PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gatvė2023 m. Liepos 18 d. 15:13

Per kiek laiko namuose bus įkrautas jūsų elektromobilis?

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


273208

Elektromobilių mūsų gatvėse tik daugėja. VšĮ „Regitra“ duomenimis, kasmet elektromobilių skaičius Lietuvoje auga apie 30 proc., o tai reiškia, kad vis daugiau vairuotojų domisi apie jų turėjimą bei eksploatavimą. Vienas iš dažniausių klausimų yra įkrovimo laikas, ypač – namuose.

Elektromobilių savininkams labai svarbu suprasti, kiek užtrunka įkrauti automobilį, kad pavyktų planuoti keliones bei išvengti nepatogumų. Apžvelgiame, kiek trunka elektromobilio įkrovimas namuose bei nuo ko priklauso jo trukmė. Kaip pavyzdį, naudosime bendrovės Elektrum Lietuva siūlomų sprendimų informaciją.

Kaip įkrovimo laikas priklauso nuo įkrovimo stotelės?

Galime išskirti trijų pagrindinių tipų – 1 lygio, 2 lygio ir 3 lygio - greitąsias (DC) įkrovimo stoteles. Namuose dažniausiai naudojamos 2 lygio 7,4 kilovatų (kW), 11 kW arba 22 kW galios įkrovimo stotelės.

Silpniausi, 1 lygio įkrovimo įrenginiai, paprastai komplektuojami kartu su įsigyjamu elektromobiliu. Juose naudojamas standartinis buitinis elektros kištukas, o įkrovimo greitis yra iki 3 kW arba 10–12 km per valandą. Juos paprastai naudoja tie vairuotojai, kurie neturi įkrovimo stotelės. Vis gi per naktį tokiu tempu pavyktų įkrauti tik nedidelės talpos bateriją. Jei norite įkrauti vidutinės talpos 60 kWh bateriją su buitiniu įkrovimo laidu, jums prireiks apie ~30 valandų.

Namuose Lietuvoje bene populiariausi yra Wallbox, ABB ir Elinta siūlomos įkrovimo stotelės. Jų galia svyruoja nuo 7,4 kW iki 22 kW, priklausomai nuo jūsų namų įvado bei stotelės modelio. Tokios įkrovimo stotelės veikia bent 2–3 kartus greičiau, palyginti su paprastu įkrovimo laidu. Įkrauti bateriją tiek, kad pakaktų nuvažiuoti 100 km, reikės maždaug:

  • 2–4 valandų su 7,4 kW įkrovikliu;
  • 1–3 valandų su 11 kW įkrovikliu;
  • 1–2 valandų su 22 kW įkrovikliu.

Skirtumas yra tikrai didelis, todėl beveik visi namų ūkiai ir net modernūs daugiabučių projektai renkasi įsirengti 2 lygio stoteles. Tiesa, viešosios įkrovimo stotelės gali būti dar galingesnės, tad įkrauti elektromobilį užtruks dar trumpiau.

Kiti svarbūs faktoriai

Žinoti reikėtų ir tai, kad naujos Elektrum Lietuva įkrovimo stotelės nėra vienintelis faktorius, nuo kurio priklauso įkrovimo greitis. Tokių akcentų bei dalykų yra dar ne vienas:

  • Įkrovimo lygis – įprastai baterijos greičiausiai įsikrauna 20–80 proc. diapazone. Tačiau baterijoms pasiekus aukštą temperatūrą, našumas apribojamas, o krovimas sulėtinamas. Taip siekiama apsaugoti bateriją nuo perkaitimo.
  • Lauko temperatūra – optimali temperatūra elektromobiliui yra nuo +20 iki +25 laipsnių. Ekstremalios temperatūros, tiek aukštos, tiek žemos, gali neigiamai veikti įkrovimo laiką. Dėl to stoteles rekomenduojama laikyti garaže, po stogine arba pavėsinėje, kad pavyktų išvengti didelių temperatūros šuolių.
  • Elektros tinklo apkrova – jeigu esate namuose ir naudojate elektros prietaisus, jūsų įkrovimo stotelei skiriama elektros galia gali būti sumažinta. Dėl to įkrovimas sulėtės tuo metu, kai namų tinklas patiria didelę apkrovą.

Jeigu norite paspartinti įkrovimo laiką namuose, galite orientuotis į krovimą naktį, kada tinklas nebūna taip intensyviai naudojamas. Taip pat planuokite įkrovimo laiką į priekį, kad visada užtektų numatomo atstumo. Na ir galiausiai, tobulėjant technologijoms buvo sukurti išmanieji įkrovimo sprendimai, leidžiantys net ir nuotoliniu būdu reguliuoti bei kurti jūsų elektromobilio įkrovimo tvarkaraštį. Taip viskas būna efektyviau ne tik laiko, bet ir kaštų atžvilgiu.

Reklama