­šy­mus dėl priė­mi­mo į mo­kyk­las tė­vai tu­rės teik­ti per elekt­ro­ni­nę pra­šy­mų re­gist­ra­ci­jos sis­te­mą (e. sis­te­mą). Šio­ji au­to­ma­tiš­kai pa­rinks tą mo­kyk­lą, ku­rios ap­tar­nau­ja­mo­je te­ri­to­ri­joje gy­ve­na­mą­ją vie­tą yra dek­la­ra­vęs bent vie­nas iš vai­ko tė­vų ar glo­bė­jų. (Audronio Rutkausko nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


199874

Nuo šių me­tų sau­sio 1 d. Šiau­liuo­se įsi­ga­lio­jo nau­jas bend­ro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lų te­ri­to­ri­jų pa­skirs­ty­mas. Tai ne vie­no bū­si­mo pir­mo­ko tė­vams ga­li tap­ti staig­me­na, jei paaiš­kės, kad vai­kas tu­rės lan­ky­ti vi­sai ne tą mo­kyk­lą, ku­rią pla­na­vo.
 

Teritorijų perdalijimas atskyrė brolius

Šešiametis Ignas (vardas pakeistas, – aut. past.) nuo rugsėjo lanko priešmokyklinio ugdymo grupę Salduvės progimnazijoje, kurioje mokosi jo vyresnysis brolis ir kurią nuo ateinančių mokslo metų planavo lankyti ir jis. Deja, berniuko tėvai po Naujųjų metų gerokai sutriko, kai pamatė, kad pagal naują Šiaulių mokyklų teritorijų paskirstymą jų jaunėlis sūnus į šią mokyklą nepatenka. Tiksliau, pateks tik tuomet, jei liks laisvų vietų po to, kai bus patenkinti visų pagal priskirtą teritoriją norinčių vaikų prašymai.

Zoknių mikrorajono Radviliškio g. gyventojai anksčiau galėjo rinktis iš dviejų mokyklų: Zoknių arba Salduvės progimnazijos. Dabar, griežtai nubrėžus ribas ir atidalijus teritorijas, Salduvės progimnazijos jie lankyti negali, o turi teikti prašymą mokytis Zoknių mokykloje. Į mamos užklausą, ar galės vaikas mokytis toje mokykloje, kurioje jau lanko priešmokyklinę grupę, buvo atsakyta, kad tik tada, jei jam liks laisva vieta po gegužės 20 dienos.

Mokykloje neatsiras vietos?

Mama sako nežinanti, kaip reikės paguosti mažąjį ir paaiškinti jam, kodėl jis negali lankyti tos pačios mokyklos kaip vyresnis brolis, juolab kad Ignas jau šiemet, lankydamas paruošiamąją grupę, adaptuojasi būtent šios mokyklos aplinkoje.

„Būtent tam ir rinkomės: mes jau tą mokyklą žinome, mokytojus pažįstame, lankome susirinkimus, žinome mokyklos vidaus tvarką. Norėjome, kad mažasis čia būtų adaptavęsis, kad nebūtų problemų pirmoje klasėje. Dabar jau ir vaikas pripratęs, o turime išeiti visai į kitą, jam svetimą, mokyklą“, – sako mama.

Mamai lieka vienintelė viltis – tikėtis, kad pagal aptarnaujamą teritoriją norinčių vaikų bus mažiau, negu yra vietų, ir bandyti pateikti prašymą pačią pirmąją dieną – kai prasidės registracija kovo 1-ąją. Jei pirmokėlis mokykloje netilptų, moteris sako, kad rašys prašymus į Švietimo skyrių, nes, anot jos, sūnui turi būti suteikta pirmumo teisė, nes čia jis lanko priešmokyklinio ugdymo grupę ir čia mokosi jo vyresnis brolis.

Teritorijų dalybos

Ši istorija, tikėtina, bus ne viena, kai tėvai kovo mėnesį pradės ieškoti, kuriai mokyklai teikti prašymą. Pasirinkimo laisvė šiemet labiau apribota, negu buvo anksčiau, kai dalis mokyklų turėjo bendras teritorijas. Dabar jų griežtai 23. Švietimo skyriaus specialistai sako, kad naujo teritorijų perdalijimo reikėjo, nes iki šiol galiojusi tvarka esą sukeldavo nepatogumų ir painiavos.

„Viena ir ta pačia teritorija dalydavosi dvi ar net trys mokyklos ir kildavo daug visokių nesusipratimų, nes būdavo daug prašymų dubliavimosi. Pavyzdžiui, vaikas pateikia prašymus į tris mokyklas ir visos trys jį priima, į savo sąrašus įsitraukia. Taip užkertamas kelias patekti kitiems vaikams, nes kaip ir nebelieka vietų. Po to paaiškėja, kad tie prašymai sudubliuoti, tad vėl gryniname. Todėl buvo nuspręsta kiekvienai mokyklai suformuoti būtent jos teritoriją“, – sako Šiaulių miesto savivaldybės Švietimo skyriaus patarėja Živilė Nakčiūnienė.

Po gruodžio Tarybos sprendimo liko tik kelios mokyklos, kurios dalijasi bendra teritorija, nes įsikūrusios tame pačiame kvartale, tad neįmanoma atidalyti: tai Jovaro progimnazija ir Centro pradinė bei Romuvos progimnazija ir Saulės pradinė mokykla.

Naujame teritorijų apraše atskiros teritorijos numatytos ir gimnazijoms, ko anksčiau nebuvo, nes jos aptarnaudavo keleto progimnazijų teritorijas.

Į gyvenamąją vietą neatsižvelgiama tik priimant mokytis pagal specializuoto ugdymo krypties programas į naujai formuojamas klases, pavyzdžiui, į tarptautinio bakalaureato klases Didždvario gimnazijoje, muzikinio ugdymo „Juventos“ progimnazijoje, dailės Gegužių progimnazijoje, choreografijos Jovaro, katalikiško ugdymo „Sandoros“ progimnazijoje ir kitas. Taip pat šis teritorinis skirstymas netaikomas, priimant į „Sandoros“ mokyklą, Sporto gimnaziją, kitas specialiąsias mokyklas ir nuotolinio mokymo klases.

Priėmimo eiliškumas

Pagal pasikeitusią priėmimo į Šiaulių miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklas tvarką, prašymus dėl priėmimo į mokyklas tėvai šiemet turės teikti per elektroninę prašymų registracijos sistemą (e. sistemą). Šioji automatiškai parinks tą mokyklą, kurios aptarnaujamoje teritorijoje gyvenamąją vietą yra deklaravęs bent vienas iš vaiko tėvų ar globėjų. Jei šios mokyklos tėvai nenorės, tai galės rinktis kitas, bet ne daugiau kaip dvi mokyklas ne pagal aptarnaujamą teritoriją ir dalyvauti priėmime į laisvas vietas tose mokyklose.

Kaip ir ankstesniais metais, visų prašymų dėl priėmimo į pradinio ir pagrindinio ugdymo programas teikimo pradžia – kovo 1 d.

Šiuo metu ruošiamas ir Tarybai svarstyti bus teikiamas priėmimo tvarkos aprašo projektas, pagal kurį norima pirmąjį priėmimo mėnesį, t. y. iki balandžio, suformuoti specializuoto ugdymo klases. Nes reikia laiko, kad būtų patikrinti, pavyzdžiui, muzikiniai gebėjimai, o pasirodžius, kad tokių nėra, vaikas turėtų laiko tvarkingai pateikti prašymą pagal savo aptarnaujamą teritoriją.

„Nebeliks to nerimo, kad nepatekau čia, o ir į savo mokyklą nebetelpu“, – sako švietimo patarėja Ž. Nakčiūnienė.

Mokinių, gyvenančių ne mokyklos aptarnaujamoje teritorijoje, prašymai bus svarstomi nuo gegužės 20 d., kuomet prasidės priėmimas į laisvas vietas.

Priimant į laisvas vietas, išlieka ta pati pirmenybės tvarka, pagal kurią pirmiausia priimami turintys specialiųjų ugdymo poreikių vaikai, tada vaikai, kurių broliai ar seserys mokosi toje mokykloje, o tik paskui – visi likusieji.

Būsimi pirmokai

Gyventojų registro duomenimis, šių metų rugsėjį Šiauliuose rugsėjo 1-ąją pradės mokytis 1 142 pirmokėliai. Švietimo skyriaus specialistai aritmetiškai skaičiuoja, kad, laikantis rekomenduojamo 22 vaikų vienoje klasėje vidurkio, visose miesto mokyklose galėtų būti suformuotos 52 klasės.

Bet tai nėra galutinis skaičius, nes į Šiaulių miesto mokyklas atvažiuoja mokytis rajono vaikai. Ypač šeimų, gyvenančių priemiestyje, Dainuose ar Ginkūnuose.

Švietimo skyriaus specialistai pataria sekti informaciją tiek savo teritorinės mokyklos, tiek savivaldybės tinklalapyje, ypač vasario–gegužės mėnesiais, ir racionaliai apgalvoti pasirinkimą.

„Reiktų gerai apmąstyti, ar tikrai nori vežioti savo pirmokėlį, blaškytis per visą miestą, kai šalia yra teritorinė mokykla. O šiaip patariu ramiai laukti ir ruoštis naujiems mokslo metams. Visi vaikai bus priimti. Nebus taip, kad nėra kur mokytis“, – sako Švietimo skyriaus patarėja Ž. Nakčiūnienė.