Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Loreta AkelienėŠaltinis: Etaplius.lt
Kultūros paveldo departamento (KPD) Marijampolės skyrius, įsikūręs sename Vytauto g. name Nr. 19, kuriame yra ir daugiau biurų, neseniai nutarė savo patalpų dalį iš pagrindų suremontuoti.
KPD antrame pastato aukšte priklauso keturi kabinetai ir nedidelis priimamasis.
Marijampolės skyriaus vedėjas Martynas Vasiliauskas sako, kad pirminė mintis buvo tiesiog patalpas gerai suremontuoti. Įdomesnė idėja išsirutuliojo jau vykstant patiems darbams.
„Tiesiog supratome, kad daugeliui biurų įprastas vadinamasis euroremontas čia netiks. Pastatas – kone šimtmečio senumo (statytas 1933 m.), negana to – paveldo objektas. Į šį sąrašą įtrauktas gal daugiau dėl istorinės reikšmės (tiesa, gana kraupios – čia veikė NKVD būstinė, rūsyje buvo tardomai partizanai, nors paties statinio pirminė paskirtis, atrodo, buvusi tarnyboms įsikurti). Tačiau namo architektūra taip pat turi išliekamosios vertės – tai būdingas Lietuvos tarpukario modernizmo stiliaus pavyzdys. Pamanėme, kad jei jau tvarkome, o dar esame su paveldu susijusi institucija, patalpas geriausia suremontuoti taip, kad pabrėžtų pastato vertę, atspindėtų jo statymo laikui būdingas tendencijas“, – pasakoja pašnekovas.
Daugelis sprendimų – palikti senąjį tinkavimo būdą, netgi jam būdingus nelygumus, atverti raudonų plytų sienų, gimė pamačius, kad statinys gerai išsilaikęs – nugramdžius dar turbūt posovietinio remonto likučius paaiškėjo, kad senųjų meistrų buvo padirbėta kokybiškai.
Darbus atliko licenziją su paveldo objektais dirbti turinti UAB „Vidara“, tad problemų dėl tokio netipiško remonto nekilo.
„Anksčiau buvo įrengtos pakabinamosios lubos, – apie darbų eigą kalba M. Vasiliauskas. – Tinkas vietomis buvo ištrupėjęs. Nusprendėme nuimti tinką, o ant lubų ir sienų atnaujinti senąjį tinkavimo būdą. Prie lubų kaip interjero detalę palikome atvirą fragmentą, kad pademonstruotume, kokia tinkavimo technologija būdinga senuose tarpukario namuose, kai tinkuodavo kalkių mišiniu“.
Vėliau gimė sprendimas kai kuriuose kabinetuose lubas palikti netinkuotas, pritaikyti modernius šviestuvus – taigi seniems pastatams būdingas stilius įgijo ir šiek tiek modernaus, netgi industrinio, loftams būdingo interjero bruožų.
-m9b4630.JPG
Ypač gerai pasirinktą stilistiką atspindi paties M. Vasiliausko kabinetas. Jis yra pusiau ovalios formos – taip pat būdinga tarpukario modernizmui detalė, kurią buvo nutarta akcentuoti netinkuotas lubas aprėminant neplačia tinko juosta. Ir šiame kabinete kažkada buvo atliktas tipiškas tam tikro meto remontas – sienos buvo iškaltos plastikinėmis dailylentėmis, grindys – kiliminės dangos.
„Su statybininkais pamąstėme, kad po tinku gali slypėti raudonų plytų siena. Ir iš tiesų tokią radome. Ji kuo puikiausiai išsilaikiusi, todėl ją, nuėmę tinką, tiesiog palikome atvirą. Meistrai ją tik nutepė specialiu aliejumi, kad iš plytų tarpų nebyrėtų tinkas, nieko daugiau nereikėjo daryti“, – pasakoja kabineto šeimininkas.
Tiesa, poroje vietų vamzdžiai plytas buvo pagraužę. Ieškant išeities gimė įdomus sprendimas toms vietoms pridengti – sienoje atsirado medinis intarpas. Iš pradžių buvo manyta, kad gal teks keisti grindis, tačiau nuėmus kiliminę dangą paaiškėjo, jog po ja – neblogai išsilaikęs parketas. Tad jį nusprendė restauruoti. Seno parketo neatsisakyta ir kituose kabinetuose – mat prie pasirinkto stiliaus jis labiau dera, negu kokia kita grindų danga.
Patys KPD darbuotojai džiaugiasi rezultatu. „Paprastas remontas uždengtų vertingo pastato charakteringas detales, o tai, manau, nepatartina daryti tarpukario laikotarpio ar dar senesniuose namuose, – sako M. Vasiliauskas. – Paveldo pastatuose ypač svarbu išsaugoti kuo daugiau autentiškų elementų, neuždengti jų laminuotomis grindlentėmis ar pakabinamosiomis lubomis“.
Išsaugotus senojo stiliaus elementus derinant su moderniomis detalėmis kuriamas jaukumas. Lietuvos tarpukario modernizmas turi unikalumo požymių, reprezentuoja mūsų šalį, todėl su šios stilistikos pastatais verta elgtis pagarbiai.
Ričardo PASILIAUSKO nuotraukos