PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Liepos 1 d. 11:19

Per 40 institucijų Lietuvoje naudosis nauja plagiato aptikimo sistema – galės aptikti ir DI pėdsakus

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Pranešimas spaudaiŠaltinis: Pranešimas spaudai


307285

Lietuvos švietimo ir mokslo institucijos, dirbančios su Lietuvos akademinės elektroninės bibliotekos informacine sistema (eLABa IS), tarp jų ir Vilniaus universitetas (VU), pradėjo naudoti vieną populiariausių pasaulyje ir efektyviausiai veikiančių rašto darbų sutapties tikrinimo sistemų „Turnitin“, skirtą plagiato atvejams reikšmingai sumažinti.

Šiuo sprendimu laipsniškai keičiama nuo 2013 m. veikianti sutapties tikrinimo sistema ESAS (Elektroninė sutapties atpažinimo sistema), veikianti kaip eLABa sistemos dalis. Jos funkcionalumas apsiriboja tik Lietuvos institucijų sukurtais mokslo ir studijų darbais. Sistemos keitimas atliekamas kylant poreikiui rašto darbus tikrinti ne tik su Lietuvos institucijų darbais, kurių dabartinėje sistemoje sukaupta per 260 tūkst., bet ir su atvirais internetiniais informaciniais šaltiniais, identifikuoti dirbtinio intelekto „kūrinius“, užtikrinti tikslesnį sutapties nustatymo algoritmą ir kt.

„Turnitin“ sistema analizuoja teksto struktūrą, stilių ir turinį, taip atskirdama žmogaus parašytus tekstus nuo DI sukurtų. Todėl studentai yra skatinami kurti originalius darbus ir gilinti savo žinias bei įgūdžius, o ne pasikliauti DI generuotais tekstais. Be to, „Turnitin“ ir DI pavyzdys rodo, kaip mokymo įstaigos gali atsakingai ir etiškai naudoti šiuolaikines technologijas švietimo srityje“, – sako VU Informacinių technologijų ir paslaugų centro direktorius Arūnas Stašionis.

Sutapties patikra plačiausiai naudojama studentų kursinių, bakalauro ir magistro darbų originalumui užtikrinti. Šiuo metu daugiau nei 40 Lietuvos mokslo ir studijų institucijų turi licencijas tikrinti savo studentų darbus. Per šiuos metus jau patikrinta per 70 000 darbų.

„Turnitin“ sistema užtikrina daug didesnes galimybes atlikti išankstinę mokslininkų ir studentų rašto darbų patikrą dėl galimos sutapties su atvirais informaciniais šaltiniais. Vien šios sistemos duomenų bazėje sukaupta apie 160 milijonų darbų, naudojamų tikrinant kiekvieną naują pateikiamą darbą. „Turnitin“ sutapties tikrinimo algoritmai jau moka atpažinti ir DI sukurtus informacinius blokus bei atskirus teksto fragmentus.

Projektas yra vykdomas finansuojant ir įgyvendinant Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Lietuvos mokslo ir studijų informacinės infrastruktūros plėtros 2021–2024 metų veiksmų planą. Pagal šį planą minėtos institucijos jau pradėjo naudoti ir naujos kartos bibliotekinių paslaugų platformos sistemą „Alma“, kuri yra pritaikyta administruoti ir elektroninius leidinius, taiko paplitusius pasaulyje informacijos valdymo protokolus ir standartus, turi modernią internetinę sąsają, pritaikytą mobiliesiems įrenginiams ir kt.

eLABa IS nuo 2001 m. taip pat kaupiamos mokslo ir meno publikacijos, studijų baigiamųjų darbų ir disertacijų aprašai bei visateksčiai dokumentai. Šiandien joje sukaupta beveik 600 tūkst. dokumentų aprašų. Sistema naudojasi 47 Lietuvos institucijos (universitetai, kolegijos, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, institutai ir kt.). Sistemos naudotojus vienija eLABa konsorciumas, teikiantis jiems metodinę, konsultacinę, organizacinę ir kitą pagalbą.

Už projekto vykdymą yra atsakingas Vilniaus universitetas. Projekto vertė – iki 3,31 mln. eurų, jo trukmė – treji metai.

#DIRBTINIS#INTELEKTAS#PLAGIATAS