PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2023 m. Rugsėjo 15 d. 15:44

Penki dažniausi galvos skausmo tipai ir jų gydymo metodai

Lietuva

Pexels.com

Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT


278104

Deja, retas žmogus, kuris nėra patyręs nuovargio, įtampos, įvairių sveikatos sutrikimų ir dar daugelio kitų veiksnių sukelto galvos skausmo.

Tačiau nors gali pasirodyti, kad bet koks skausmas yra tiesiog skausmas, iš tiesų yra įvairių jo tipų, iš kurių kiekvienas turi savo simptomus, priežastis ir, žinoma, gydymo metodus.

Daugelis suskaudus galvai skuba griebtis aspirino ar ibuprofeno, tačiau šie vaistai ne visada yra geriausias pasirinkimas.

Šiandien pažvelkime į penkis dažniausius galvos skausmo tipus, jų pagrindines priežastis ir efektyviausius gydymo būdus.

Įtampos skausmas

Šio tipo galvos skausmas dažniausiai yra susijęs su raumenų įtampa, stresu ar netinkama laikysena. Tai dažniausiai yra lengvas ar vidutinio sunkumo galvos skausmas, nesukeliantis stipraus diskomforto, tačiau vis tiek gerokai erzinantis.

Šio tipo galvos skausmui gydyti dažniausiai naudojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tokie kaip ibuprofenas.

Šiuo atveju gali padėti ir masažas, atsipalaidavimo pratimai, poilsis ar fizinis aktyvumas, pvz. laikyseną gerinti padedantys nugaros pratimai. Taip pat reikėtų įvertinti bei galimai patobulinti darbo vietos ergonomiką.

Migrena

Migrena sukelia rimtesnius ir labai individualiai pasireiškiančius galvos skausmus. Skausmas gali atsirasti dėl įvairių veiksnių, pradedant hormonų disbalansu ir stresu ir baigiant tam tikrais maisto produktais. Migrenos skausmas dažniausiai yra stiprus, pulsuojantis ir gali trukti iki kelių dienų.

Migrenos gydymui dažnai skiriami vaistai triptanai. Be vaistų, gydymas apima tam tikrų migreną sukeliančių veiksnių vengimą ir gyvenimo būdo pokyčius, pvz. miego kokybės ir mitybos gerinimą. Meditacija ir kitos atsipalaidavimo technikos taip pat gali padėti.

Klasterinis galvos skausmas

Šio tipo galvos skausmas dažniausiai pasitaiko vyrams ir pasireiškia stipriais pojūčiais vienoje galvos pusėje. Skausmai yra deginantys ir labai stiprūs, o jiems gydyti taikomi tokie vaistai kaip pvz. triptanai bei deguonies terapija.

Tokios procedūros metu deguonis įkvepiamas per specialią kaukę arba nosies kateterius. Ir gali greitai sumažinti stiprų skausmą ir kitus simptomus. Daugiau informacijos.

Sinusinis galvos skausmas

Sinusinis galvos skausmas yra susijęs su sinusų uždegimu ar infekcija sinusų srityje ir sukelia diskomfortą bei spaudimą ne tik galvoje, bet ir aplink akis ir nosį.

Šio tipo galvos skausmas dažniausiai gydomas antibiotikais, dekongestantais ir nesteroidiniais uždegimo vaistais. Simptomus gali sumažinti ir sinusų skalavimas fiziologiniu tirpalu.

Galvos traumos sukeltas skausmas

Tai galvos traumos ar kito fizinio sužalojimo, pvz. smūgio sukeltas skausmas. Šiuo atveju rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją, kuris atliks tyrimus ir tada paskirs gydymą.

Natūralios gydymo priemonės

Galvos skausmas dažniausiai itin erzina ir trukdo normaliam gyvenimui. Tačiau jei skausmas nėra itin stiprus, vietoj vaistų galima išbandyti ir natūralias priemones.

Akupresūros metu spaudžiami tam tikri kūno taškai ir taip sumažinamas įtampos galvos skausmą.

Eteriniai aliejai taip pat gali padėti nuraminti įtampą ir maudimą: juos galima naudoti patrinant kaktą ar kvėpuojant per difuzorių. Įvairios žolelės ir gydomieji augalai, pvz. ramunėlė ar imbieras gali būti vartojami kaip arbata.

Tokie atpalaiduojanti veikla kaip joga, meditacija ir kvėpavimo pratimai gali efektyviai sumažinti stresą ir įtampos skausmą. Tokį patį poveikį dažnai turi ir fizinis aktyvumas, pavyzdžiui, pasivaikščiojimas ar lengvas bėgimas.

Karštas kompresas ant kaklo ar šaltas ant kaktos taip pat gali palengvinti galvos skausmą: karštis atpalaiduoja įtemptus raumenis, o šaltis sumažina uždegimą.

Kada kreiptis į gydytoją?

Nors dauguma galvos skausmo atvejų yra laikini, yra situacijų, kai būtina kuo skubiau pasitarti su gydytoju.

Jeigu pajutote staigų ir itin stiprų galvos skausmą, kurį apibūdintumėte kaip "sprogimą" ar "smūgį", jis gali būti smegenų aneurizmos ar insulto požymis.

Jei galvos skausmas atsiranda po galvos traumos, pvz., smūgio į galvą ar nukritus, jis gali būti sukeltas rimto smegenų žalojimo.

Šiais atvejais ir jei galvos skausmą lydi tokie simptomai kaip regėjimo pokyčiai, kalbos sutrikimai, pusiausvyros problemos, pykinimas ar vėmimas, reikia skubiai kreiptis į gydytoją.

Taipogi, jei galvos skausmas atsiranda kartu su aukšta temperatūra, kaklo sąstingiu, sąmonės netekimu ar kitais infekcijos požymiais, tai gali būti meningito ar kitos rimtos infekcijos simptomas, kurio gydymu turi užsiimti specialistai.

Daugiau informacijos: https://dropsclinic.lt/

Reklama