PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kriminalai2024 m. Spalio 8 d. 17:08

Per daugiau nei metus Lietuvoje išduota daugiau kaip 26 tūkst. apsaugos nuo smurto aplinkoje orderių

Lietuva

Smurtas / Pixabay

Ingrida SteniulienėŠaltinis: ELTA.LT


322763

Lietuvoje per daugiau nei metus buvo išduota per 26 tūkst. apsaugos nuo smurto aplinkoje orderių, skelbia Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

ELTA primena, kad orderis išduodamas pilnamečiam asmeniui, kai nusikaltimo fakto nenustatoma, bet pagal policijos algoritmus tikėtina, kad toje šeimoje gal kilti smurto grėsmė ateityje. Orderis gali būti skundžiamas teismui.

Smurto orderis yra prevencinė priemonė, nukreipta į greitą smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančių asmenų apsaugą. Smurto artimoje aplinkoje pavojų keliantis asmuo policijos pareigūno sprendimu, 15 parų įpareigojamas laikinai išsikelti iš smurtą patyrusių asmenų aplinkos.

Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderis numato, kad, esant smurto artimoje aplinkoje rizikai, pilnametis smurto pavojų keliantis asmuo būtų įpareigojamas laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jei jis gyvena kartu su smurto pavojų patiriančiu asmeniu. Taip pat smurto pavojų keliančiam asmeniui neleidžiama lankytis šio asmens gyvenamojoje vietoje, draudžiama artintis prie jo ir kartu su juo gyvenančių asmenų.

Įstatymu yra nustatyta arti 20-ties smurto artimoje aplinkoje vertinimo kriterijų: pavyzdžiui, pavojų keliantis asmuo pareigūnų akivaizdoje elgiasi konfliktiškai, pavojų patiriantis asmuo yra ekonomiškai priklausoma nuo pavojų keliančio asmens ir t.t.

Nuo 2023 m. liepos, kai pradėjo veikti apsaugos nuo smurto orderis, iki šių metų rugsėjo 30 d. policijoje registruota beveik 68 tūkst. pranešimų dėl smurto artimoje aplinkoje, o atlikus pavojaus rizikos vertinimą, orderiai skirti reaguojant daugiau nei trečdalį tokių pranešimų. Dėl pranešimų apie smurtą taip pat pradedami ir ikiteisminiai tyrimai.

Valstybės finansavimą gavę specializuotos kompleksinės pagalbos centrai (SKPC) ir juose dirbantys specialistai pagalbą suteikė daugiau nei 33 tūkst. į juos besikreipusių žmonių.

SADM specialistai ragina bet kokį smurtą artimoje aplinkoje patiriančius žmones nekentėti, pasitikėti institucijomis ir kreiptis pagalbos, kuri yra čia pat, kiekvienam prieinama.

Nuo sausio 1 d. iki rugsėjo 30 d., Policijos departamento duomenimis, smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančios moterys sudarė apie 78,5 proc. (daugiausia virš 60 m. amžiaus), vyrai – apie 21,5 proc. (daugiausia virš 60 m. amžiaus) visų smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančių asmenų. Pavojų keliančių asmenų moterų – apie 14,8 proc. (daugiausia 40-49 m. amžiaus), vyrų – apie 85,2 proc. (daugiausia 30-49 m. amžiaus).

Už Smurto orderio nustatytų įpareigojimų nesilaikymą numatyta administracinė atsakomybė ir baudos siekiančios 80-320 eurų. Bauda už pakartotinį administracinį nusižengimą gali siekti 780 eurų.

Siekiant užtikrinti tinkamą smurto artimoje aplinkoje prevenciją bei kompleksinę pagalbą patyrusiems smurtą ar jo pavojų, per metus Lietuvoje buvo akredituoti 25 SKPC, iš jų – 18 yra gavę valstybės finansavimą ir veikiantys 10-yje šalies apskričių.

Įkurtas Nacionalinis informacijos apie seksualinį smurtą centras, teikiantis informaciją apie pagalbos galimybes nuo seksualinio smurto nukentėjusiems ar pavojų patiriantiems žmonėms, jų artimiesiems bei teikiantis metodinį palaikymą su nukentėjusiais asmenimis dirbantiems specialistams. Informacija apie centro teikiamą pagalbą pasiekė daugiau nei 10 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Siekiant, kad visoje šalyje būtų teikiamos kokybiškos paslaugos smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriantiems ar patyrusiems smurtą, parengta ir patvirtinta vieningus standartus atitinkanti Smurtinio elgesio artimoje aplinkoje keitimo programa. Pagalbai teikti apmokyta daugiau kaip 70 specialistų.

#SMURTAS#ORDERIS#STATISTIKA#SADM