Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Jaunojo kūrėjo eteris. Fot. Edvardas Tamošiūnas
Fotografijos muziejus Fotografijos muziejusŠaltinis: Etaplius.lt
Fotografijos muziejuje Šiauliuose startuoja keturias savaites truksiantis projekto „Jaunojo kūrėjo eteris 2022” renginių ciklas, kuriame jaunosios kartos fotografai pristatys savo sukurtas fotografijų serijas trumpalaikėse, savaitės trukmės, ekspozicijose muziejaus mažojoje galerijoje – „Studijoje“. 2022 m. balandžio 14 d. – gegužės 5 d. vyksiančiuose kiekvienos ekspozicijos pristatymo renginiuose autoriai pasakos apie savo kūrinius, įkvėpimo šaltinius ir apie tai, kas liko už kadro. Su kūrėjais pokalbius palaikys kviestiniai svečiai iš kultūros ir meno lauko, kurie žiūrovams pasiūlys atrasti fotografijose perteikiamų temų platesnius kontekstus, dalinsis įžvalgomis, mintimis bei žadins auditorijos smalsumą. Paskutinis projekto renginys, įgyvendinamas bendradarbiaujant su Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriumi, pakvies žiūrovus susipažinti su dvejomis jaunosios kartos fotografėmis iš Ukrainos.
Šių metų „Jaunojo kūrėjo eterio“ renginių ciklą balandžio 14 d. pradės fotografo Justino Stonkaus ir istorikės Ugnės Marijos Andrijauskaitės projektas „Pasieniai“, kuriame susijungia socialinė fotografija su sakytinės istorijos tekstais. Serija pasakoja apie Lietuvos ir Latvijos valstybių pasienyje gyvenančių žmonių tarpusavio ryšius ir išskirtinį kaimynystės reiškinį. Ar gyvenimas šalia, tačiau skirtingose valstybėse, su skirtinga kalba, religija, suartina, ar nutolina? Kaip kintančios aplinkybės – sienų atidarymas, užvėrimas, pandemija – įtakoja žmonių kasdienybę ir bendravimą? Šių klausimų vedami autoriai leidosi į atsakymų paieškas, keliaudami po Baltijos šalių pasienius. Fotografijų serija pakvies susipažinti su kelionės akimirkomis – sutiktais žmonėmis, jų istorijomis ir drauge ieškoti atsakymų.
Iš Šiaulių kilęs jaunosios kartos fotografas Paulius Žižliauskas balandžio 21 d. pristatys dar 2021 m. vasarą pradėtą kurti intriguojančią fotografijų seriją „Mama nesužinos“, kurioje dokumentuojami jaunų žmonių, ką tik ištrūkusių iš tėvų kontrolės ir patiriančių nevaržomos laisvės potyrius, išgyvenimai sezoninio darbo metu. Fotografas, dirbdamas vandenlenčių parke ir apsigyvenęs su už save jaunesniais parko darbuotojais, iš šono stebi ir fiksuoja jų kasdienybę, kurioje susipina buitis, jaučiama atsakomybė darbe ir kasdieniai nuotykiai, nerūpestingi vakarėliai, pirmieji kartai. Iki tol nepažinoję vieni kitų, fotografijose užfiksuoti jauni žmonės tampa didele nestandartinė šeima, kurioje vyksta meilės istorijos, vienos nakties nuotykiai, dalijamasi maistu, cigaretėmis, rūpinamasi vieni kitais.
Trečiajame renginyje, balandžio 28 d., fotografė Milda Vyšniauskaitė pristatys savo fotografijų seriją „What makes a man“, atspindinčią pastarųjų šešerių metų fotografės kūrybą. Milda dar 2016 m. studijuodama Karališkoje menų akademijoje Olandijoje ėmėsi fotografuoti savo kurso draugus ir nagrinėti modernią vyriškumo sampratą. Sugrįžusi į Lietuvą, kūrėja toliau plėtojo šią temą, ypatingą dėmesį skirdama LGBT narių prezentacijai, queer ir drag judėjimams. Kūriniais autorė akcentuoja laisvą žmogaus savęs suvokimą, nepaisant lyties, rasės, socialinio statuso, tapatybės neapibrėžtumą ir jo kismą. Kūrėja savo fotografijomis kvestionuoja ir laužo įsigalėjusius vyro įvaizdžio stereotipus.
Paskutiniajame renginyje, gegužės 5 d., žiūrovai susitiks su jaunosios kartos fotografėmis iš Ukrainos – Olesia Saienko ir Olia Koval, kurios šiuo metu reziduoja Klaipėdos fotografijos rezidencijoje. Fotografės kalbės apie savo kūrybą, pristatys sukurtas fotografijų serijas. Iš Ivano-Frankivsko kilusi menininkė Olesia Saienko kuria dokumentinę ir konceptualiąją fotografiją, kurioje reiškiasi fikciniai vaizdiniai, analizuojamos post-tiesos reikšmės. Menininkė, pasitelkdama vaizdo manipuliaciją, tikslingai trikdo žiūrovo žvilgsnį ir tokiu būdu fotografijose kūrybingai nagrinėja objektyvumo ir autentiškumo reikšmes. Iš Chernihivo kilusi fotografė Olia Koval domisi analogine fotografija, eksperimentuoja, iš fotografijų kuria koliažus. Kūrėją domina konceptualioji meninė fotografija. Menininkė studijuoja nacionaliniame I. K. Karpenko-Karyi teatro, kino ir televizijos universitete, yra baigusi konceptualiosios ir meninės fotografijos kursus pas Serhiy Melnitchenko ir Roman Pyatkovka. Fotografės darbai buvo pristatyti ArtEast galerijoje Berlyne ir 5.6 galerijoje Kyjive.
Plačiau apie renginių ciklą kviečiame skaityti: https://i.fotomuziejus.lt/JdqyD
Projektas „Jaunojo kūrėjo eteris“ įgyvendinamas bendradarbiaujant su Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyriumi.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.