Per upių švarinimo talką Kaune iš Amalės upelio ištraukta daugiau nei 3 tonos padangų

Kaunas
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  ELTA

Penktadienį Kaune įvyko upių švarinimo iniciatyvos „River Cleanup Lietuva“ talka, kurios metu iš Amalės upelio ruožo savanoriai ištraukė daugiau nei 3 tonas padangų, pakrantėse surinkta 8 kub. m. statybinio laužo ir kitų atliekų, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Amalė – Nemuno intakas, kuris plečiantis Petrašiūnų mikrorajonui didžia dalimi buvo kanalizuotas. Tačiau net ir likusių atvertų jo vietų saugoti nemokame. Miesto teritorijoje, visiškai šalia veikiančių įmonių pastatų esanti upelio dalis paversta sisteminės taršos židiniu: akivaizdu, kad padangos čia vežamos ilgą laiką, paskutinės palaidotos gal net šį sezoną. Piktavališkumas ir problemos ignoravimas – bado akis“, – sakė iniciatyvos atstovė Ieva Budraitė.
 
Renginyje dalyvavusių Aplinkos apsaugos departamento Kauno valdybos vadovų teigimu, apie šį probleminį tašką buvo žinoma jau seniai. Anot jų, bandyta identifikuoti teršėjus net ir kameromis, tačiau nesėkmingai. Jų teigimu, tarnybos darbą apsunkina ir tai, kad šiuo metu dirba vos 10 inspektorių, aptarnaujančių ir Kauno miesto, ir Kauno rajono teritorijas.
 
Iniciatyvos organizatoriai teigia, kad siekdami ugdyti visuomenės sąmoningumą surinktas padangas prikels antram gyvenimui – būtent Amalėje surinktos bešeimininkės padangos buvo iškart kraunamos į bendrovės „Ekobazė“ mašiną, presuojamos ir išvežtos perdirbimui į lauko laisvalaikio aikštelei pritaikyta dangą.
 
Visų pirma, padangos bus smulkinamos specialiais įrenginiais. Iš susidariusios masės ištraukiamas metalas, kuris sudaro apie 20 – 25 proc. viso svorio, dar tiek pat – tekstilė, o iš likusios gumos gaminamos granulės. Iš jų gaminama ne tik speciali danga, guminiai kilimėliai, bet ir stovėjimo aikštelių stabdomieji borteliai, taip pat garso izoliacinės plokštės - apie procesą pasakojo atstovė Marina Curko – Notkuvienė.
 
Belgijoje gimusi tarptautinė „River Cleanup“ iniciatyva, kasmet suvienijanti gyventojus upių švarinimui, Lietuvoje sėkmingai vyksta jau penktą kartą. Remiantis oficialaus iniciatyvos atstovo Lietuvoje „Žaliosios politikos instituto“ duomenimis, upes šiemet švarinti užsiregistravo apie 1500 žmonių, jie tvarkosi prie 33 upių ir upelių.