PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kas naujo2021 m. Kovo 10 d. 14:50

Pavasaris už lango – tvarka kieme: ką reikia žinoti apie medžių genėjimą?

Vilnius

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


167808

Prasidėjo pavasaris, kuris, kaip žinoma yra pats tinkamiausias metų laikas įvairiems aplinkos tvarkymo darbams atlikti. Ir, jei medžių pjovimas yra vienas iš tų darbų, kurį verčiau patikėti šios srities profesionalams dėl daugelio priežasčių (aukščiausios kokybės; saugos reikalavimų išmanymo bei laikymosi, profesionalios technikos, galimybės sutaupyti daug laiko ir t.t.), tai medžių genėjimas yra vienas iš tų darbų, kurį nesunkiai atliksite ir patys, jei tik laikysitės tam tikrų taisyklių. Net, jei niekada anksčiau ir negenėjote medžių, atsižvelgdami į šiuos patarimus suprasite, kad tai tikrai nėra sudėtingas darbas.

Koks darbinis aukštis yra tinkamiausias?

Jei norite, kad darbą atlikti būtų patogu, labai svarbu palaikyti tinkamą darbinį aukštį. Atminkite, kad pats geriausias darbinis aukštis genėti šakas yra tada, kai medis – tarp jūsų juosmens bei kelių. Taip pat ne ką mažiau svarbus yra ir jūsų elgesys: atminkite, kad sulenkti reikia ne  nugarą, o kelius. Svarbu ir tai, kokiu tempu dirbate: dirbti pradėkite lėtai, po truputį didindami tempą. Na, o, jei dirbdami pajaučiate skausmą ar diskomfortą nugaros srityje, tokiu atveju nepamirškite, kad naudingiausia būtų sureguliuoti techniką.

Kokiu tikslu ruošiatės genėti medžius?

Daugelis žmonių nustemba sužinoję, kad genėjimas taip pat gali būti skirstomas į tam tikras rūšis, pavyzdžiui:

Formuojantis genėjimas

Šio genėjimo tikslas yra suteikti medžiui pageidaujamą formą, kad ne tik visos šakos gautų pakankamai saulės šviesos – toks genėjimas gali būti atliekamas ir siekiant sustabdyti medžio augimą.

Atjauninantis genėjimas

Genėjimas gali būti ir atnaujinantis. Šios rūšies genėjimas puikiai tinka tuo atveju, jei medis jau nebėra jaunas ir siekiama padidinti jo vedamą derlių.

Sanitarinis genėjimas

Jei medis jau turi šakų, kurios yra pažeistos tam tikrų ligų, tokiu atveju būtina atlikti sanitarinį genėjimą, kurio metu pašalinamos visos pažeistos šakos ir tokiu būdu užkertamas kelias ligų plitimui.

Palaikantis arba reguliuojantis genėjimas

Na, ir, žinoma, taip pat nereikia pamiršti, kad galimas dar ir palaikantis genėjimas, kurio metu užtikrinama, kad bus palaikoma esama vainiko forma ir, jei reikia, mažinamas vainiko tankumas.

Kokių klaidų svarbu nedaryti?

Dėmesį verta atkreipti ir į tai, kad medžių genėjimas yra vienas iš tų procesų, kuris neatsiejamas ir nuo tam tikrų klaidų. Taigi, pats metas sužinoti, kokios klaidos yra daromos labai dažnai, ir, žinoma, jų nekartoti. Viena iš jų yra dvigubo kamieno palikimas. Atminkite, kad pats svarbiausias uždavinys yra taisyklingas vainiko forma, tačiau jos išlaikyti tikrai nepavyks tuo atveju, jei kamienai bus du. Tad, jei pradėjote genėti medį, turinį net du kamienus, atminkite, jog viena pirmųjų užduočių – vieno kamieno pašalinimas. Dar viena dažnai daroma klaida – medžio pumpurų pažeidimas. Taigi, kiekvienas medis, nepriklausomai nuo to, koks yra jo amžius, forma, rūšis ar aukštis, turi būti genimas tik taip, kad nebūtų pažeisti pumpurai, nes nuo to priklausys, kaip medis vystysis toliau ir koks bus derlius. Na, ir, žinoma, nereikia pamiršti, kad simetriškas medžio vainikas yra siekiamybė, užtikrinanti tobulai estetišką bei harmoningą vaizdą. Tad, jei pastebite, kad medis linksta į vieną pusė, nepalikite jo taip – patrumpinkite šakas taip, kad  vainiko forma būtų tobula.

Na, pabaigai belieka tik pastebėti, kad medžių genėjimas reikalauja iš tiesų nemažai laiko, energijos, kruopštumo bei atidumo, ir, žinoma, specialių įrankių, todėl dažnai šio darbo siekiama išvengti. Tačiau numoti ranka į šį darbą tikrai nereikėtų – atminkite, kad tinkamai atlikti medžių genėjimo svarba yra labai didelė, kur kas didesnė nei daugeliui galėtų pasirodyti. Reguliarus bei tinkamai atliktas medžių genėjimas užtikrina, kad visos šakos gaus pakankamai šviesos ir nebus kitų šešėlyje, todėl bus užtikrintas kokybiškas jų augimas; taip pat leis užtikrinti kokybišką vėdinimą, o tai gerokai sumažins įvairių ligų tikimybę; ir, žinoma, garantuos, kad ateityje nereikės pašalinti daugybės šakų vien tik todėl, kad jos buvo pažeistos tam tikros ligos. Na, ir, žinoma, taip pat nereikia pamiršti, kad tinkamas genėjimas užtikrins, kad medis galės išmaitinti visus užsimezgusius vaisius, todėl galėsite sulauksite didelio derliaus. Taigi, kaip matyti, tikrai netrūksta priežasčių, kodėl turėtumėte atlikti reguliarių medžių genėjimą, na, o laikantis šių patarimų, tai padaryti tikrai nebus sunku.

Remiamas turinys