REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Balandžio 27 d. 18:05

Per anksti pateikta sąskaita pensininkui kainavo nepigiai

Vilkaviškis

Protezavimo poreikį nustato gydytojas odontologas, pats sudarantis paciento burnos priežiūros bei gydymo planą. Autorės nuotr.

Dangyra ApanavičienėŠaltinis: Etaplius.lt


127896

Nors gyvename sudėtingu laikotarpiu, žmonėms savos problemos rūpi ne mažiau nei anksčiau. Dantų protezavimas – viena iš jų.

Sumokėjo pats

Į Vilkaviškio krašto laikraščio „Santaka“ redakciją kreipęsis Vištyčio gyventojas tvirtino susidūręs su tikra neteisybe. Vytautu prisistatęs vyras pasakojo, kad keletą metų stovėjo eilėje protezuoti dantis. Prieš dvejus metus, 2018 m. kovo 16 d., jis gavo pranešimą, kad yra įtrauktas į eilę ir joje yra 8284-as. Pensininkui buvo pranešta, kad jis turįs laukti antro pranešimo iš ligonių kasų ir tada jam bus skirta 500 eurų dantims protezuoti. Pasiteiravęs Vytautas sužinojo, kad savo eilės sulauks tik 2020 metų rudenį.

– Tiek ilgai laukti nebegalėjau, nes nebeturėjau kuo kramtyti, – pasakojo Vytautas. – Kadangi žinojau, kad dantis galima susidėti už savus pinigus, o vėliau atsiimti kompensaciją, taip ir nusprendžiau daryti.

Vištytyje gyvenantis vyras sakė nutaręs pirmiausia protezuotis bent vieną žandikaulį, kad galėtų valgyti. Kadangi visos reikiamos sumos iš nedidelės pensijos sukaupti nepavyko, pasiskolinęs pinigų jis kreipėsi į odontologus. Už vieno žandikaulio protezavimo darbus Vytautas sumokėjo 250 eurų.

Piktino įstatymas

Netrukus iš teritorinės ligonių kasos atstovės vištytiškis sužinojo, kad laukiančiųjų protezuotis eilė jau pasistūmėjo į priekį, tad rudens laukti jam nebereikės – jau vasarį gali tikėtis antrojo pranešimo ir vykti protezuotis dantis. Tada ir gausiąs skirtus 500 eurų. Kadangi sąskaitą už vieno žandikaulio protezus Vytautas jau turėjo, suskubo ją pristatyti ligonių kasoms.

Tačiau vasario viduryje vyras pašto dėžutėje rado ne kvietimą protezuotis dantis, o pranešimą, kad ligonių kasos jau kompensavo jo išlaidas – į sąskaitą pervedė 250 eurų. Pasiteiravęs vyras sužinojo, kad tai jau visa jam priklausanti kompensacija, mat pats kaltas, kad pateikė tokią sąskaitą. Antrąkart dėl kompensacijos už protezavimą galėsiąs kreiptis tik po trejų metų.

– Man labai pikta dėl tokių įstatymų. Juk 250 eurų pensininkui – dideli pinigai. Negi tikrai taip gali būti, kad nebeatgausiu protezavimui priklausančių pinigų? – teiravosi pensininkas iš Vištyčio.

Nustatyta tvarka

Pakomentuoti situaciją ir paaiškinti žmonėms, ką jie turėtų žinoti, kad nesusidurtų su tokiomis problemomis, paprašėme Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Rasos Savičiūtės.

– Pirmiausia reikėtų priminti, kad teisę į dantų protezavimo paslaugas, teikiamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, turi keturios privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų gyventojų grupės: žmonės, sulaukę senatvės pensijos; asmenys, pripažinti nedarbingais arba iš dalies darbingais; vaikai iki 18 metų bei tie, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, – aiškino R. Savičiūtė.

Specialistė išdėstė, kad pagal nustatytą tvarką kompensuojamos faktiškai suteiktų dantų protezavimo paslaugų išlaidos, neviršijant kompensuojamosios sumos. Priklausomai nuo dantų būklės, pensininkams, neįgaliesiems ir asmenims, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos, skiriama iki 504, 81 euro arba iki 1553, 24 euro, o vaikams – iki 257, 63 euro arba iki 1553, 24 euro kompensuojamoji suma.

Tuo atveju, jeigu išlaidos viršija nustatytą kompensuojamos iš PSDF sumos dydį, pacientui tenka primokėti. Pavyzdžiui, jei pacientui dantų protezavimas kainavo 250 eurų – tokia suma už faktiškai suteiktas paslaugas ir bus kompensuota. Jei suma viršytų numatytas „lubas“, skirtumą turėtų sumokėti pats pacientas.

Reikia pagrįsti dokumentais

Visiems, kuriems aktualu protezuoti dantis ir gauti PSDF kompensaciją, ligonių kasos primena, kad pirmiausia žmogui reikia kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios yra prisirašęs, gydytoją odontologą arba į kitos odontologijos paslaugas teikiančios įstaigos, sudariusios sutartį su TLK, odontologą.

Specialistas nustato protezavimo poreikį ir sudaro paciento burnos priežiūros bei gydymo planą. Tuomet pacientas turi užpildyti prašymą, kad įtrauktų jį į dantų protezavimo eilę. Gavę informaciją TLK atsiųs pacientui pranešimą apie jo įrašymą į laukiančiųjų dantų protezavimo sąrašą. Atėjus eilei protezuotis dantis, žmogus gaus tai liudijančią pažymą.

Pacientas turi teisę nelaukti šios pažymos ir dantų protezavimo išlaidas apmokėti pats. Tačiau dantų protezavimo išlaidos jam bus kompensuotos tik tada, kai ateis jo eilė.

Toks asmuo TLK turi pristatyti nustatytos formos prašymą kompensuoti dantų protezavimo išlaidas su nurodytu banko sąskaitos numeriu ir išlaidų apmokėjimą patvirtinantį dokumentą. Šiuos dokumentus pateikti TLK galima nelaukiant, kol TLK informuos asmenį apie teisę gauti dantų protezavimo paslaugas.

Anot R. Savičiūtės, kiekvienas atvejis individualus, todėl sunku komentuoti nežinant tikslios Vytauto situacijos. Tačiau specialistė patikino, kad pateikus dokumentus ir įrodžius teritorinei ligonių kasai, jog dantų protezavimo darbai yra tęstiniai ir buvo atlikti vėliau, galima tikėtis gauti kompensaciją už visą apmokėtą sumą. Specialistė patvirtino, kad pakartotinai į dantų protezavimo eilę suaugusieji gali būti įrašyti ne anksčiau kaip po 3 metų nuo dantų protezavimo išlaidų kompensavimo dienos.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA