PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Lengvos Kalėdos2024 m. Sausio 1 d. 09:56

Per šventes apsunko skrandis? 3 lengvi ir nebrangūs patiekalai, kurie padės organizmui

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas spaudai


287534

Kad ir kiek dažnas žada per šventes neprisivalgyti, net ir jaučiant saiką nesunku apsunkti ragaujant skirtingus gardumynus nuo šventinio stalo. Toks pasilepinimas nepakenks – su sąlyga, kad vaišės nesitęs visą mėnesį. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, pastebi, kad po švenčių pirkėjai natūraliai ima keisti racioną – ieško sveikesnių, mažiau kalorijų turinčių produktų.

„Per šventes lietuviai mėgsta prisiragauti tiek įmantrių, tiek tradicinių patiekalų. Ir kasmet po jų stebime tą pačią tendenciją – joms pasibaigus pirkėjai stengiasi rinktis daugiau lengvesnio, sveikatai palankaus maisto ir grįžti prie įprastos mitybos. Jų krepšeliuose dažniau matomi sveikatai palankesni produktai: vaisiai, daržovės, įvairios kruopos, pieno produktai, žuvis, mėsa“, – sako V. Budrienė.

Kelios taisyklės, kaip grįžti į ritmą

Daugelis žmonių po švenčių šiek tiek priauga svorio, tačiau dėl to nereikia nerimauti. Jų atsikratyti bus nesunku, jeigu ilgai nedelsite – kuo ilgiau lauksite, tuo sunkiau bus save motyvuoti ir pradėti veikti.

„Atminkite, kad didžioji dalis papildomų kilogramų, kuriuos gali rodyti svarstyklės, yra paprasčiausiai vanduo ir tai, kas likę mūsų skrandyje ir žarnyne. Kelios dienos lengvesnio maisto, šiek tiek mankštos (galbūt pasivaikščiojimo) – ir bus geriau. Sveikos mitybos specialistai nerekomenduoja griebtis drastiškų dietų, detoksikavimo programų ar badavimo. Tinkamai maitinantis tie keli papildomi kilogramai savaime nunyks, o griežtos dietos gali baigtis alkio priepuoliais“, – pataria kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Viskas, ką reikia padaryti, tai laikytis kelių paprastų taisyklių, kurios leis po švenčių atgauti formą.

Pakeiskite mitybą į lengvesnę. Po švenčių verta rinktis lengvesnius patiekalus, kuriuose gausu daržovių ir vaisių. Pasistenkite greitai grįžti prie sveikos mitybos principų, kurie apima mažiau keptų ir mažiau perdirbtų produktų, daugiau daržovių ir vandens.

Šventinių patiekalų pagrindą dažnai sudaro riebi mėsa, į pyragus dedama daug kalorijų turinčio sviesto. Šie produktai turi rūgštinantį poveikį. Norėdami atkurti organizmo pusiausvyrą, verta rinktis šarminantį poveikį turinčius produktus. Tokie yra, pavyzdžiui, brokoliai, lapiniai, žiediniai ir baltagūžiai kopūstai, agurkai, ridikėliai, lęšiai, sojų pupelės, saulėgrąžų sėklos, kruopos, taip pat rauginti kopūstai ir marinuoti agurkai. Be to – šviežios ir džiovintos žolelės, prieskoniai, pavyzdžiui, petražolės.

Daugiau judėkite. Trys Kalėdų dienos, praleistos už gausiai nukrauto stalo, neabejotinai turėjo įtakos daugelio sveikatai. Nereikia savęs alinti intensyviu sportu, jeigu jie prie jo nesate pratę. Vis dėlto turėtumėte sau priminti apie fizinį aktyvumą. Pradžiai pakaks ilgesnių šeimos pasivaikščiojimų ar bendrų žaidimų lauke. Aktyvus laiko praleidimas, bent trisdešimt minučių per dieną, bus naudingas ne tik mūsų figūrai, bet ir pagerins savijautą.

Sumažinkite alkoholio žalą. Jei per šventinius susibūrimus persistengėte su alkoholiu, sutelkite dėmesį į elektrolitų, vitaminų ir mineralų papildymą. Puikiai tinka vaisių ir daržovių kokteiliai, pavyzdžiui, kopūstų, apelsinų, citrinų, bananų ir petražolių, taip pat raugintų kopūstų sultys. Jose yra probiotinių bakterijų, kurios teigiamai veikia žarnyno florą.

Nepamirškite vandens. Norėdami atsikratyti vandens pertekliaus iš organizmo, turite gerti pakankamai skysčių. Optimalus paros kiekis yra maždaug 300 ml vienam kūno svorio kilogramui. Į šį balansą įeina ne tik paprastas vanduo – norint palaikyti tinkamą hidratacijos lygį, verta gerti šviežiai spaustas sultis arba sveikus vaisių ir daržovių kokteilius. Taip vienu metu aprūpinsite save įvairiomis maistinėmis medžiagomis.

Salotos vakarienei. Nors populiari patarlė pataria atiduoti vakarienę priešui, vakarinio valgio atsisakyti nebūtina. Tiesiog pakeiskite jį lengvesniu patiekalu, pavyzdžiui, salotomis. Jų daržovių ir vaisių pagrindas suteiks daug vitaminų ir skaidulinių medžiagų, o vertingų baltymų porcija pasirūpins sotumo jausmo neapkraunant skrandžio. Salotos puikus pasirinkimas ir dėl jų įvairovės: priklausomai nuo pasirinktų ingredientų, patiekalas kaskart būna vis kitokio skonio.

Sukantiems galvą, ką nebrangaus ir sveikesnio pasigaminti, kulinarijos technologė G. Urbonavičiūtė rekomenduoja tris nesudėtingus, bet skanius receptus.

Kepta menkė su daržovėmis

Porcijos: 3-4

Gaminimo laikas: 60 min

Reikės: 500 g menkės filė, 4 morkų, 2 porų, 1-2 kaliaropių arba kitų mėgstamų šakninių daržovių, 4 šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 citrinos, 2 česnako skiltelių, druskos, pipirų, šviežių krapų.

Gaminame:

  1. Nuplaukite ir nulupkite daržoves. Morkas ir kaliaropes sutarkuokite stambia tarka. Porus supjaustykite griežinėliais. Žuvį nuplaukite, supjaustykite į mažesnius gabalėlius. Pagardinkite druska ir pipirais. Sudėkite daržoves į kepimo indo dugną ir ant viršaus sudėkite žuvį.
  2. Česnako skilteles pasmulkinkite ir sudėkite į indą. Nuplaukite citriną ir perpjaukite. Vieną pusę supjaustykite griežinėliais ir uždėkite ant žuvies.
  3. Sumaišykite alyvuogių aliejų su kitos citrinos pusės sultimis. Į padažą dėkite smulkiai supjaustytų krapų ir užpilkite ant patiekalo.
  4. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Kepkite 30-35 minutes.

Soti daržovių sriuba su lęšiais

Porcijos: 4

Gaminimo laikas: 30 min.

Reikės: 2 morkų, 300 g raudonųjų lęšių, 1 žaliosios paprikos, 1 svogūno, 300 g pomidorų, 20 g pomidorų pastos, šlakelio aliejaus, druskos, pipirų, bazilikų, oregano, čiobrelių.

Gaminame:

  1. Į įkaitintą keptuvę sudėkite kubeliais supjaustytą papriką, smulkintą svogūną, kubeliais supjaustytas morkas. Viską sumaišykite ir kelias minutes pakepinkite. Supilkite pomidorų pastą ir suberkite prieskonius. Kruopščiai išmaišykite visus ingredientus, tuomet sudėkite kubeliais supjaustytus pomidorus.
  2. Perkelkite viską į puodą. Įpilkite apie 600 ml vandens ir sudėkite lęšius. Virkite mišinį 30 minučių uždengę, retkarčiais pamaišydami. Išvirusią sriubą patiekite su šviežiomis petražolėmis. Jeigu norite, paskaninkite šaukšteliu grietinės arba graikiško jogurto.

Greitos salotos su lašiša ir avokadu

Porcijos: 1

Gaminimo laikas: 10 min.

Reikės: 1 saujos mėgstamų salotų arba jų mišinio, 80 g vyšninių pomidorų, 70 g avokado, 1 šaukšto alyvuogių aliejaus, druskos, pipirų, 1 šaukštelio citrinos sulčių, 50 g rūkytos lašišos, 1 šaukštelio sezamo sėklų.

Gaminame:

  1. Nuplaukite salotas ir išdėliokite jas lėkštėje. Ant jų – pusiau perpjautus pomidorus, nuluptą ir kubeliais supjaustytą avokadą, pasmulkintą lašišą.
  2. Sumaišykite druską, pipirus, citrinos sultis, alyvuogių aliejų ir užpilkite padažą ant salotų. Viską pabarstykite sezamo sėklomis.

Dar daugiau receptų ir naujienų šventinėje Etaplius.lt rubrikoje „Lengvos Kalėdos“!