PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2022 m. Vasario 12 d. 09:28

Per tris die­nas pa­klau­siau­si ta­po ne­be­rei­ka­lin­gi

Vilnius

Nors tiks­lios sta­tis­ti­kos nė­ra, spė­ja­ma, kad stai­ga ne­be­rei­ka­lin­gi dar­be ta­po ke­li šim­tai žmo­nių – ga­li­my­bių pa­so tik­rin­to­jų. Jei tai bū­tų įvy­kę vie­no­je įmo­nė­je, tai pri­lyg­tų ma­si­niam at­lei­di­mui. (Asociatyvi BNS/Scanpix nuotr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


204256

Ke­li šim­tai as­me­nų prieš sa­vai­tę iš­gir­do: „Po tri­jų die­nų mums jū­sų dar­be ne­be­rei­kia.“ Tai ga­li­my­bių pa­so (GP) tik­rin­to­jai, vos per tris die­nas vėl ta­pę be­dar­biais. Juos sam­dę darb­da­viai sa­ko pro­ble­mų ne­ma­tan­tys – da­liai pa­siū­ly­ta lik­ti dirb­ti sau­gos tar­ny­bo­se.
 

Paklausiausi nebereikalingi

Lygiai savaitė, kai prie prekybos centrų (PC), įmonių ir įstaigų durų nebepasitinka galimybių paso tikrintojai. Po Vyriausybės sprendimo praeitą trečiadienį stabdyti galimybių paso galiojimą per tris dienas be darbo liko šio dokumento tikrintojai. Vos prieš pusmetį darbo rinkoje jie buvo paklausiausi, be jų lankytojams neatsiverdavo daugelio įstaigų ar prekybos centrų durys.

Nors tikslios statistikos nėra, spėjama, kad staiga nebereikalingi darbe tapo keli šimtai žmonių. Jei tai būtų įvykę vienoje įmonėje, tai prilygtų masiniam atleidimui. Ar jie visi vėl tapo bedarbiais, irgi sunku nustatyti. Šalies Užimtumo tarnyba jei ir registruoja pavienius atvejus, statistikoje tai niekaip neatsispindi. Anot Užimtumo tarnybos Šiaulių KAD vadovo Raimondo Šukio, registruojant naują darbo ieškantį klientą, neklausiama, kokioje įmonėje darbo jis neteko, svarbiau, kokie jo profesiniai gebėjimai, kad būtų galima jį įdarbinti. Todėl, anot jo, daryti išvadas dar anksti.

Prekybos centrai ne samdė, o pirko

Pagrindinės vietos, kur pagal reikalavimus reikėjo lankytojų srautų galimybių patikros darbuotojų, buvo didieji prekybos centrai, nes juose gyventojų judėjimas intensyviausias. Todėl daugelis prekybos centrų spalį privalėjo samdyti papildomų darbuotojų.

Tačiau daugelio praktika tokia, kad jie ne samdė žmones, o pirko šią fizinio kontrolieriaus paslaugą iš saugos tarnybų. Todėl dabar atleidinėti žmonių jiems neteko. Pagal sutartis jie tiesiog šios paslaugos daugiau nebeperka. Jei situacija keisis, pirks vėl.

Pasiūlytas darbas

Ne visos saugos tarnybos dėl susitarimų su užsakovais atskleidžia, kiek žmonių papildomai buvo priimta konkretaus prekybos centro poreikiams. Bet visi jie buvo pasamdyti šiam darbui pagal terminuotas darbo sutartis. Todėl atsisveikinant problemų nekilo. O daugeliui net pasiūlyta tęsti sutartis.

„Paskutinėmis dienomis, kol dar reikėjo tikrinti galimybių pasus, mes turėjome 118 darbuotojų, kurie atliko šitą funkciją. Kai Vyriausybė priėmė sprendimą atsisakyti galimybių pasų, mes darbuotojams, kurie atitiko keliamus reikalavimus, pasiūlėme galimybę pasilikti pas mus įmonėje. Tuo metu mes turėjome 65 laisvas pozicijas“, – sako Vilius Makauskas, vadovaujantis saugos tarnybai „Eurocash 1“, kuri rūpinasi fizine apsauga didžiųjų šalies miestų „Akropoliuose“ ir kituose prekybos centruose.

„Kaip žinia, nuo šeštadienio tų žmonių paslaugų nebereikėjo, bet mes daugeliui darbuotojų pasiūlėme likti mūsų įmonėje. Tai yra pratęsti darbo santykius su terminuota darbo sutartimi apsaugos padalinyje, nebetikrinti gyventojų srautų, nes prekybos centrui tai tapo nebeaktuali paslauga“, – sako apsaugos kompanijos „Grifs AG“ rinkodaros vadovė Rūta Juodeikė.

Patikrų laikotarpiu ši įmonė rūpinosi tikrintojais Šiaulių PC „Saulės miestas“, „Rimi“, „Moki veži“ ir kituose.

Todėl darbuotojų nepasitenkinimo saugos tarnybų darbdaviai sako nesulaukę.

„Mes turime suprasti, kad darbuotojai, kurie tikrindavo galimybių pasus, buvo įdarbinti laikinai, t. y. pagal terminuotas sutartis. Dalis darbuotojų turi ir antrus darbus. Jie tikrindavo galimybių pasus sau patogiu laiku“, – tai, kad darbuotojo paslaugos ir atlygis tik laikinas susitarimas, akcentuoja V. Makauskas.

Iššūkis tapo vertingas

Saugos tarnybose darbo pobūdis šiek tiek skiriasi nuo galimybių paso tikrintojo veiklos. Tai nebe asmens dokumento patikra ir, iškilus poreikiui, bendradarbiavimas su prekybos centro apsauga. Dabar jų funkcija dažnu atveju būtų viešosios tvarkos užtikrinimas visame PC. Bet, anot darbdavių, siūlomas atlygis lieka labai panašus, tik sunku jį įvardyti, nes jis suminis, t. y. priklauso nuo darbo valandų.

„Keletas žmonių jau pasinaudojo šia galimybe, keletas svarsto, o kai kurie, žinodami, kad terminas eina į pabaigą, susirado darbus“, – situacijos nedramatizuoja R. Juodeikė.

V. Makausko vadovaujamoje įmonėje maždaug 30 buvusių GP tikrintojų sutiko dirbti toliau.

Išeina, kad ši situacija savotiškai net pasitarnavo saugos tarnyboms: jie jau turi patikrintų darbuotojų, kurių nebereikia papildomai ieškoti į turimas laisvas vietas. Tai yra aktualu, kai darbo rinkoje darbuotojų trūksta. Saugos tarnybos pripažįsta, kad tai vertinga, nors ir nemažai kainavo.

„Tai mums buvo iššūkis. Tuo metu, kai priėmė tokį sprendimą, mums reikėjo priimti apie 100–150 darbuotojų. Tas poreikis nuolatos keitėsi ir tą mums reikėjo padaryti per trumpą periodą. Mums tai pavyko. Bendrai vis tiek tas projektas yra vertingas, nes dalis darbuotojų, kurie tikėjosi dirbti pas mus laikinai, sutiko pratęsti pas mus karjerą. Tai reiškia, jie dirbs dar daug metų pas mus. O daliai darbuotojų, kurie norėjo tik laikino darbo, irgi buvo vertinga“, – situacijos abi puses sveria V. Makauskas.

Be to, saugos tarnybų atstovai neatmeta galimybės, kad situacija gali bet kada vėl keistis ir GP tikrintojų prireiks vėl.

Vėl teisėti bedarbiai

Tie, kurie sutarčių su saugos tarnybomis nepratęsė ar tokio pasiūlymo nesulaukė, grįžta į paieškas darbo rinkoje. Terminuotas darbas jiems neužkerta galimybės vėl registruotis bedarbiais teritorinėse užimtumo tarnybose ir pretenduoti į nedarbo išmoką.

Pagal galiojančią tvarką nedarbo išmoka priklauso, jei per 36 mėnesius asmuo turi bent 12 mėnesių suminio darbo stažo. Tad jei kuriam GP tikrintojui jo trūko, gali būti, kad per tuos terminuoto darbo mėnesius jis kaip tik jį įgijo.