PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Rugsėjo 12 d. 19:53

Per pandemijos metus sumažėjo žmonių gyvenimo trukmė

Pasaulis

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Healthline.com


245565

Naujoje Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) ataskaitoje nustatyta, kad per pirmuosius dvejus pandemijos metus gyvenimo trukmė sumažėjo beveik trejais metais.

Remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, mirtys nuo COVID-19 buvo pagrindinė gyvenimo trukmės mažėjimo priežastis.

2021 metais COVID-19 pandemija pareikalavo mažiausiai 460 000 gyvybių JAV ir tai yra trečia pagrindinė mirties priežastis.

Antras didžiausias gyvenimo trukmės mažėjimo veiksnys yra atsitiktiniai sužalojimai, daugiausia dėl narkotikų perdozavimo, pernai nusinešę daugiau nei 100 000 JAV gyventojų gyvybių.

Dr. Lawrence'as Weinsteinas, Amerikos priklausomybės ligų centrų vyriausiasis medicinos pareigūnas, „Healthline“ puslapiui sakė, kad narkotikų perdozavimas turi poveikį gyvenimo trukmei, nes bet kokių medžiagų vartojimas darosi „vis pavojingesnis“.

„Antrus metus iš eilės buvo užfiksuotas rekordinis mirčių nuo perdozavimo skaičius“, – sakė jis.

Maždaug per pastaruosius 10 metų šios mirtys daugiausia įvyko tarp tų, kurie vartojo opioidus.

Dar vienas gyvenimo trukmės mažėjimo faktorius – savižudybės

CDC ataskaitoje nustatyta, kad savižudybės buvo dar vienas veiksnys, lėmęs gyvenimo trukmės mažėjimą 2021 metais.

Glatter teigimu, depresijos, nerimo ir savižudybių paplitimas pasiekė krizės mastą 2020-aisiais.

„Tokios psichikos sveikatos būklės, ypač tarp paauglių, ir toliau daro neigiamą poveikį šeimoms, švietimo rodikliams ir nukentėjusiųjų gyvenimo kokybei“, – sakė jis.

Weinsteinas pabrėžė, kad priklausomybė nuo narkotikų gali turėti įtakos savižudybių skaičiui, paaiškindamas, kad yra atvejų, kai mirtinas perdozavimas įvyksta tyčia, nors didžioji dauguma mirčių nuo perdozavimo yra netyčinės.

„Atsižvelgiant į tai, narkotinių medžiagų vartojimas gali būti katalizatorius, dėl daugelio priežasčių sukeliantis mirtį nuo savižudybės“, – pažymėjo jis. „Negalėjimas gauti medžiagų, prasta psichologinė būsena ir kiti aplinkos veiksniai gali būti priežastys, skatinančios asmenį nusižudyti“.